Analiza The Athletic po 185. derbach Manchesteru: niecodzienne wykorzystanie Freda i McTominaya pomogło pokonać Man City

The Athletic Damian Domitrz
Zmień rozmiar tekstu:

W niedzielę Manchester United po raz trzeci z rzędu pokonał Manchester City na Etihad Stadium i zniwelował stratę do lidera Premier League do jedenastu punktów. Jak wyglądał przepis norweskiego szkoleniowca na sukces jego drużyny w tym spotkaniu? Dla serwisu The Athletic szczegółową analizę gry “Czerwonych Diabłów” przygotował autor popularnego “The Mixera”, Michael Cox.

TREŚĆ ARTYKUŁU ORYGINALNA:

Niedzielna wygrana Manchesteru United 2:0 z Manchesterem City była ich pierwszym zwycięstwem przeciwko wielkim klubom Premier League w tym sezonie – a mimo to wpisała się w szerszy schemat.

Wystarczy przyjrzeć się dokładniej statystykom oraz kluczowym incydentom z wielkich meczów bieżącej kampanii, a seria bezbramkowych remisów United wyda wam się dziwnym zjawiskiem. Podejście taktyczne Ole Gunnara Solskjaera często funkcjonowało dobrze, ale jego piłkarze zawodzili go kiepską decyzyjnością podczas kontr.

W niedzielę Manchester United zdobył otwierającą bramkę z rzutu karnego. Druga padła po szybkim ataku lewą stroną, czyli obszarze boiska, na którym pracowali przez cały mecz. Bardziej intrygujące jednak było podejście United do gry bez piłki, co przełożyło się na kolejne czyste konto.

Mierząc się z Manchesterem City, kluczem jest powstrzymanie ich dwóch ofensywnych pomocników – zwykle Kevina de Bruyne i Ilkaya Gundogana – którzy szukają miejsca między liniami. Generalnie Pep Guardiola wykorzystuje dwóch bardzo szeroko ustawionych skrzydłowych, aby rozciągnąć grę, zwiększając luki pomiędzy środkowymi a bocznymi obrońcami przeciwnika. Doprowadziło to w tym sezonie do powstawania nietypowych systemów gry przeciwko City – w szczególności udanej sztuczki Jose Mourinho, polegającej na dodaniu do gry obronnej Pierre’a-Emile’a Hojbjerga i Moussy Sissoko podczas listopadowego zwycięstwa Tottenhamu 2:0, co otworzyło defensywną strefę pomocy, ale doprowadziło również do zamknięcia kanałów. Często wyglądało to na sześcioosobowy blok obronny.

Solskjaer był równie zaniepokojony tymi sektorami, ale nie chciał całkowicie oddawać miejsca w drugiej linii. Dlatego to, co zrobił, różniło się od Mourinho, ale miało podobny skutek. W pierwszej połowie najbardziej zauważalnym aspektem po stronie Manchesteru United był dystans pomiędzy defensywnymi pomocnikami, Scottem McTominayem oraz Fredem.

Zwykle drużyna próbująca zatrzymać rywala z mnóstwem zagrożeń płynących z rozgrywania pomiędzy liniami skupiała się na trzymaniu swoich defensywnych pomocników blisko, aby ochronić osławioną “strefę 14” – obszar znajdujący się bezpośrednio poza centralną częścią pola karnego [od około 25 metra do linii wyznaczającej szesnastkę – wyj. red.].

Manchester United nie był tym jednak szczególnie zaniepokojony. McTominay miał tendencję do trzymania się Gundogana, podczas gdy Fred śledził Kevina de Bruyne, jak pokazano poniżej.

A to z kolei oznaczało, że Manchester United znalazł się w niecodziennym kształcie.

Tutaj, Gundogan oraz De Bruyne przemieszczają się w kierunku szerszych stref, dlatego podążają za nimi dwaj defensywni pomocnicy Manchesteru United. W międzyczasie ofensywna trójka z systemu 4-2-3-1 zajęła bardzo wąskie pozycje. Na poniższym obrazku, Marcus Rashford i Daniel James tak naprawdę nie są szeroko ustawionymi pomocnikami, skrzydłowymi, ani napastnikami, ale zamiast tego są schowani w kanałach. W tym przypadku James znajduje się bezpośrednio przed McTominayem w górnej części ilustracji, podczas gdy tradycyjne 4-2-3-1 przekształca się w 4-4-1-1 i James znajduje się po zewnętrznej stronie McTominaya.

To jednak jest prawdziwe 4-2-3-1. Ten schemat powtarzał się przez całe spotkanie – z powodu pozycji “wolnych ósemek” City, De Bruyne i Gundogana, pojawiła się ogromna przepaść między defensywnymi pomocnikami, a ofensywna trójka United pomagała blokować linie podań od środkowych obrońców City. Oto dwa kolejne przykłady.

Przeczytaj również:  Wes Brown chwali Martineza po niedzielnym spotkaniu

Godne uwagi było również to, że kiedy De Bruyne przemieszczał się na lewą stronę, Fred podążał za nim – co oznaczało, że pomocnicy United często zostawiali ogromną przestrzeń między liniami, mając przekonanie, że powstrzymując De Bruyne i Gundogana, nie zostaną skrzywdzeni.

Kluczowe było natomiast to, że United odmówiło tworzenia sześcioosobowego bloku obronnego. McTominay śledził Gundogana przez większość drogi, ale potem przekazywał go środkowym obrońcom, gdy ten przesuwał się zbyt wysoko.

Poniżej widać jak ostrzega on Victora Lindelofa i Aarona Wan-Bissakę wobec pozycji Niemca, którego przestaje kryć.

Rzadki wyjątek nastąpił wtedy, gdy McTominay śledził Gundogana i przez chwilę myślał, że Riyad Mahrez zamierza przerzucić piłkę nad linią obrony w jego ścieżkę…

(…) więc ruszył za nim i na krótko stał się piątym obrońcą…

(…) ale podczas gdy Mourinho chciał, aby jego pomocnicy schodzili głęboko i pozostawali w tym miejscu, pozycja McTominaya była tylko tymczasowa i wkrótce wrócił on do pomocy, pozostawiając Gundogana obrońcom.

Jak City próbowało przebić się przez United? Cóż, kiedy Gundogan oraz De Bruyne są odcinani, City zwykle zwraca się do Joao Cancelo w jego niezwykłej roli, dryfującego pół-bocznego obrońcy, który z prawego obrońcy często staje się środkowym pomocnikiem. Wykorzystanie Marcusa Rashforda węziej oznaczało jednak, że Manchester City nie mógł go odnaleźć.

Tutaj Rashford blokuje ścieżkę podania pomiędzy Johnem Stonesem a Joao Cancelo.

W związku z tym, City zostało zmuszone do szerokiej gry. Przez to, że Marcus Rashford i Daniel James nie zajmowali bez piłki konwencjonalnych pozycji, boczni obrońcy United musieli toczyć bez przerwy pojedynki jeden na jednego i Solskjaer potrzebował mocnych występów obu tych graczy.

Wan-Bissaka jak zawsze poradził sobie dobrze z Raheemem Sterlingiem – w szczególności wykonując czysty wślizg na poniższym obrazku, gdy Anglik dryblował…

(…) ale Luke Shaw, wspaniale atakujący, miał więcej problemów z Mahrezem.

Największą nadzieją City na spowodowanie problemów United była jednak ta wąska trójka. Tutaj Stones mógł podać piłkę do niekrytego zawodnika od zewnętrznej strony Marcusa Rashforda…

(…) i wyglądało to na obiecującą drogę ataku. Kiedy Rashford i Fernandes koncentrowali się na kryciu linii podań, a Fred uważał na Kevina de Bruyne, Stones był w stanie łatwo przedryblować pomocnika United i wyłożyć piłkę Cancelo, wykonując rzadki bieg do zewnątrz.

Gdy Guardiola próbował gonić wynik w końcowej fazie spotkania, wydawał się bardziej skupiać na atakowaniu flankami, na zewnątrz wąskiego bloku United. Kyle Walker został wprowadzony w miejsce Cancelo, aby odgrywać rolę obiegającego bocznego obrońcy po prawej stronie i właśnie stamtąd posłał doskonałe dośrodkowanie w kierunku Sterlinga…

Phil Foden został natomiast wprowadzony po to, aby rozciągnąć grę jako lewonożny lewoskrzydłowy. Atak uzupełniał Sterling, który przesunął się na szpicę.

Gdy United cofnęli się głębiej, City w ostatnich 20 minutach stworzyło przyzwoite okazje do strzelenia bramki. Nie było jednak wątpliwości, że taktyczne podejście Solskjaera od samego początku funkcjonowało dobrze, a dyscyplina Freda i McTominaya w ich niecodziennych rolach na skrzydłach, była kluczowa do zakończenia niezwykłej 21-meczowej serii zwycięstw Manchesteru City.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze