The Athletic: dwa lata pracy Solskjaera na Old Trafford – fani wciąż podzieleni, taktyka budzi obawy

The Athletic Damian Domitrz
Zmień rozmiar tekstu:

22 grudnia 2020 roku minęły dwa lata, odkąd Ole Gunnar Solskjaer zastąpił Jose Mourinho w roli menedżera Manchesteru United. Norweski szkoleniowiec w porównaniu do Portugalczyka nie zdołał jeszcze włożyć żadnych trofeów do gabloty, ale przywrócił dawny styl opierający się szybkich kontratakach oraz podtrzymuje tradycję wprowadzania młodych piłkarzy do pierwszego zespołu. Inaczej wygląda także rekrutacja nowych zawodników do klubu. Analizę dwuletniej pracy Norwega przygotował serwis The Athletic i niezawodny Carl Anka.

TREŚĆ ARTYKUŁU ORYGINALNA:

22 grudnia 2018 roku Ole Gunnar Solskjaer poprowadził Manchester United w swoim pierwszym meczu w roli zastępczego menedżera.

Początkowo mianowany na podstawie kontraktu tymczasowego, Norweg zanotował bilans 14 wygranych, 2 remisów i 3 porażek (a w tym wygrana z Paris Saint-Germain). Rekord ten sprawił, że Solskjaer z krótkoterminowego rozwiązania stał się dowódcą przyszłości klubu.

Jak fani United oceniają pracę Solskjaera po dwóch latach? Czy ich postrzeganie zgadza się z liczbami stojącymi za jego kadencją?

The Athletic zapytało kibiców o ich przemyślenia w specjalnej ankiecie. Teraz, dwa lata po zwycięstwie 5:1 nad Cardiff City, prezentuje wyniki na wykresie kołowym…

The Athletic

Sympatycy byli podzieleni w kwestii tego, czy Solskjaer wykonał przeciętną, czy dobrą robotę jako menedżer Manchesteru United. Warto jednak zauważyć, że United pod rządami Norwega stali się dziwnym tworem, równie zdolnym do długich, zwycięskich serii, jak i chwil wielkiej farsy.

Ogólny rekord Solskjaera czyni go jednak prawdopodobnie najlepszym menedżerem United w postfergusonowskiej erze.

The Athletic

Prawdopodobnie to słowo klucz, ponieważ jego bilans budzi pewne zastrzeżenia: trzecie miejsce z poprzedniego sezonu zostało wywalczone z dorobkiem 66 punktów, to o dwa punkty więcej od tego, co osiągnęli David Moyes oraz Ryan Giggs w sezonie 2013/14. Ponadto, „Czerwone Diabły” tylko dwa razy wygrały więcej niż trzy mecze z rzędu, odkąd Solskjaer objął stanowisko tymczasowego menedżera w grudniu 2018 roku. Mimo to, biorąc pod uwagę fakt, iż United pod wodzą Norwega rozgrywali wiele spotkań w Lidze Europy, to jego drużyna zaliczyła więcej zwycięstw niż porażek.

The Athletic
Czy mianowanie go na pełnoetatowego menedżera w marcu 2019 roku było właściwą decyzją?

Jako tymczasowy menedżer Norweg prowadził zespół w 19 spotkaniach, w których odniósł 14 zwycięstw, zanotował 2 remisy i poniósł 3 porażki. Przełożyło się to na przerażający „stosunek do Brexitu”, kiedy fani zostali zapytani, czy powierzenie mu stałej funkcji było właściwą decyzją.

W czasie tamtego ogłoszenia ten sam dziennikarz spróbował rozważyć zalety oraz wady pozostania przy Solskjaerze. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że trzyletni kontrakt oznaczał, iż nawet gdyby nie udało mu się zmienić Manchesteru United w pretendentów do tytułu, to miałby duże szanse na stworzenie podstaw dla swojego następcy.

Po ponad roku pracy Solskjaer rzeczywiście stworzył dobrą bazę dla United, aby ponownie stali się pretendentami do mistrzostwa Premier League oraz triumfu Ligi Mistrzów. Nadal wyzwaniem pozostaje to, czy to on jest osobą, która przeprowadzi klub przez następny etap transformacji, czy też należy wprowadzić w ten projekt kogoś innego.

Futbol pod wodzą Ole Gunnara Solskjaera jest… [niebieski – rozrywkowy], [czerwony – kiepski do oglądania], [pomarańczowy – mieszany]

Interesujące…

Pod batutą Jose Mourinho Manchester United nigdy nie strzelił więcej niż czterech goli w meczu podczas 144 pojedynków. Solskjaer dokonał tego w swoim pierwszym spotkaniu, a przed drugą rocznicą powtórzył ten wyczyn. A jednak odpowiedź na pytanie, jak wygląda futbol pod jego wodzą, dobrze czy źle, okazała się przytłaczająca, bo fani jedynie wzruszyli ramionami.

Czy myślicie, że Ole Gunnar Solskjaer może zdobyć trofeum w bieżącym sezonie?

W trakcie pisania tego artykułu, Manchester United:

  • Jest trzeci w tabeli Premier League, a większość prognostów daje im nikłe szanse na zwycięstwo w lidze, ale daje możność znalezienia się w czołowej czwórce przy szczęśliwym rzucie monetą
  • Zagra z Evertonem w ćwierćfinale Carabao Cup z potencjalnym półfinałem 5 lub 6 stycznia [Manchester United pokonał Everton 2:0 i zagra w półfinale z Manchesterem City – przyp. red.]
  • Spotka się z Watfordem w trzeciej rundzie FA Cup, do której dojdzie 9 stycznia
  • Zmierzy się z Realem Sociedad, jedną z niespodzianek bieżącej kampanii w La Lidze (aczkolwiek bez zwycięstwa w ostatnich ośmiu spotkaniach) w 1/16 finału Ligi Europy.

W związku z tym fani Manchesteru United są rozdarci, czy Solskjaer zdobędzie w tym sezonie jakieś trofeum. Puchar Ligi stwarza ku temu dobrą okazję, choć United będą musieli pokonać Manchester City i prawdopodobnie Tottenham, jeżeli mają ochotę na wzniesienie pucharu [fragment zmieniony z uwagi na odbyty mecz z Evertonem – wyj. red.]. Pep Guardiola i Jose Mourinho wygrywali Puchar Ligi trzykrotnie, ale Solskjaerowi udało się mistrzowsko zaplanować zwycięstwa nad ich drużynami w ciągu ostatnich dwóch lat. Jeśli United awansują do półfinału tych rozgrywek [a awansowali], to zwróćcie uwagę na wyjściowy skład w meczu FA Cup, aby dostrzec jego podejście do tych rozgrywek.

Interesujące w 2021 roku będzie także podejście Solskjaera do Ligi Europy. Real Sociedad to jedna z najtrudniejszych drużyn, z którymi United mogą się zmierzyć na tym etapie turnieju, a dzięki wypełnionemu kalendarzowi spotkań i walce o czołową czwórkę, menedżer klubu z Old Trafford może preferować wykorzystanie tych rozgrywek do złapania rytmu meczowego przez graczy z marginesu i dać im szansę na zaimponowanie sobie, zamiast pokusić się o końcowy triumf.

W 2021 roku chciałbym, żeby Solskjaer [niebieski – spróbował wygrać Ligę Europy], [czerwony – wykorzystał Ligę Europy do wprowadzania młodych talentów]…

Fani United w większości uznali, iż woleliby, gdyby Solskjaer potraktował Ligę Europy poważnie i spróbował ją wygrać. To sentyment często poruszany przez Andy’ego Mittena w podkaście The Athletic pt. „Talk of the Devils”.

David Moyes pozostaje jedynym menedżerem United, który w postfergusonowskiej erze nie zdobył żadnego dużego tytułu dla klubu (nie liczymy Tarczy Wspólnoty – przepraszamy, Pep), a Manchester United nie sięgnął po żadne trofeum od finału Ligi Europy w 2017 roku. Podczas gdy Solskjaer w sezonie 2019/2020 dotarł do trzech półfinałów, zdobycie pucharu pomogłoby na dalszym etapie przekonać czasami podzieloną grupę fanów, iż jest odpowiednim człowiekiem dla tego zespołu, aby wznieść go na kolejny poziom, niezbędny do zdobycia tytułu.

Czy uważacie, że Solskjaer kiedykolwiek zdobędzie jakieś trofeum jako menedżer Manchesteru United?

 

 

Większość fanów daje mu drobną lub dobrą szansę na bycie triumfatorem w roli szkoleniowca Manchesteru United.

Poziom bogactwa „Czerwonych Diabłów” stawia ich wśród europejskich supermocarstw i stworzył drużynę, która choć posiada oczywiste wady, to ma też wystarczająco dużo skumulowanego talentu, by znaleźć się w czołowej trzydziestce Starego Kontynentu. Jeśli wystarczająco zmrużycie oczy, to prawdopodobnie stać ich także na czołową dwudziestkę. Trofea pod wodzą Solskjaera są bardziej prawdopodobne niż nie, jeśli Norweg dokręci taktyczny oraz logistyczny plan, aby dostosować się do ogólnej strategii.

Piłkarze sprowadzeni przez Solskjaera do Manchesteru United są…

Daniel James, Harry Maguire, Aaron Wan-Bissaka, Bruno Fernandes, Odion Ighalo, Donny van de Beek, Alex Telles, Edinson Cavani i Facundo Pellistri nie należą do złej selekcji graczy dla jakiegokolwiek menedżera piłkarskiego.

Niesmak pozostaje po nieudanym pościgu za Jadonem Sancho, a United wciąż potrzebują wzmocnienia na pozycji defensywnego pomocnika, prawoskrzydłowego i być może środkowego obrońcy. Ale piłkarze, których Solskjaer wprowadził do klubu, poprawili jakość składu i sprawili, że drużyna wygląda na bardziej spójną. Wiele z tego zawdzięcza się nadludzkiemu poziomowi Bruno Fernandesa, ale występy Maguire’a oraz Wan-Bissaki w zeszłym sezonie także zauważalnie poprawiły chwiejną defensywę, tworząc coś nieco zaskakującego, ale często skutecznego.

Można spierać się o kwotę wydanych pieniędzy (Solskjaer wydał np. około 16 milionów funtów więcej od Franka Lamparda na transfery), ale Norweg pokazał, że ma oko do piłkarzy. Zaimponował w tym aspekcie do tego stopnia, że utworzyła się szkoła myślenia sugerująca, iż w przyszłości „pójdzie wyżej” i zostanie dyrektorem sportowym, zamiast od razu opuszczać klub.

Piłkarzem, który najbardziej rozwinął się pod skrzydłami Solskajera, jest…

Czy bycie pod wrażeniem poprawy brazylijskiego pomocnika kupionego za 52 miliony funtów, który kiedyś zwrócił na siebie uwagę Pepa Guardioli, jest prostackie? Być może, ale praca Solskjaera nad Fredem w ciągu dwóch ostatnich lat była szczególnie interesująca.

W pewnym momencie Brazylijczyk został potępiony jako kosztowne fiasko, ale jego gra od stycznia 2020 roku uległa znacznej poprawie, kiedy to razem ze Scottem McTominayem stworzył preferowany przez Solskjaera w wielkich meczach duet w środku pola o nazwie „McFred”. Mówi się, że Brazylijczyk zostaje po sesjach treningowych, aby pracować z Michaelem Carrickiem nad umiejętnościami podań oraz wykończenia i choć może nie być graczem, który „odblokuje Pogbę”, jak wielu twierdziło na początku sezonu 2018/2019, to prawdopodobnie przetrwa dłużej od Francuza na Old Trafford.

Tak czy inaczej, przyjrzyjmy się graczom, którzy zdobyli najwięcej goli oraz asyst w ciągu dwóch lat pracy Ole Gunnara Solskjaera.

The Athletic

43 gole, które Marcus Rashford ustrzelił pod opieką Solskjaera, to najwięcej spośród wszystkich piłkarzy United od odejścia sir Aleksa Fergusona na emeryturę. Przed przybyciem Norwega kilku komentatorów stwierdziło, że Rashford być może będzie musiał rozejrzeć się za wypożyczeniem, aby rozwinąć swoją karierę. Teraz napastnik zbliża się do szczytu „klasy światowej”.

W Ole Gunnarze Solskjaerze najbardziej lubię jego [niebieski – osobowość], [czerwony – taktykę], [pomarańczowy – rozumienie klubu], [zielony – nie wiem], [fioletowy – nie lubię Solskjaera]

Gdy szukano następcy Jose Mourinho, mówiono, że Manchester United poszukuje kogoś „przesiąkniętego tradycjami klubu”.

Chociaż twój przebieg może różnić się od nieustannych odniesień Solskjaera do przeszłości, to nie możesz zaprzeczyć temu, że to ma.

To, że fani również wskazali na jego osobowość jako drugą, najbardziej lubianą cechę, świadczy o szczególnym miejscu, jakie Solskjaer zajmuje w estymie wielu osób wokół klubu. Tutaj jest facetem, który jako piłkarz pomógł zapewnić Manchesterowi United potrójną koronę i jako menedżer często spogląda w przeszłość, aby zainspirować przyszłość.

Fani często postrzegają go jako „miłego gościa” oraz kogoś, komu „życzą dobrze”. Solskjaer potrafi być ujmujący na konferencjach prasowych i nie boi się dowcipów, które czasami uderzają w niego. Zawsze będzie dysponował pewną pamięcią podręczną, do której może się uciec, nawet jeśli mamy do czynienia z trudnymi czasami.

To, że kibice najniżej cenią taktykę Solskjaera, niżej od opcji „nie wiem” i „nie lubię Solskjaera”, również przemawia za dezorientującymi dwoma latami i podzielonej bazie fanów klubu. Wątpiący wciąż martwią się o podejście taktyczne Norwega, a on wciąż ma wiele do zrobienia, aby ich uszczęśliwić.

W przypadku Solskjaera w roli menedżera najbardziej martwi mnie… [niebieski – brak wsparcia od zarządu na rynku transferowym], [czerwony – jego taktyka], [pomarańczowy – nie wiem], [zielony – nie mam żadnych zmartwień]

Taktyka stanowi główny obszar zainteresowania fanów United. Mogą być drużyną zbijającą z tropu, często potępianą o lekkomyślność w taktyce lub naiwną, ale obecnie znajdują się na pozycji gwarantującej grę w Lidze Mistrzów. The Athletic chciałoby nazwać ich konsekwentnymi w swoim podejściu, jeśli nawet nie w wynikach, oraz że plan A Ole Gunnara Solskjaera opierający się na zdobywaniu bramek po szybkich przejściach z ataku do obrony, dobrze pasuje pasuje do jego drużyny.

To, że następnie kibice są najbardziej zaniepokojeni brakiem wsparcia Solskjaera na rynku transferowym, również sugeruje pewien strach. Okno transferowe otwiera się w styczniu, a United zajmują dobre miejsce w lidze i rozgrywkach pucharowych (choć w Lidze Europy, nie w Lidze Mistrzów). Czas pokaże, czy klub będzie agresywnie handlował zawodnikami, aby pomóc Solskjaerowi zająć miejsce w pierwszej czwórce lub sięgnąć po tytuł.

Następną rzeczą, której oczekuję od Solskjaera jest.. [niebieski – wyselekcjonowanie stałej wyjściowej jedenastki], [czerwony – wprowadzenie większej liczby młodych graczy], [pomarańczowy – bycie agresywnym w styczniowym oknie], [zielony – poważna walka o puchary], [fioletowy – postawienie ligi nad pucharami], [niebieski – odsunięcie się na bok].

Chcielibyśmy zacząć od prawie 1/5, która wskazała na ustąpienie Solskjaera z roli menedżera. To mało prawdopodobne, aby tak się stało. Jeżeli nie dojdzie do trwałej, kiepskiej formy, Solskjaer najpewniej pozostanie menedżerem Manchesteru United do końca sezonu.

Kadencja Norwega trwa jak na razie dwa lata i na tym etapie bardziej prawdopodobne wydaje się to, iż wypełni swój trzyletni kontrakt, który dobiega końca w 2022 roku. Przede wszystkim kibice United pragną, by ich klub znów odniósł sukces, a norweski szkoleniowiec w ciągu dwóch ostatnich lat wykonał przecież ogrom dobrej pracy, by zbliżyć się do tego punktu.

Bardzo często pod jego rządami zauważamy, że Manchchester United działa w sposób, jakiego nie widzieliśmy od czasów Fergusona. Czasami powraca aura oraz mistyka, a czasami United tracą bramkę w ciągu pierwszych 10 minut meczu i zastanawiasz się, o co chodzi.

Reasumując, Solskjaer zanotował dobre dwa lata jako menedżer Manchesteru United. Jego kolejnym wyzwaniem jest usunięcie wszelkiego rodzaju wątpliwości i udowodnienie, że jest właściwym człowiekiem dla klubu, aby zrobić kolejny wielki skok.

*Proszę, zauważcie, że zamknęliśmy tę ankietę 18 grudnia, przed zwycięstwem 6:2 z Leeds United. Wszystkie statystyki przedstawione w tym artykule uwzględniają jednak ten wynik.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze