Jose Mourinho: nie otrzymałem odpowiednio dużo czasu w Manchesterze United

goal.com Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Jose Mourinho to kolejny już były menedżer “Czerwonych Diabłów” po sir Aleksie Fergusonie, który stwierdził, że klub z Old Trafford nie dał mu wystarczająco dużo czasu, aby przywrócić świetność Manchesterowi United.

Mourinho spędził na Old Trafford 2,5 roku, zanim został zwolniony w grudniu 2018 roku i zastąpiony przez obecnego menedżera “Czerwonych Diabłów”, Ole Gunnara Solskjaera, który w najbliższą sobotę będzie świętował dwulecie pracy w Manchesterze United w roli szkoleniowca.

W czasie swojego pobytu w czerwonej części Manchesteru, Mourinho sięgnął z “Czerwonymi Diabłami” po zwycięstwo w Lidze Europy i Pucharze Ligi, a także zdobył Tarczę Wspólnoty. Przygoda ta jednak skończyła się rozstaniem, gdy klub fatalnie radził sobie na początku kampanii 2018/19, gdzie sezon wcześniej sięgał po wicemistrzostwo.

Obecnie portugalski szkoleniowiec świętuje swój pierwszy rok pracy w Tottenhamie po tym jak 12 miesięcy temu zastąpił w Londynie Mauricio Pochettino. “Koguty” poprzedni sezon ukończyły dopiero na 6. pozycji, ale ten rozpoczęły znakomicie i zajmują fotel lidera Premier League, razem z Liverpoolem, z którym to zmierzą się w bezpośrednim starciu już w środę (16 grudnia).

Podczas gdy Portugalczyk w kilku klubach, w których wcześniej pracował, potrafił odnosić szybkie sukcesy, to w przypadku Manchesteru United stwierdził, że był to długoterminowy projekt, który został przedwcześnie przerwany poprzez jego zwolnienie.

– Na pewnym etapie mojej kariery, patrząc na profil klubów, którymi zarządzałem, nie mieliśmy zbyt dużo czasu na osiąganie sukcesów. Zrobiliśmy to jednak w Porto, Interze, Realu Madryt, Chelsea – dwukrotnie. Zrobiliśmy to bez tej konieczności rozciągania tego w czasie – mówił Mourinho.

– Do tego miałem w sobie takie pragnienie, aby próbować różnych rzeczy, moje szalone pragnienie, aby zwiedzić różne kraje i postarać się tam coś wygrać, postarać się zdobyć doświadczenie w wielu różnych państwach. To było doskonałe, ponieważ chodziło o wygrywanie, następnie pożegnanie się i spróbowanie kolejnej rzeczy.

– Pierwszym klubem, w którym czułem, że potrzebuję czasu, którego nie otrzymałem, był dopiero Manchester United. Czułem, że znajduję się gdzieś pośrodku tego procesu. Jednak bardzo szybko nauczyłem się szanować decyzje, które podjąłem w United.

– Dokonaliśmy tego, czego dokonaliśmy. Zrobiliśmy to, co było możliwe do zrobienia i ruszyliśmy dalej. Ja jestem szczęśliwy, oni są szczęśliwi. Mamy też do dziś świetne relacje, co jest czymś, o czym zawsze będę mówił z wielką dumą, jeżeli chodzi o kluby, które opuściłem. Utrzymuje bardzo dobre relacje ze wszystkimi, a United to tylko kolejny tego przykład – dodał.

Mourinho jest już menedżerem ponad 20 lat. Przez ten czas osiągnął wiele dużych sukcesów niemal wszędzie, gdzie był. Obecnie ma 57 wiosen i jak sam przyznaje, widzi siebie w roli długoterminowego szkoleniowca “Kogutów”.

– Obecnie w Tottenhamie znam profil pracy, jaki został powierzony w moje ręce i póki co czerpię z pobytu w tym klubie bardzo, ale to bardzo dużą przyjemność. Wierzę też w to, że klub cieszy się też, że pracuje ze mną – dodał Portugalczyk.

– Widzę siebie zostającego tutaj na długi czas, ale jeżeli będziemy w stanie przyśpieszyć ten proces, jak robimy to teraz, i będziemy dalej robić dobre rzeczy jak teraz, to oczywiście nie będziemy marnować czasu – dodał.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze