Analiza The Athletic: czy Marcus Rashford w roli piłkarza jest tak samo dobry jak poza boiskiem?

Źródło:The Athletic

Marcus Rashford to symbol obecnego Manchesteru United – wychowanek klubu z Old Trafford, który przebrnął wszystkie szczeble Akademii, by zostać gwiazdą pierwszego zespołu. Angielski napastnik jest również jednym z najbardziej ekscytujących talentów w europejskim futbolu, a według CIES Football Observatory otwiera listę najbardziej wartościowych zawodników na świecie.

Ostatnie działania 23-letniego piłkarza na arenie społecznej przedstawiają go w doskonałym świetle jako człowieka, ale nas jako kibiców piłki nożnej bardziej interesuje to, jakim jest piłkarzem? Czy Marcus Rashford ma potencjał by stać się jednym z najlepszych na świecie, a może jest przereklamowany, jak twierdzą niektórzy? Analizę gry gwiazdy “Czerwonych Diabłów” przygotował serwis The Athletic poprzez niezawodnego w tej kwestii Carla Ankę.

Artykuł Carla Anki dla The Athletic – treść oryginalna

Delikatnie mówiąc, Marcus Rashford miał całkiem udany 2020 rok.

Cofając zegar do stycznia zeszłego roku, napastnik Manchesteru United był kontuzjowany z powodu zmęczeniowego złamania kręgosłupa i nie mógł wystąpić w przegranym 0:2 meczu z Burnley. Spodziewano się, że Rashford wypadnie z gry na co najmniej sześć tygodni i uznano za wątpliwe, że uda się na Mistrzostwa Europy 2020, które miały odbyć się tamtego lata.

100-dniowa przerwa w sezonie spowodowana przez COVID-19 pozwoliła mu prawidłowo wyleczyć uraz i do końca roku 2020, Rashford zdobył 12 goli i zaliczył 10 asyst w Premier League.

Dwukrotnie pomógł także zmienić politykę swojego rządu, a jego praca na rzecz walki z brakiem żywności wśród dzieci pomogła tysiącom uzyskać większe wsparcie, którego potrzebowały i został za to nagrodzony stopniem MBE podczas Queen’s Birthday Honour w październiku zeszłego roku. Rok, który rozpoczął się, kiedy Rashford nie mógł nawet wygodnie usiąść przy takim natężeniu bólu pleców, zakończył się, gdy 23-latek podarował miliony posiłków dzieciom oraz ich rodzinom.

– To, czego Marcus dokonał, było niesamowite dla jego rodziny i oczywiście dla niego samego – powiedział w czerwcu Solskjaer o staraniach Rashforda na boisku oraz poza nim.

Latem zmienił życie wielu dzieciaków, co jest ważniejsze, niż jakikolwiek mecz piłki nożnej, w którym prawdopodobnie by zagrał. Miejmy nadzieję, że po obu stronach barykady będzie radził sobie tak dobrze, jak dotychczas.

W zeszłym tygodniu Rashford otrzymał coroczną nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Piłkarskich (FWA), a wśród tych, którzy uhonorowali gracza, znajdował się sir Alex Ferguson, który “pokazał zwłaszcza młodym ludziom, że istnieje inny sposób radzenia sobie z życiem”.

Ferguson zawsze, właściwie od samego początku, wspierał mnie w tym, co robię – powiedział Marcus Rashford. – Prawdopodobnie kiedy inni sportowcy mówiliby mi, żebym tego nie robił i skupił się na piłce nożnej, on powiedział mi, że jeśli w to wierzę i uważam za słuszne, to podpisuje się pod tym obiema rękami.

Pytanie brzmi, czy Rashford był w stanie dokonać tak istotnej zmiany poza boiskiem i nadal spisywać się świetnie jako piłkarz? Bez wątpienia zaliczył niesamowity 2020 rok, ale przed nim również bardzo ważny 2021.

Znamy wpływ Rashforda na Westminister, ale pozwólmy The Athletic przyjrzeć się, jak rozwija się jego gra, w tym jego nowa rola po prawej stronie ataku Manchesteru United…

Jakim graczem najprawdopodobniej będzie Marcus Rashford w 2021 roku?

– Kiedy grasz po lewej stronie, samodzielnie możesz wykreować więcej sytuacji, dając także więcej zespołowi – powiedział Rashford w rozmowie z UTD Podcast na początku kwietnia. – Występując jako wysunięty napastnik, czasami jesteś odizolowany i potrzebujesz kogoś w środku pola, kto odnajdzie cię podaniami przez 90 minut spotkania. 

Pierwszą część sezonu 2019/2020 Rashford spędził w roli skrzydłowego w ustawieniu 4-2-3-1 preferowanym przez Ole Gunnara Solskjaera. Na czele tej formacji stał Anthony Martial. Chociaż Anglik nominalnie stacjonował po lewej stronie, to umiejętność dryblowania oraz przenoszenia piłki sprawiała, że interpretacja jego roli działała podobnie, jak w przypadku drugiego napastnika.

Podczas przerwy w sezonie Premier League, The Athletic przejrzało dane statystyczne dotyczące wielu napastników reprezentacji Anglii i stwierdziło, że poziom dryblingu i strzałów Rashforda jest tak wysoki, że w tej konwersacji był jednym z najlepszych napastników w lidze. Pomimo kontuzji w styczniu zeszłego roku, średnia liczba minut potrzebnych do zdobycia gola przez Marcusa Rashforda wynosiła 134,4. Przed zawieszeniem sezonu tylko pięciu innych napastników wyglądało pod tym względem lepiej (Sergio Aguero, Mason Greenwood, Gabriel Jesus i Danny Ings), ale żaden z nich nie dorównał mu pod kątem 24 wykreowanych sytuacji w pierwszym segmencie sezonu 2019/2020.

Podczas gdy w jego grze wciąż widoczne były słabe punkty – zwłaszcza praca w grze tyłem do bramki, gdy schodził do linii środkowej – i wykazywał trochę korozyjności, którą dało się powiązać z powrotem po poważnej kontuzji podczas Projektu Restart, Rashford zakończył sezon jako jeden z najlepszych graczy w lidze pod kątem pomysłowości w ofensywie.

Przeczytaj również:  Analiza The Athletic po remisie z West Bromem: plany Manchesteru United zdają się na nic, jeśli ich największym zagrożeniem jest Harry Maguire

Ten statystyczny radar, udostępniony dzięki uprzejmości Statsbomb i oceniony w porównaniu ze średnią ligową graczy z jego pozycji, ilustruje sposób gry Rashforda, który wprowadził do Manchesteru United w zeszłym sezonie. Wykazywał się perfekcją w niemal każdym aspekcie gry ofensywnej i prawdopodobnie powtórzy to w 2021 roku.

(Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z radarami Statsbomb – mała wskazówka. Identyfikują one ważne aspekty roli piłkarza, a następnie oceniają, ile razy dany gracz wykonuje każdą z tych czynności w ciągu 90 minut. Zazwyczaj im bliżej zewnętrznej krawędzi koła znajduje się kolor, tym częściej gracz wykonuje tę czynność. Im bardziej obszar radaru został pokryty, tym więcej aspektów gracz wykorzystuje w swojej grze. Szczegółowy przewodnik po tym systemie można znaleźć tutaj.

Oto, co mówi wam ten wykres:

 • Rashford doskonale prowadzi piłkę. W zeszłym sezonie jego średnia udanego dryblingu na mecz wyniosła 2,3 (czerwony kształt na radarze “na ósmej”).
 • Jego poruszanie się po polu karnym połączone z umiejętnością wykończenia akcji czyni go jednym z najlepszych napastników w lidze (czerwone kształty od 11 do 2 na radarze).
 • Jest także wytrawnym podającym i chociaż nie oferuje różnych typów dośrodkowań, jakie wykonuje ortodoksyjny skrzydłowy, ma kreatywne podejście do ustawiania kolegów z drużyny i kreowania bramek.
Przeczytaj również:  Analiza The Athletic po remisie z West Bromem: plany Manchesteru United zdają się na nic, jeśli ich największym zagrożeniem jest Harry Maguire

Oto, co powiedzą wam wasze oczy, gdy będziecie oglądać Marcusa Rashforda:

Rashford wie, że jest jednym z szybszych napastników w Premier League, więc kiedy drybluje, koncentruje się na otwarciu przestrzeni pomiędzy nim a obrońcą, aby mógł ich mijać. Jest raczej bezpośrednim dryblerem niż zwodniczym.

Ma tendencję do naśladowania stylu Thierry’ego Henry’ego, czyli “zakręcić piłkę obok bramkarza”, kończąc akcje wewnętrzną częścią stopy. Spójrzcie na jego sylwetkę, kiedy 17 października zdobywał gola przeciwko Newcastle. Po ruszeniu do piłki z długiego podania, Rashford wpada w pole karne i ustawia się do strzału…

Czasami podczas oddawania strzału brakuje mu odpowiedniej pozycji (może mieć to coś wspólnego z tym, jak ustawia nogę postawną), co może prowadzić do prostszych prób, czasem bliżej bramkarza lub dalszego słupka. Przeważnie stosuje jednak podejście “precyzja, a potem siła”…

Mówimy “przeważnie”, ponieważ Rashford ma zauważalną zdolność do przejmowania odpowiedzialności w odpowiedzi na nagłe lub przedłużające się zapotrzebowania. W ciągu cichszych chwil w wykonaniu United, nie jest niczym niezwykłym, widzieć go, jak ścina do środka z lewej strony, by spróbować uderzyć piłkę z dalszej odległości w stylu “knuckleball”. Spójrzcie na tę próbę przeciwko Tottenhamowi w grudniu 2019 roku…

Plan A Marcusa Rashforda to zamaszysta akcja wewnętrzną częścią stopy, kiedy ma okazję na zdobycie bramki. Jego plan B to natomiast ruch przypominający uderzenie siłowe i ruch w dół tą samą stopą…

Oto zupełnie inny sposób na podjecie próby. Zwróćcie uwagę na jego nogę postawną oraz w jaki sposób cofa nogę zbliżającą się do piłki, aby uzyskać moc.

“Potężny” to operacyjne słowo opisujące wykończenia Marcusa Rashforda. Napastnik spróbuje znaleźć sobie miejsce, gdzie to możliwe, ale strzelając z większej odległości lub podejmując bardziej spekulacyjne wysiłki, mknące przez tłum ciał, opiera się on na swojej zdolności do szybkiego uderzenia piłki z ogromną siłą, aby wykonać zadanie.

Oto wizja The Athletic, która łączy wykresy oraz własne obserwacje, aby przewidzieć przyszłość Marcusa Rashforda:

Rashford może posiadać gorącą strefę lub preferowany obszar do oddawania strzałów.

Rzut oka na jego mapę strzelecką z sezonu 2019/2020 (poniżej) pokazuje, że strzelił kilka goli (czerwone kropki) w jednej linii. Kiedy Rashford gra po lewej stronie, to występuje pewien sektor, w który lubi wbiegać i oddawać strzały. To prawdopodobnie pozwala jego technikom uderzenia być najbardziej efektywnymi.

Jak wspomniano w naszej szerszej analizie statystycznej dotyczącej United z tego sezonu, Marcus Rashford zanotował lepszy dorobek strzelecki od oczekiwanej liczby bramek tylko w drugim sezonie swojej kariery. Ponadto, można zauważyć spadek xG (oczekiwanych bramek) bez rzutów karnych, który spadł z 0,44 na mecz do 0,35. To samo tyczy się spodziewanych asyst, których średnia na mecz również zanotowała regres z 0,17 na 0,07. Anglik ogranicza się również nieco w swojej aktywności w polu karnym, jego okolicach oraz poza nim, co może być związane z dolegliwością barku, którego ból może zaostrzyć się w trakcie rywalizacji.

Jakakolwiek mowa o dłuższym dołku formy wydaje się jednak nie do przyjęcia. Jego kampanie pozaboiskowe cieszą się pełnym wsparciem menedżera oraz klubu. Rashford jest również zapalonym uczniem prężnego myślenia: wierzy, że dopóki dokłada się wszelkich starań, to można poradzić sobie z rezultatem meczów, zarówno dobrym, jak i złym. Pomijając poważne (lub ciągłe i stopniowe) kontuzje, zbiór fizycznych i technicznych atrybutów Rashforda sugeruje, że będzie ważnym piłkarzem dla United i jednym z najlepszych napastników w lidze, przynajmniej przez następne pięć do siedmiu lat. Rashford jest fanem książki o samopomocy pt. “Relentless”, która dzieli ludzi na trzy typy – Coolers, Closers i Cleaners, z których ostatni to ludzie, którzy lubią załatwiać sprawy po swojemu. W pewnym momencie swojej piłkarskiej zostanie Cleanerem (niektórzy mogą argumentować, że już się tym cechuje). Ciekawe jest to, w jakim wieku wtedy będzie i na jakiej pozycji będzie występował.

Przeczytaj również:  Czy Hannibal Mejbri nadal jest w planach Ole Gunnara Solskjaera?

A to prowadzi nas do…

Marcus Rashford na prawym skrzydle

W meczu przeciwko Burnley, Rashford został ustawiony na prawym skrzydle w formacji 4-2-3-1. To niecodzienne umiejscowienie 23-latka (czwarty występ z 28 w tym sezonie na tej pozycji) przynosi pewne korzyści United jako całości, choć tylko wtedy, gdy Edinson Cavani utrzyma swoją pozycję wysuniętego napastnika.

Grając po prawej, a nie lewej stronie, Rashford traci na jakości w ataku (nie jest już w stanie ścinać do środka i uzyskiwać dostępu do preferowanego sektora, skąd oddaje strzały), ale The Athletic przypuszcza, że jego praca na tej flance daje United większą równowagę w kreacji.

Aby to zilustrować, spójrzcie na mapy podań Manchesteru United z meczu ligowego z Wolves, w którym Rashford zaczynał po lewej stronie…

Teraz porównajcie to ze starciem z Burnley, gdy ulokowano go po prawej stronie.

Ci, którzy nie są przyzwyczajeni do wykresów przedstawiających sieć podań, powinni patrzeć nie tylko na średnią pozycję piłkarzy, ale także na to, gdzie podawali (grubsze linie oznaczają więcej zwyczajnych  podań) oraz jakość kreowania sytuacji przy tym podaniu (niebieskie kolory wskazują bezpieczniejsze podania, a zagrania bliższe kolorowi czerwonemu oznaczają te o większej jakości).

W meczu z “Wilkami” Rashford zdobył zwycięską bramkę dzięki skłonności do głębokiego schodzenia, atakowania obrońców i oddawania mocnych strzałów, ostatecznie przynosząc korzyść. Mapa sugeruje jednak, że najlepiej byłoby dalej wystawiać go na lewej stronie.

Jednak w zakrzywionej i nieortodoksyjnej drużynie, takiej jak Manchester United, warto zatrzymać Rashforda na prawej flance, który w meczu z Burnley zanotował asystę przy jedynej bramce. Gwarantuje to lepszą ochronę prawemu obrońcy Aaronowi Wan-Bissace (który poprawiając się w grze do przodu, ma zbyt wiele do roboty, gdy przed nim występuje schodzący do środka Mason Greenwood), ale pozwala również United jako drużynie na generowanie większej liczby bramek ze wszystkich obszarów boiska.

Rashford rzeczywiście “tworzy o wiele więcej rzeczy samemu, dając trochę więcej drużynie”, gdy stacjonuje po lewej stronie, ale okazjonalnie może schodzić zbyt głęboko, aby zbierać piłkę, i jak pokazano na powyższej mapie strzałów (w tym fragmencie), próbuje strzelać przez tłumy ciał podczas ścinania do środka. Przesunięty na prawe skrzydło Rashford – niezdolny do zejścia do środka i podjęcia spekulacyjnych wysiłków – może zaangażować się we wrzucanie piłki w pole karne, stwarzając szanse dla Manchesteru United jako całości lub angażując się w dwójkowe akcje z kimś takim, jak Bruno Fernandes. Rashford grający po prawej stronie przynosi również potencjalną korzyść dla Martiala, który wygląda na zagubionego na środku ataku oraz prawym skrzydle. Francuz może wykorzystać swoje krótkie prowadzenie piłki i inteligentne ustawianie się, gdy otrzymuje piłkę, aby wykonać większość pracy, którą wcześniej na lewej stronie wykonywał Rashford.

Przeczytaj również:  Boris Johnson: kibice mogą wrócić na trybuny w drugiej połowie maja

Na tym etapie najlepszą pozycją dla Rashforda pozostaje lewa flanka, ale istnieje dla United szansa, że staną się lepsi jako zespół, jeśli wykorzystają go na przeciwległej stronie. Nie będzie to długoterminowy plan, zwłaszcza po sprowadzeniu Amada Diallo, który przed końcem tego sezonu z pewnością wyłoni się jako prawoskrzydłowy wyjściowego składu.

W Akademii Manchesteru United idolami Marcusa Rashforda byli Cristiano Ronaldo oraz Wayne Rooney. Wydaje się, że jako dorosły piłkarz, zsyntetyzował on podejście obu mężczyzn do piłki nożnej, tworząc własną podstawę.

Rashford posiada konsekwentną wizję i oddanie doskonaleniu się, dzięki czemu Ronaldo od dryblera wykonującego “przekładanki” z 2003 roku stał się bijącym rekordy, najlepszym piłkarzem światem w 2008 roku. Posiada on również wielopłaszczyznowe podejście “szwajcarskiego scyzoryka”, które cechowało Wayne’a Rooneya w latach 2007-2009.

Ułamkowe opóźnienie Rashforda przed oddaniem dośrodkowania do Paula Pogby, który zdobył zwycięską bramkę przeciwko Burnley, pokazało umiejętność oceny oraz reinterpretacji sytuacji w locie w sposób, który wskazuje, że nawet jeśli nie stanie się on legendą United poprzez występy na prawej stronie, to grając na tej pozycji, ma potencjał, by choć na chwilę zbalansować drużynę.

Ostatnie sztuki

Koszulka adidas Manchester United Away Jersey CG0085

Wykonana z najwyższej jakości materiałów, damska wersja koszulki meczowej, w której piłkarze Manchesteru United występowali w sezonie 2018/2019. Podkreśli dumę z faktu wspierania drużyny "Czerwonych Diabłów" zarówno w trakcie aktywności sportowej, jak i podczas wyjścia na miasto. Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
 • kolor: pastelowy róż
 • materiał: 100% poliester pochodzący z recyklingu
 • naszyty herb klubu
 • dekolt w kształcie litery V
 • krótki rękaw
 • wykorzystana technologia adidas Climalite
Technologia adidas Climalite:
 • odprowadza wilgoć od skóry
 • zapewnia maksymalną lekkość i miękkość materiału
 • przynosi uczucie chłodu i komfortu termicznego nawet w najgorętszych warunkach

Dyskusja

Najnowsze

Ole Gunnar Solskjaer o urazach jego podopiecznych

Szkoleniowiec Manchesteru United, Ole Gunnar Solskjaer w wywiadzie na wyłączność dla klubowych mediów postanowił opowiedzieć o powrocie do zdrowia...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Chelsea: Thomas Tuchel usprawnił wiele rzeczy, ale moim zadaniem jest przerwać ich passę

Ole Gunnar Solskjaer wziął udział w konferencji prasowej przed meczem z Chelsea w 26. kolejce Premier League. Norweg docenił...

Forbes: Manchester United desperacko potrzebuje przekonującego zwycięstwa

Progres Manchesteru United w obecnym sezonie jest niepodważalny. Postęp, który odzwierciedlają liczby i miejsce w tabeli, nie idzie jednak...

Ole Gunnar Solskjaer po losowaniu kolejnej fazy Ligi Europy: ten zespół potrzebuje właśnie takich wyzwań

Szkoleniowiec Manchesteru United, Ole Gunnar Solskjaer w krótkim wywiadzie dla klubowych mediów postanowił podzielić się wrażeniami po losowaniu kolejnej...

Sytuacja kadrowa przed meczem z Chelsea

Manchester United zremisował w meczu Ligi Europy z Realem Sociedad 0:0. Teraz ekipę Ole Gunnara Solskjaera czeka ciężki pojedynek...

ESPN: Man Utd czeka na powrót do zdrowia Edinsona Cavaniego i dopiero wtedy podejmie decyzję o przedłużeniu z nim kontraktu

Edinson Cavani dołączył do Manchesteru United w letnim okienku transferowym i jest jednym z ważniejszych elementów układanki taktycznej Ole...

Raport z Włoch: Alex Telles może odejść z Man Utd po zakończeniu sezonu

Jak donoszą włoskie źródła, Manchester United myśli o włączeniu Alexa Tellesa w transfer Marcelo Brozovicia z Interu. Chorwat jest...

Oficjalnie: Manchester United vs. AC Milan w 1/8 Ligi Europy

26 lutego o godzinie 13:00 odbyło się losowanie 1/8 rozgrywek Ligi Europy. Tym razem Manchester United musi zmierzyć się...

Najważniejsze

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Chelsea: Thomas Tuchel usprawnił wiele rzeczy, ale moim zadaniem jest przerwać ich passę

Ole Gunnar Solskjaer wziął udział w konferencji prasowej przed meczem z Chelsea w 26. kolejce Premier League. Norweg docenił...

Oficjalnie: Manchester United vs. AC Milan w 1/8 Ligi Europy

26 lutego o godzinie 13:00 odbyło się losowanie 1/8 rozgrywek Ligi Europy. Tym razem Manchester United musi zmierzyć się...

Może Cię także zainteresować

0