Luke Shaw vs. Joao Cancelo – pojedynek bocznych obrońców

manutd.com Marcin Polak

Lewy obrońca Manchesteru United Luke Shaw i jego vis-a-vis z Manchesteru City Joao Cancelo rozgrywają do tej pory wspaniały sezon.

Ci dwaj obrońcy należą do najlepszych zawodników w lidze – z pewnością w 2021 roku. Luke Shaw, z wyjątkiem kontuzji w listopadzie i grudniu, był niemalże zawsze obecny w składzie Ole Gunnara Solskjaera, pomimo konkurencji ze strony nowego nabytku Alexa Tellesa, podczas gdy jego portugalski odpowiednik w City rozkwitł w nowej roli rozgrywającego obrońcy, który może grać na dowolnej stronie.

Z okazji kolejnych derbów Manchesteru, dokonano analizy liczb oraz statystyk Shawa i Cancelo…

HEAD-TO-HEAD

Obrońcy mierzyli się ze sobą pięć razy, cztery razy w tym derbowych Manchesteru i raz w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2018/19, kiedy Cancelo grało w Juventusie. Wówczas „Stara Dama” wygrała 1:0 na Old Trafford. Do tej pory na każdego z nich przypada po dwa zwycięstwa, a do tego raz padł remis – w grudniowym meczu na Old Trafford.

WYDAJNOŚĆ ATAKU

Podobnie jak w przypadku bezpośrednich spotkań, obrońcy mają podobne liczby, jeśli chodzi o zaangażowanie przy bramce w tym sezonie.

We wszystkich rozgrywkach Shaw dostarczył już sześć asyst, co jest jego najlepszym wynikiem w jednej kampanii dla Manchesteru United. Pięć z tych asyst miało miejsce w Premier League, z czego cztery w zaledwie trzech meczach w lutym. Shaw został wybrany Graczem Miesiąca za swoje występy w zeszłym miesiącu. Do wygrania tej nagrody przyczyniło się tworzenie zagrożenia w ofensywie i precyzyjne dośrodkowania – 25-latek wykonuje średnio 1,9 dośrodkowania na 90 minut. Dla porównania wynik Cancelo to 0,4.

W dotychczasowych 31 występach w tym sezonie (tyle samo co Shaw) Cancelo również był zaangażowany przy sześciu trafieniach. Reprezentant Portugalii dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i cztery razy wykonał ostatnie podanie. Połowa bramek i asyst obrońcy City padła w Premier League, a reszta miała miejsce w Lidze Mistrzów i Pucharze Anglii.

MOC W OBRONIE

Oprócz produktywności na drugim końcu boiska, obaj gracze są kluczowymi zawodnikami w obronie. Shaw zachował w tym sezonie 9 czystych kont, natomiast Cancelo może się pochwalić 13 meczami bez straconej bramki.

Luke notuje średnio 1,4 wślizgu, 1,4 wybicia, 0,8 przechwycenia i 0,2 bloku na 90 minut – Cancelo pokonuje go w statystyce wślizgów (2) i przechwytów (1,4), jednak Shaw dominuje pod względem wybić (Cancelo 0,9) i bloków (Cancelo 0,1).

Podczas gdy Bruno Fernandes i Ilkay Gundogan (oraz Ruben Dias i John Stones) mogli przypisać sobie największą zasługę za dobre występy drużyn w tym sezonie w lidze, nie ma wątpliwości, że w niedzielnym spotkaniu zobaczymy dwóch najlepszych bocznych obrońców angielskiej Premier League.