Dziewięć punktów do dyskusji po 183. derbach Manchesteru

manutd.com Marcin Polak

Manchester United oraz lokalny rywal Manchester City podzieliły się punktami po bezbramkowym remisie na Old Trafford.

Było to pierwsze 0:0 w meczu pomiędzy tymi klubami od kwietnia 2017 roku, podczas gdy ostatni bezbramkowy remis na Old Trafford między tymi drużynami miał miejsce w listopadzie 2004 roku.

Przyjrzyjmy się głównym tematom do dyskusji po sobotnim spotkaniu…

Pogba znowu w składzie, brak Aguero

Paul Pogba dostał miejsce w składzie, a Ole Gunnar Solskjaer przyznał, że był pod wrażeniem fizycznej wydajności pomocnika w meczu z West Ham United, co dowodzi, że wrócił w szczytowej formy po chorobie i kontuzji. Włączenie Freda było kolejną zmianą w porównaniu z meczem z RB Lipsk. Na ławce usiedli Alex Telles oraz Nemanja Matić. Harry Maguire zaliczył swój 150. mecz Premier Legaue. W szeregach City była niespodzianka, ponieważ Sergio Aguero nie pojawił się nawet na ławce rezerwowych, pomimo strzelenia gola po powrocie z kontuzji przeciwko Marsylii w środku tygodnia. Argentyńczyk ma zapalenie żołądka i jelit.

Uraz Freda

Pomocnik chciał zrobić wrażenie po tym, jak ostatni raz, gdy widzieliśmy go w czerwonej koszulce, otrzymał czerwoną kartkę przeciwko Paris Saint-Germain w Lidze Mistrzów. Jednak Brazylijczyk wyraźnie zmagał się z bólem przez zderzenie z gwiazdą City, Kevinem De Bruyne. Upadł na ziemię, trzymając się za biodro i przez pewien czas odczuwał pewien dyskomfort, ostatecznie schodząc na moment z boiska w 14. minucie. Pomocnik powrócił na murawę i zdołał grać dalej, ale być może nie czuł się komfortowo.

Wysoki pressing

City jest znane ze swojej zdolności do obrony, poczynając od zawodników ofensywnych, ale Manchester United również przyjął tę taktykę z dobrym skutkiem w pierwszej połowie. Trener Kieran McKenna, namawiał napastników, aby nie dawali Edersonowi i jego obrońcom ani chwili, a Bruno Fernandes był szczególnie widoczny w nękaniu i próbach zdobycia piłki blisko bramki City.

Zagrożenie z rzutów rożnych

Luke Shaw, przejmując pałeczkę po Alexie Tellesie, dorzucił kilka naprawdę ciekawych dośrodkowań z rzutów rożnych. Jedna piłka została zgrana przez Victora Lindelofa, ale Scott McTominay nie był w stanie dobrze ją uderzyć. Inne dośrodkowanie znalazło Maguire’a, ale kapitan skierował głową piłkę nad poprzeczką.

Po raz kolejny VAR przeciwko „Czerwonym Diabłom”

Sędzia Chris Kavanagh, który był odpowiedzialny za zdominowane przez VAR zwycięstwo z Brighton & Hove Albion na początku sezonu, wskazał na wapno, po niewielkim opóźnieniu, kiedy Marcus Rashford został wyraźnie kopnięty przez Kyle’a Walkera w polu karnym w polu karnym. Kontakt był, ale urzędnicy w Stockley Park zdecydowali, że Rashford był nieznacznie na spalonym w momencie podania od Bruno Fernandesa. Czasami VAR ci sprzyja, czasami nie, ale technologia była przeciwko „Czerwonym Diabłom” w tym kluczowym momencie.

Powrót Martiala

Edinson Cavani jest nadal nieobecny z powodu kontuzji, ale Anthony Martial wszedł w sobotnim meczu z ławki w miejsce Masona Greenwooda w 74. minucie. Francuski napastnik przeżywa trudny czas w Premier League. Nie był w stanie zakończyć serii ośmiu meczów z golem na tym poziomie – chociaż strzelił dwa gole w Lidze Mistrzów – w trudnych okolicznościach. 25-latek był jednym graczem, który wszedł z ławki, podczas gdy City również dokonało tylko jednej zmiany – Ferran Torres zastąpił Riyada Mahreza.

Trudny okres dla Manchesteru United

Po wtorkowej wyprawie do wschodnich Niemiec na starcie Ligi Mistrzów z RB Lipsk, być może było naturalne, że Manchester United wydawał się zmęczony w drugiej połowie. Również w tym meczu dużo wysiłku włożono w pressing, a w końcówce spotkania, zawodnicy Solskjaera przebywali już wyłącznie na swojej połowie.

Brak atmosfery

Można by argumentować, że brak kibiców jest dla Manchesteru United dużym ciosem – spotkania z Chelsea i Arsenalem były godnymi uwagi spotkaniami. Bez hałaśliwego wsparcia fanów zdecydowanie brakowało czegoś w w tych derbach. Manchester United ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie mógł powitać przynajmniej niewielką liczbę kibiców, ponieważ widowiska z pewnością cierpią na ich braku.

Większy obraz całości

Tylko trzy porażki w ostatnich 25 meczach w Premier League, od lutego ubiegłego roku, kiedy Bruno Fernandes zadebiutował w barwach Manchesteru United. „Czerwone Diabły” mają punkt przewagi nad City w tabeli, a przed meczami z drużynami Yorkshire, Sheffield United i Leeds United, jest szansa na utrzymanie się w ligowej czołówce. Kto będzie bardziej zadowolony z tego punktu? Być może dowiemy się tego dopiero pod koniec sezonu.