Punkty rozmów po zwycięskich derbach Manchesteru

manutd.com Jakub Zieliński

Manchester United po świetnym występie pokonał Manchester City 2:0 w niedzielnych derbach.

„Czerwone Diabły” ekspresowo wyszły na prowadzenie w spotkaniu przeciwko Manchesterowi City, po tym jak Anthony Martial został sfaulowany w polu karnym a Bruno Fernandes skutecznie wykonał jedenastkę.

Podczas gdy „Czerwone Diabły” zmuszone były do odpierania nieuniknionego naporu zawodników Manchesteru City przez resztę spotkania, trafienie Luka Shawa podwyższyło prowadzenie w drugiej połowie i zapewniło Manchesterowi United pamiętne zwycięstwo.

Poniżej znalazło się kilka najważniejszych aspektów fantastycznego triumfu na Etihad Stadium…

Wybuchowe otwarcie

Po zaledwie 34 sekundach derbów, Manchester United otrzymał rzut karny. Martial otrzymał piłkę od Marcusa Rashforda i pobiegł wzdłuż linii pola karnego, gdzie nieporadna próba odbioru piłki Gabriela Jesusa spowodowała upadek Francuza a sędzia Anthony Taylor natychmiast wskazał na jedenasty metr. Wykonując jedenastkę, Bruno Fernandes oddał tak mocny strzał, że Ederson nie miał szans na obronę pomimo sięgnięcia piłki. Trafienie do siatki po zaledwie 101 sekundach jest najszybciej straconym golem przez Manchester City na Etihad Stadium.

Robota Shawa

Druga połowa to kolejny mocny start podopiecznych Ole Gunnara Solskjaera za sprawą trafienia Luka Shawa po zaledwie 5 minutach gry po przerwie. Była to dopiero jego 3 bramka dla Manchesteru United. Otrzymując podanie Rashforda w polu karnym rywala, Shaw znalazł sobie miejsce na niski strzał w dolny prawy róg bramki. Będący w formie zawodnik, ma udział przy 5 trafieniach w ostatnich 7 ligowych spotkaniach a wszystkie 6 trafień, w które był zaangażowany (1 gol i 5 asyst) to jego najlepszy jak dotąd wynik w pojedynczym sezonie.

Henderson górą

Drugie z rzędu spotkanie w bramce, podczas gdy David de Gea spędza czas z rodziną po narodzinach swojego pierwszego dziecka w środku tygodnia, to kolejny świetny występ Deana Hendersona, który pozbawił Manchester City wszelkich złudzeń. Bramkarz wykonał kilka znakomitych interwencji w swoim pierwszym spotkaniu derbowym. Obronił strzały chociażby Ilkaya Gundogana i Oleksandra Zinchenki. Henderson zachował już 9 czystych kont w tym sezonie w 15 występach we wszystkich rozgrywkach.

Zmniejszając dystans

Zwycięstwo oznacza, że Manchester United odzyskuje 2 miejsce w tabeli Premier League, wyprzedzając Leicester City o 1 punkt oraz zmniejszając przewagę Manchesteru City do 11 punktów. Jeśli chodzi o miejsca premiowane awansem do Ligi Mistrzów, „Czerwone Diabły” mają 8 punktów przewagi nad Evertonem, który zajmuje 5 miejsce i ma do rozegrania dwa zaległe spotkania.

Podróże triumfalne

Manchester United pozostaje jedyną drużyną w pięciu najlepszych europejskich ligach, która nie przegrała wyjazdowego spotkania w tym sezonie. Seria wyjazdowych spotkań bez porażki w Premier League wynosi już 21 meczów (13 wygranych, 8 zremisowanych). Do pobicia rekordu Arsenalu z lat 2003/2004 brakuje już tylko 5 spotkań bez porażki na terytorium przeciwnika. W tym samym czasie, Manchester United pozbawił Manchester City możliwości pobicia klubowego rekordu kolejnych meczów bez porażki we wszystkich rozgrywkach, który zakończył się dzisiaj po 21 spotkaniach.

Wychodząc na prowadzenie

Manchester United jest niepokonany w ostatnich 103 spotkaniach Premier League, kiedy prowadził do przerwy, wygrywając 91 takich meczów i remisując 12. Trzeba się cofnąć w czasie do września 2014 roku żeby odnaleźć ostatni przypadek, w którym „Czerwone Diabły” przegrały spotkanie pomimo prowadzenia po pierwszej połowie. Była to porażka 5:3 z Leicester City na King Power Stadium.

Kontuzja Marcusa

Jedynym aspektem niedzielnego zwycięstwa, który może nieco osłabić wspaniały nastrój jest kontuzja Marcusa Rashforda. Napastnik był zmuszony opuścić boisku w 73 minucie spotkania, ale Ole Gunnar Solskjaer oznajmił, że ma nadzieję, że nie jest to nic poważnego.

Kolejny derbowy sukces

Solskjaer stał się pierwszym menedżerem w historii klubu, który wygrał każde ze swoich trzech wyjazdowych spotkań przeciwko Manchesterowi City we wszystkich rozgrywkach. To pierwszy raz, kiedy „Czerwone Diabły” wygrały trzy kolejne potyczki wyjazdowe z Manchesterem City od serii czterech zwycięstw w latach 1993-2000, a od kwietnia 2010 roku, „the Citizens” nie przegrali dwóch kolejnych domowych meczów ligowych z Manchesterem United.