ESPN: co wiemy o Amadzie Diallo i co myślą o nim skauci?

ESPN Koss Paweł Waluś
Zmień rozmiar tekstu:

Wygląda na to, że zimowe okienko transferowe nie będzie zbyt ekscytujące dla kibiców Manchesteru United. Klub raczej się skupia na sprzedaży niechcianych zawodników, niż kupowaniu nowych. Do zespołu dołączył jednak pozyskany wcześniej Amad Diallo. Co o nim wiemy i czego powinniśmy oczekiwać? Sprawę przybliża ESPN dzięki raportom skautów pracujących z młodzieżą Serie A.

Artykuł Tor-Kristiana Karlsena dla ESPN – treść oryginalna

Chociaż styczniowe okienko transferowe zostało już otworzone, to jednak sporą uwagę przyciąga transfer, który został ustalony jeszcze w październiku. To z całą pewnością bardzo interesująca transakcja, 18-letni Amad Diallo (porzucił nazwisko Traore w 2020 roku) trafił do Manchesteru United z Atalanty za 21 milionów euro, z ewentualnymi dodatkami o wysokości kolejnych 20 milionów euro, pomimo faktu, że jego doświadczenie w grze dla pierwszej drużyny zamyka się w średnio 24. minutach.

Diallo zdobył bramkę po czterech minutach od swojego debiutu, który trwał 13 minut i miał miejsce w spotkaniu Atalanty z Udinese w październiku 2019 roku (stał się tym samym pierwszym zawodnikiem urodzonym w 2002 roku, który strzelił gola w Serie A). Później dodał do tego jednak zaledwie 11 minut w tamtym sezonie. Następnie, pomimo rodzącego się zainteresowania Manchesteru United, musiał czekać niemal rok na okazję gry w seniorskiej piłce: 13 minut w spotkaniu z Hellasem Verona 28 listopada. Potem zaliczył jeszcze obiecujące wejście z ławki w spotkaniu Ligi Mistrzów z FC Midtjylland 1 grudnia, które trwało 22 minuty. Wtedy pokazał swoje delikatnie kontakty z piłką, dobre sprinty i dwa groźne strzały.

W rzeczy samej, umiejętności obchodzenia się z piłką zrodziły porównania z legendarnym już Lionelem Messim i potrafił to pokazać nawet grając w grupach o dwa roczniki wyżej od swojego w karierze juniorskiej. To jednak nadal ogromna cena za tak niesprawdzonego zawodnika, który może nawet nie pojawić się w pierwszym składzie w obecnym sezonie Premier League. Musimy się także zastanowić, dlaczego ten nastolatek otrzymał tak niewiele szans (szczególnie w tak trudnym roku) od Atalanty – nawet jako rezerwowy – biorąc pod uwagę jego oczywisty talent, profil i kwalifikacje.

Od kiedy transfer został ustalony, udało mu się uzbierać zaledwie 35 minut. To wielkie ryzyko dla Manchesteru United, który w przeszłości już sparzył się na takich zawodnikach jak Bebe. Jednak jedno ze źródeł zdradza, że Diallo jest postrzegany jako wzmocnienie pierwszego składu, tak samo jak 18-letni Facundo Pellistri, który został pozyskany z Penarolu w tym samym czasie.

Po tym, jak przyleciał do Manchesteru po uzyskaniu pozwolenia na pracę, przyjrzyjmy się, dlaczego ludzie zarządzający klubem z Old Trafford uznali, że urodzony na Wybrzeżu Kości Słoniowej skrzydłowy jest warty podjęcia takiego ryzyka.

https://a1.espncdn.com/combiner/i?img=%2Fphoto%2F2021%2F0101%2Fr796771_1296x729_16%2D9.jpg&w=570&format=jpg
Fot. Jonathan Moscrop/Getty Images

Jakim jest typem zawodnika?

Diallo jest bardzo dobrze znany skautom, ponieważ znajdował się na radarze największych europejskich klubów już od jakiegoś czasu, głównie dzięki swoim występom na szczeblu juniorskim – gdzie często występował przeciwko starszym zawodnikom – a także dzięki występom w Primaverze (liga U-19).

Jego statystyki w Primaverze z ostatnich dwóch lat są imponujące – 12 goli i 9 asyst w 39 występach – w tym czasie udało mu się także zdobyć jednego gola i trzy asysty w trakcie sześciu spotkań Młodzieżowej Ligi Mistrzów 2019-20.

Jeden ze skautów topowego europejskiego klubu zapewnił ESPN możliwość dostępu do reportów na temat Diallo, które dotyczą 2019 roku i są oparte o jego występy w młodzieżowych turniejach i lidze U-19. W klubowym systemie wewnętrznym Diallo został oceniony na potencjalne 7,5 (w skali do 10) co oznacza „perspektywę regularnych występów w klubie na poziomie Ligi Mistrzów”. Tutaj warto odnotować, że w tej samej skali Messi otrzymał notę 9,0. Najwyraźniej nikt nie jest idealny!

Niektóre zapiski w raporcie, który został stworzony z połączenia opinii różnych członków klubowego sztabu trenerskiego, ukazują ciekawe spojrzenie na jego charakterystykę jako zawodnika.

„Profil fizyczny: może się wydawać zbyt chudy, ale radzi sobie w kontakcie. Umie utrzymać się na nogach, nawet jeśli trafia na silniejszego przeciwnika. Niski punkt ciężkości, dobry balans. Imponująca zmiana kierunku z i bez piłki. Imponująca kontrola ciała i koordynacja. Bardzo szybki na krótkich odcinkach, traci moc i szybkość na dłuższym dystansie. Bardziej konsekwentny, niż większość zawodników w jego wieku, utrzymuje swój wpływ przez cały mecz.”

Diallo został również doceniony za swoją „umiejętność dostrzegania przestrzeni na boisku” i jest w stanie „dobrze rozprowadzać piłkę na średnim dystansie, dobrze zmienia tempo akcji”. Jego praca w defensywie również została oceniona pozytywnie: „jego chęć do cofania się, bronienia i dopasowywania się do defensywnej struktury zespołu jest zaskakująco dobra”.

Na jakiej gra pozycji?

Diallo na początku swojej kariery występował w centralnej części boiska. Teraz najczęściej gra jako odwrócony skrzydłowy – najlepiej w formacji 4-3-3 – z umiejętnościami pozwalającymi mu dopasować się do roli nowoczesnego rozgrywającego. Nie jest grającym do linii końcowej skrzydłowym, który opiera się tylko na szybkiej zmianie tempa i umiejętności mijania przeciwników. Jak podaje raport:

„Charakterystyczny odwrócony skrzydłowy, który lubi ścinać na lewą nogę z prawego skrzydła. Preferuje ustawianie się głębiej, aby brać udział w budowaniu akcji, nie tylko w końcowej fazie. Jest również efektywny bliżej bramki i pola karnego. Mniej efektywny na lewej stronie, ale może z sukcesem występować na środku boiska.”

https://a.espncdn.com/combiner/i?img=%2Fphoto%2F2021%2F0101%2Fr796770_1296x729_16%2D9.jpg&w=570&format=jpg
Fot. Martin Rickett/EMPICS/PA Images via Getty Images

Czy ma styl podobny do kogoś innego?

Porównania do Messiego miały podstawy w dobrym balansie, szybkiej nodze, świetnych umiejętnościach technicznych, hipnotyzującym dryblingu i umiejętności dostrzeżenia oraz wykonania idealnych podań – nie wspominając już o świetnej lewej nodze.

Posiada dojrzałość i pewność siebie, która wybiega poza jego 18 lat, a to pozwala mu lepiej wykorzystywać swoje znaczące umiejętności – nie tylko dla samej chęci pokazania ich, ale kiedy można z tego coś zyskać – to zaś zapewnia mu etykę zespołową związaną z chęcią do wracania się i ciężkiej pracy, aby odegrać swoją część w defensywie.

Jednak pomimo faktu, że bez wątpienia posiada on bardzo ekscytujące umiejętności, wszyscy wiemy, że to jeszcze nie jest gwarancją sukcesu. Trudno już zliczyć, ilu młodych zawodników zostało nazwanych „nowym Messim”.

Jeden z profesjonalnych skautów, który ma bardzo dobrą wiedzę na temat młodych zawodników we Włoszech, stwierdził że niezaprzeczalny potencjał Diallo, nadal musi zostać przeniesiony na warunki seniorskiej piłki.

– Obserwowałem Diallo wiele razy i jest to bardzo interesujący zawodnik, ale muszę przyznać, że ten transfer i zamieszane w to kluby bardzo mnie zaskoczyły. Tak, doskonale spisał się na szczeblu juniorskim, nawet przeciwko starszym zawodnikom, jednak w mojej opinii nie możemy go równać z takimi graczami jak Ansu Fati, Vinicius Junior, Reinier albo Rodrygo, których również obserwowałem na szczeblu juniorskim. Za takie pieniądze spodziewalibyśmy się potencjalnej gwiazdy. Po prostu nie wydaje mi się, żeby Amad Diallo miał podobny potencjał do wspomnianych wcześniej zawodników.

Co dalej?

Następne kroki Diallo będą kluczowe dla optymalizacji jego rozwoju. Czy zostanie od razu zaangażowany do pierwszego składu – podobnie jak Pellistri (który również występuje na prawym skrzydle) – ale jednak zdefiniowany jako gracz rezerw? A może zostanie wypożyczony, aby zyskać więcej doświadczenia?

Obecnie Diallo podobno ciężko pracuje nad poprawą swojego angielskiego i bez wątpienia wolałby pozostać w Manchesterze, jednak rosnąca moda na wypożyczanie zawodników do takich krajów jak Holandia, Belgia albo Niemcy, może się okazać kolejną możliwością. Jako posiadacz włoskiego paszportu, nie będzie miał z tym problemu.

Ogromne znaczenie będzie miało to, co Manchester United postanowi z nim zrobić, ponieważ ich historia sukcesów w pozyskiwaniu nastolatków z aspiracjami do gry w pierwszym składzie jest odległą przeszłością. Teraz podjęli ryzyko, wydając duże pieniądze na niesprawdzonego 18-latka, jednak cały czas kontynuują swoją politykę kupowania młodych zawodników. To, jak Diallo zaaklimatyzuje się na Old Trafford, może w znaczącym stopniu wpłynąć na ich przyszłość.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze