Analiza The Athletic: Aaron Wan Bissaka – piłkarz z unikalnymi umiejętnościami, które postrzega się jako wadę

Źródło:The Athleitc

Aaron Wan-Bissaka to bezkonkurencyjny prawy obrońca w składzie Ole Gunnara Solskjaera. Kupiony z Crystal Palace za 55 milionów euro z miejsca stał się kluczową postacią “Czerwonych Diabłów” w bieżącym i minionym sezonie. Czy jego umiejętności pozwalają mu jednak na miano kompletnego bocznego obrońcy, który pozostanie członkiem wyjściowego składu na kolejne lata?

Wielu uważa, że brakuje mu atutów w ofensywie. Najnowszy artykuł serwisu The Athletic ma jednak na celu udowodnić wam, że dwudziestotrzyletni piłkarz jest lepszy, niż się wydaje. Oto analiza – z wykresami (!) – przeprowadzona przez Carla Ankę.

Artykuł Carla Anki dla The Athletic – treść oryginalna

Na początku listopada Gareth Southgate trafił w sedno debaty. Selekcjoner reprezentacji Anglii został zapytany, dlaczego pominął Aarona Wan-Bissakę w powołaniach na mecze z Irlandią, Belgią oraz Islandią.

To obszar na murawie, na którym mamy urodzaj. Reece James oraz Trent Alexander-Arnold potrafią grać zarówno na pozycji bocznego obrońcy, jak i wahadłowego. Znajdują się w niesamowitej formie i prawdopodobnie w tym sektorze jesteśmy silniejsi niż w jakimkolwiek innym.

Aaron to bardzo dobry obrońca. W pojedynkach jeden na jednego jest prawdopodobnie najlepszym ze wszystkich, jakich widziałem. Muszę jednak patrzeć na to, by drużyna była zbalansowana. Obecnie w hierarchii kilku zawodników znajduje się przed nim.

Wcześniej uważano, że prawa obrona to najbezpieczniejsze miejsce do ukrycia słabego ogniwa, ale w dzisiejszych czasach piłkarz grający na tej pozycji zyskuje na znaczeniu, ponieważ drużyny szukają nowych granic na skraju pola karnego rywala. Anglia i ogólnie Premier League doświadczyły rozkwitu tej pozycji w ostatnich latach, a kilku graczy przedstawiło własne interpretacje tego, co niegdyś stanowiło nieatrakcyjną rolę. Wśród tego boomu pojawia się Aaron Wan-Bissaka, którego bardzo unikalny zestaw umiejętności zaczyna być postrzegany jako wada.

Przy otwartym styczniowym oknie transferowym, kiedy rozpoczęły się rozmowy na temat poszukiwania doświadczonego prawego obrońcy przez Manchester United, The Athletic pragnie zaprezentować obronę jednego z najciekawszych obrońców Premier League w tym momencie.

Podczas tego wślizgu na Raheemie Sterlingu w wygranym 2:0 meczu z Manchesterem City, do którego doszło w ubiegłym roku, Aaron Wan-Bissaka znajduje się w swojej najlepszej formie. Jeden z najlepszych skrzydłowych ligi nie może wejść w pole karne, dzięki zdolności obrońcy do odpowiedniego określenia czasu, kiedy zaryć ziemię, aby uzyskać czysty wślizgi.

Wan-Bissaka w poprzednim sezonie był kluczem do ochrony niekiedy szklanej szczęki obrony United, będąc w stanie stawić czoła przeciwnikom o różnej wielkości i szybkości oraz powstrzymywać ataki z różnych stron. Nie bez powodu nadano mu pseudonim “Pająk”; to piłkarz, który zawsze jest w stanie wyciągnąć jedną ze swoich nóg (ma 183 cm wzrostu) i znaleźć sposób na wyłuskanie piłki spod nóg napastnika.

W minionej kampanii Wan-Bissaka zyskał “tytuł” najlepszego obrońcy w pojedynkach jeden na jednego, ale w jego grze występują również inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Poniższy wykres kołowy wykorzystuje bogactwo danych statystycznych z analiz smarterscout, aby określić potencjał gracza w kluczowych aspektach. Model Smarterscout dzieli elementy gry zawodnika na różne wskaźniki wydajności, umiejętności i stylu. Korzysta z zaawansowanych wskaźników, żeby uzyskać ogólny wynik od 0 do 99, trochę jak w grze wideo FIFA.

Oto, czego powinniście szukać na tym wykresie:

 • Wysoki wynik w kategorii “Odbiory piłki”, “Przeszkadzanie rywalowi” oraz “Intensywność defensywna”. Ten wykres mówi wam, że Aaron Wan-Bissaka w poprzednim sezonie był zajętym i doskonałym obrońcą (przynajmniej wtedy, gdy piłka znajdowała się na murawie).
 • Niski wynik w “Ilości Pojedynków Powietrznych”, co oznacza, że ten gość nie angażuje się zbyt mocno przy dośrodkowaniach.
 • Wysokie wyniki w “Kontroli i dryblingu” oraz “Grze zespołowej” w połączeniu z niskimi wynikami w “Podaniach do przodu” i “Liczbie goli, jaką drużyna zdobywa po jego podaniach do przodu”. To sugeruje, że nie tworzy on zagrożenia, ruszając do ataku i ma tendencję do bezpiecznej gry podczas podawania i dryblingu.

Aby dokładniej zilustrować charakterystykę piłkarza, jakim Aaron Wan-Bissaka był w poprzednim sezonie, zauważcie w jakim miejscu na boisku, odbywały się jego akcje obronne, co umożliwia wam mapa autorstwa StatsBomb. Zwróćcie uwagę na obszary o wysokiej aktywności (na czerwono) w porównaniu z obszarami, na które Wan-Bissaka nie zapuszczał się zbyt często (na niebiesko).

To, że United zakończyli sezon 2019/2020 z trzecią najbardziej szczelną defensywną w lidze pomimo przekonania, że nie stanowili zbyt spójnej jednostki, zawdzięczają w szczególności pracy Wan-Bissaki po prawej stronie boiska. Jak jednak ostatecznie zasugerował Gareth Southgate, specjalność defensora zaburza równowagę w całym zespole.

Warto także odnotować, że w Crystal Palace przed Aaronem Wan-Bissaką często grał Andros Townsend. W rozmowie z The Athletic piłkarz “Orłów” wyjawił: – Aaron bardzo mi  pomógł. Pomógł mi się rozwinąć. Sezon 2018/2019 był moim najbardziej udanym i w dużej mierze stało się to dzięki niemu i naszemu wspólnemu zrozumieniu, ponieważ często wcześnie oddawał mi piłkę i obiegał obrońcę, zabierając go z mojej drogi. To zadziałało, zatrybiło i nie było tylko jednokierunkowe.

Tak, Wan-Bissaka rozkwitł w Crystal Palace, będąc pierwszym prawym obrońcą nastawionym na defensywę w drużynie, której nastawienie polegało głównie na obronie. Przed sobą miał jednak ochronę w osobie grającego przed nim doświadczonego skrzydłowego. Chociaż Townsend to piłkarz lewonożny, który często starał się schodzić do środka, to należy także dodać, że nieustannie wracał do defensywy i komunikował się Wan-Bissaką na murawie. W Crystal Palace część sukcesu Wan-Bissaki wynikała z ustawienia drużyny Hodgsona i wymagań obronnych, ale także dlatego, że w Townsendzie miał przed sobą skrzydłowego, który ze sprawiedliwym podziałem działał zarówno w ataku, jak i obronie.

Sezon 2019/2020 w wykonaniu United potrwał 370 dni (wraz ze 110 dniami w lockdownie). W trakcie tej kampanii postrzeganie Wan-Bissaki powoli się zmieniało.

Zanim w marcu zawieszono rozgrywki piłkarskie Wan-Bissaka często grał na prawej obronie, mając przed sobą Daniela Jamesa, dzięki czemu sprawiał podobne wrażenie do tego z Crystal Palace. Prawy obrońca był znakomity w pojedynkach jeden na jednego, ale miał też pewien stopień komfortu w ataku oraz defensywie, którą zapewniała mu pracowitość Jamesa. Wan-Bissaka nie był ekspansywnym, atakującym bocznym obrońcą, ale nie stanowiło to większego problemu, ponieważ James wziął na siebie większość obowiązków związanych z ofensywną grą na skrzydle po prawej stronie. To Walijczyk dostarczał dośrodkowania i zapewniał dynamikę na skrzydle, nie Anglik.

Spójrzcie na siatkę podań z wygranego 3:1 meczu Manchesteru United z Brighton & Hove Albion z 10 listopada 2019 roku. Poniższy wykres przedstawiania nie tylko uśrednioną pozycję piłkarzy United, ale także miejsce, w którym podawali (grubsze linie oznaczają więcej podań) oraz jakość kreowania okazji przy tych podaniach (niebieskie kolory oznaczają bezpieczniejsze podania, a te bliższe czerwonemu kolorowi oznaczają większą jakość).

A oto uwagi:

 • United grał nieco więcej lewą niż prawą stroną. Sześciu zawodników z pola znajduje się bliżej lewej flanki.
 • Zwróćcie uwagę na uśrednioną pozycję Wan-Bissaki. Znajduje się on na skraju linii środkowej i jest ustawiony dosyć szeroko (a teraz spójrzcie na całą czwórkę obrońców. W poprzednim sezonie United bronili w tzw. średnim bloku – środkowi obrońcy znajdowali się pomiędzy linią środkową a polem karnym, a boczni obrońcy przesuwali się wyżej).
 • Przyjrzyjcie się pozycji Jamesa w stosunku do Wan-Bissaki. Jest przed nim, ale wciąż ustawiony bardzo szeroko, grając jako skrzydłowy. Zauważcie żółtą linię odbiegającą od Jamesa do Wan-Bissaki i bardzo wyblakłą niebieską linią obok – to oznacza, że Walijczyk zagrał do niego wiele podań do tyłu.
 • W rzeczywistości, odnotujcie, o ile bliżej znajdują się piłkarze w stosunku do Aarona Wan-Bissaki w porównaniu do Brandona Williamsa na lewej stronie. Zarówno James, jak i Scott McTominay chcą pomagać w fazie przygotowania akcji Manchesteru United, starając się tworzyć trójkąty z prawym obrońcą, aby pomóc mu w przesunięciu akcji do przodu.
Przeczytaj również:  Edinson Cavani znalazł się kadrze Urugwaju na Copa America

To dobrze zbalansowana sieć podań, prezentująca drużynę, która wykorzystuje mocne strony Aarona Wan-Bissaki w obronie, próbując jednocześnie zrekompensować je w ataku.

Teraz porównujcie to z siatką podań poniżej, która przedstawia zwycięstwo 3:0 z Brighton & Hove Albion 30 czerwca 2020 roku, aby zobaczyć, jak obowiązki Wan-Bissaki zmieniły się pod koniec sezonu, gdy Jamesa zastąpił Mason Greenwood, a Paul Pogba powrócił do wyjściowej jedenastki.

Uwagi:

 • Uśredniona pozycja Greenwooda jest bardziej centralna w porównaniu z pozycją Jamesa na poprzednim wykresie. Podczas gdy James zajmował prawą flankę jako skrzydłowy, Greenwood grał na niej jako napastnik. Miał tendencję do ścinania do środka, pozostawiając na prawej stronie większą odpowiedzialność Aaronowi Wan-Bissace.
 • Świadczy o tym wyższe ustawienie prawego obrońcy. Nie mając przed sobą ortodoksyjnego prawoskrzydłowego, prawy obrońca ma więcej obowiązków w ataku oraz defensywie.
 • To z kolei sprawia, że pomocnicy ustawieni obok Wan-Bissaki grają jeszcze bliżej niego, by mu pomóc. W trakcie Projektu Restart Paul Pogba zajmował się przenoszeniem i dystrybucją piłek w imieniu prawego obrońcy (wtedy Bruno Fernandes schodził na lewo, aby zejść z drogi – zwróćcie uwagę, że pozycja rozgrywającego jest nieco dalej niż pozycja Andreasa Pereiry na poprzedniej mapie).

Zamieniając Jamesa (skrzydłowego, który wracał do defensywy i trzymał się szeroko) na Greenwooda (próbującego dostawać się do centralnych obszarów), United stał się lepszą drużyną po Projekcie Restart, ale poświęcił trochę swojej równowagi, aby to osiągnąć (to czas, w którym możecie powiedzieć: “Latem Manchester United powinien sięgnąć po Jadona Sancho“).

Kiedy w trakcie sezonu Manchester United czekały większe mecze, Wan-Bissaka z gracza, który mógł bazować na swoich atutach w defensywie, podczas gdy koledzy niwelowali jego słabości, stał się tym, który często był zdany sam na siebie. W półfinale Pucharu Anglii przeciwko Chelsea został użyty jako piłkarz zakładający pressing, a system 3-5-2 wymagał od niego wejść w bardziej zaawansowane sektory i pozostawił go beztroskiego.

Podczas przegranego półfinału z Sevillą w Lidze Europy, Wan-Bissaka był mniej zdolny do używania swoich cech w starciach jeden na jednego. Sergio Reguilon bowiem nieustannie go atakował, pomagając w zdobyciu pierwszego gola dla hiszpańskiej drużyny, przy czym zwycięski gol Sevilli obnażył kolejną słabość Wan-Bissaki, który często stoi zbyt blisko Victora Lindelofa, broniąc dośrodkowań…

Przeczytaj również:  Reprezentacje: dublet i asysta Bruno Fernandesa, kolejny gol Anthony'ego Elangi

… ale jest też zbyt niezdarny, kiedy piłka mija szwedzkiego obrońcę. Czy Wan-Bissaka ustawia się w ten sposób, bo tak mu kazano? Czy ma to na celu zniwelowanie potencjalnych przelotów (ponieważ Lindelofa można pokonać w pojedynkach powietrznych)? A może to tylko zły nawyk? Tak czy inaczej, jest to coś, nad czym prawy obrońca musi popracować.

Wan-Bissaka od bycia najlepszym obrońcą w pojedynkach jeden na jednego do połowy sezonu 2019/2020 stał się celem większych drużyn, które szukały sposobów, jak go obejść. Przez to obawiano się, czy mniejsze zespoły też nie będą szukały rozwiązań, by go ominąć.

Maszyna liczbowa dla Wan-Bissaki z tego sezonu została uruchomiona i otrzymaliśmy następujące wyniki…

Oto, czego powinniście szukać na tym wykresie:

 • Ocena jego “Intensywności w defensywie” jest wyższa, ale oceny dotyczące “Odzyskiwania piłki” i “Przeszkadzania rywalowi” spadły. W bieżącej kampanii Wan-Bissaka miał więcej pracy do wykonania, ale nie był tak skuteczny.
 • Jego ocena “Pojedynków powietrznych” również wzrosła… ale stało się tak, dlatego że zespoły zaczynają posyłać za jego plecy więcej długich zagrań, najczęściej wykonując głębokie dośrodkowania z lewej strony.
 • Jego wynik w grze zespołowej jest wyższy, ale przy tym spadły oceny “Kontroli oraz Dryblingu” oraz “Podań do przodu” i “Liczbie goli, jaką drużyna zdobywa po jego podaniach do przodu”. Najbardziej zauważalną zmianę można dostrzec w aspekcie gry w polu karnym przeciwnika.

Sezon 2020/2021 w wykonaniu Aarona Wan-Bissaki jest niezręczny, ponieważ nie pojedynkuje się tak często jeden na jeden, co czyni go tak ważnym, ale nie rozwija się też w kwestii gry do przodu, tak jakbyście tego chcieli, ani nie angażuje się w akcje ofensywne tak często, jak podczas faz zeszłego sezonu. Częściowo wynika to z ciągłych zmian kadrowych na pozycji prawoskrzydłowego (Juan Mata dołączył do Greenwooda oraz Jamesa jako opcja na prawej flance, z różnymi wynikami), jak również w pomocy. Pogba, jego największy pomocnik, raz znajdował się w drużynie, a raz był poza nią. Chociaż Fernandes często podchodzi do prawego obrońcy, by mu pomóc, to nie robi tego tak systematycznie jak Francuz.

Nie bez powodu wybraliśmy Brighton jako przykład tego, jak gra Wan-Bissaki zmieniła się na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy. Ostatni triumf United nad zespołem Grahama Pottera zakończył się dziwacznym zwycięstwem 3:2, w którym prawy obrońca wielokrotnie bywał podwajany i brany na celownik dośrodkowaniami z lewej strony. Spójrzcie na mapę podań United z tamtego spotkania i zwróćcie uwagę, jak bardzo jest odizolowany od reszty kolegów z drużyny w porównaniu z poprzednimi.

Kiedy tylko spojrzymy na obszary, w których prawy obrońca wykonuje większość swojej pracy, zauważymy, że częściej zajmuje obszary nieco dalej od pola karnego. Aaron Wan-Bissaka stara się być bardziej progresywnym prawym obrońcą, jakiego chciałby Manchester United, ale zamiast dawać mu odpowiednie ćwiczenia treningowe, by opanował potrzebne umiejętności, znacznie częściej pozostaje sam.

Aaron Wan-Bissaka, najlepszy obrońca w pojedynkach jeden na jednego w lidze, przeszedł od bycia symbolem odwagi do bohatera raportu zwiadowczego dla innych drużyn. Od prawego obrońcy ze świetnym USP [cechą wyróżniającą na tle konkurencji – wyj. red.], który otrzymuje pomoc od swoich partnerów, stał się graczem osamotnionym. Teraz USP obróciło się przeciwko niemu, ponieważ drużyny przeciwne nie chcą pojedynkować się z nim jeden na jednego.

Co zatem dzieje się dalej? The Athletic niedawno informowało, że Aaron Wan-Bissaka wraz z Brandonem Williamsem podejmują ćwiczenia, ustawiając się z w fazach obrony oraz ataku przeciwko Timothy’emu Fosu-Mensahowi lub Tedenowi Mengiemu. Rozwój skrzydłowych, Facundo Pellistriego oraz Amada Diallo, również powinien pomóc złagodzić ciężar obowiązków ofensywnych Wan-Bissaki, jeśli obaj rozegrają pierwsze minuty w seniorskim zespole.

Dwudziestotrzylatek nadal musi wyeliminować błędy, takie jak ten przeciwko RB Lipsk w Lidze Mistrzów…

Cechuje go jednak wiele rzeczy, które sugerują, że warto się przy nim upierać i jest obrońcą, który może pozostać w wyjściowym składzie przez wiele lat. Daje on bowiem solidną podstawę, na której klub może zbudować zbalansowaną stronę. Dla Solskjaera to kwestia rozwoju i większej pomocy.

Aaron rozwija się jako obrońca – powiedział norweski menedżer po triumfie nad Brighton. – Jest jednym z najlepszych w pojedynkach jeden na jednego, ćwiczy grę w zwartej defensywie i praca z nim to czysta przyjemność. Chce się uczyć, więc z pewnością się poprawi.

Aarona Wan-Bissakę, podobnie jak innych graczy United w defensywie, trudno jest opisać w systemie binarnym (dobry/zły). To piłkarz o wielkim talencie, na którym często polega, by dać z siebie maksimum.

Prawy obrońca ma mnóstwo czasu na naukę, doskonalenie się i pomoc United w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ale przydałoby się, gdyby jego zespół zapewnił mu trochę dodatkowej osłony.

Ostatnie sztuki

Plecak worek adidas Manchester United DY7689

Wykonany z lekkiego materiału, plecak worek w barwach klubu Manchester United. Ściągany sznurkiem, który jednocześnie pełni funkcję pasków na ramię. Dzięki wytrzymałej i pojemnej komorze głównej, pomieści niezbędny sprzęt sportowy i drobne akcesoria. Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
 • kolor: czarny
 • materiał: poliester
 • wymiary: 46x35 cm (mierzone na płasko)
 • uchwyt do zawieszenia
 • dodatkowa boczna kieszeń, zasuwana na zamek
 • wyeksponowane herb klubu i logo producenta

Dyskusja

Najnowsze

“Daily Mail”: PSG włączyło się do wyścigu o podpisanie kontraktu z Kieranem Trippierem

Manchester United musi zmierzyć się z PSG w kwestii zakontraktowania Kierana Trippiera. PSG w odróżnieniu od klubu z Old...

Raport z Hiszpanii: Sergio Ramos rozważy przejście na Old Trafford, jeśli nie dojdzie do porozumienia z PSG

Real Madryt potwierdził, że Sergio Ramos opuści klub jako wolny agent tego lata. Manchester United, Manchester City i Paris Saint-Germain...

Oficjalnie: ogłoszono datę rozpoczęcia sezonu Women’s Super League 2021/2022

Trzecia kampania Manchesteru United w najwyższej klasie rozgrywkowej kobiet rozpocznie się w weekend 3-5 września, tydzień po rozpoczęciu FA...

Raport z Włoch: AC Milan rozpoczął negocjacje z Man Utd w kwestii ponownego sprowadzenia Diogo Dalota

Według włoskich mediów klub z Mediolanu zainteresowany jest ponownym sprowadzeniem prawego obrońcy. Włosi mają być przekonani, że Manchester United...

Oficjalnie: poznaliśmy ceny zawodników Manchesteru United w Fantasy Premier League 2021/2022

Oficjalnie zostały opublikowane ceny piłkarzy Manchesteru United w grze Fantasy Premier League na sezon 2021/2022. "Czerwone Diabły" rozpoczną sezon meczem...

Manchester United zapłaci karę za opuszczenie Superligi? Joan Laporta wyjaśnia

Joan Laporta podczas zgromadzenia socios compromisarios wyjaśnił kulisy powstania Superligi. Odniósł się również do roli Manchesteru United w...

Kapitalna statystyka Daniela Jamesa. Skrzydłowy wykreował najwięcej szans na Euro

Daniel James i jego koledzy z reprezentacji niedzielnego wieczoru ulegli Włochom na Stadio Olimpico w Rzymie 0:1. Mimo to...

Agenci Varane’a gotowi do rozpoczęcia rozmów z Manchesterem United już w przyszłym tygodniu

Od dłuższego czasu w mediach pojawia się wiele spekulacji na temat przyszłości Raphaela Varane'a. Francuski obrońca nie widzi swojej...

Najważniejsze

Oficjalny terminarz meczów Premier League Manchesteru United w sezonie 2021/22

W środę ogłoszone zostało, jak dokładnie kształtować będzie się kalendarz "Czerwonych Diabłów" w nadchodzącym sezonie ligowym. Podopieczni Solskjaera rozpoczną...

Joel Glazer: możemy robić wspaniałe, potężne rzeczy – rozwijać ten klub, zdobywać trofea i ostatecznie być dumnym z niego każdego dnia

Joel Glazer mówił o swojej miłości do Manchesteru United i chęci wzmacniania zaangażowania kibiców podczas dwugodzinnego spotkania z forum...

Może Cię także zainteresować

0