Barcelona odrzuciła szansę pozyskania Cristiano Ronaldo w 2003 roku

Daily Mail l.pospiech Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

Kandydat na prezydenta FC Barcelony, Joan Laporta zdradził, jak klub z Katalonii odrzucił możliwość zakontraktowania Cristiano Ronaldo za jedyne 15 milionów funtów w 2003 roku. Tego samego lata Portugalczyk opuścił swój macierzysty zespół, Sportingu Lizbona, stając się piłkarzem sir Aleksa Fergusona.

Historia futbolu mogła jednak potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby zamiast rywalizować, Ronaldo grałby wspólnie z Lionelem Messim. Klub postanowił jednak ulokować swoje środki gdzie indziej.

– Mieliśmy podpisać kontrakt z Ronaldinho i Rafą Marquezem – powiedział Laporta. – Ludzie Marqueza zaproponowali nam Cristiano Ronaldo. Był wtedy piłkarzem Sportingu. Jeden z jego agentów powiedział, że mają piłkarza, którego sprzedali do Manchesteru United za 19 milionów euro, ale sprzedaliby go nam za 17 milionów euro.

– Zainwestowaliśmy już wtedy w Ronaldinho. Cristiano grał bardziej na skrzydle niż w środku. Myśleliśmy, że mamy obsadzone te pozycje, więc odrzuciliśmy go i nie żałuję tego – wspomina Katalończyk.

Ostatecznie Barcelona nie może być zrozpaczona kierunkiem, w jakim potoczyła się ich historia z Ronaldinho grającym w barwach “Blaugrany”. Brazylijczyk wygrał dwa tytuły La Liga, Ligę Mistrzów i dwa Puchary Hiszpanii w pięć lat. Grając w barwach katalońskiego klubu, stał się też laureatem Złotej Piłki w 2005 roku. Pomógł również wypromować postać Leo Messiego.

W tym czasie Ronaldo po przenosinach do Manchesteru rozpoczął drogę na sam szczyt, z którego nadal nie schodzi. Portugalczyk trzy razy sięgnął po tytuły Premier League, raz podniósł puchar Ligi Mistrzów i Klubowych Mistrzostw Świata. Zdobył też FA Cup i dwa razy triumfował w Pucharze Ligi.

Należy też wspomnieć, że pięciokrotnie stawał się laureatem Złotej Piłki, a w 2009 roku stał się piłkarzem Realu Madryt. W barwach “Królewskich”, czyli największych rywali FC Barcelony zdobył kolejne trofea i stał się jedną z najwybitniejszych postaci madryckiego klubu.

Dwukrotnie okradał “Blaugranę” z tytułu La Liga i aż czterokrotnie sięgał po Champions League, trzykrotnie został Klubowym Mistrzem Świata i dwa razy wygrywał Copa del Rey. Obecnie Ronaldo kontynuuje karierę w Juventusie, gdzie dwukrotnie z rzędu sięgał po tytuły Serie A.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze