manutd.com

Oficjalnie: Manchester United z dyrektorem sportowym i dyrektorem technicznym

manutd.com sebekseba Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Saga z zatrudnieniem dyrektora sportowego w klubie z Old Trafford trwała od dobrych kilku lat. Ostatecznie władze Manchesteru United postanowiły wzmocnień w tym zakresie poszukać wewnątrz klubu i awansowały Johna Murtougha na stanowisko dyrektora sportowego, zaś Darrena Fletchera na stanowisko dyrektora technicznego.

Tym samym “Czerwone Diabły” nie zdecydowały się na zatrudnienie specjalisty z zewnątrz, a postawiły na utworzenie aż dwóch stanowisk, które będą wspomagały sztab rekrutacyjny w planach dotyczących transferów z i na Old Trafford.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej klubu z Old Trafford, John Murtough przejmie wszelkie obowiązki i odpowiedzialność za operacje i realizowanie strategii dotyczące wszystkich funkcji stricte piłkarskich w klubie, wzmacniając tym samym już istniejące mocne fundamenty w tym zakresie.

Manchester United tłumaczy awans Murtougha na stanowisko dyrektora sportowego wynikami w pracy w klubie, jakie osiągał na przestrzeni ostatnich lat, współpracując blisko z menedżerem Ole Gunnarem Solskjaerem, a także z pozostałym sztabem piłkarskim, w celu stworzenia odpowiednich struktur, procesów oraz kultury, która pozwoli na dostarczenie trwałego sukcesu drużyny na boisku. Obejmowało to zakończone sukcesem przeobrażenia klubowej Akademii i działu rekrutacji.

– To naprawdę ekscytujący czas dla wszystkich w Manchesterze United związanych z pierwszą drużyną, Akademią oraz sekcją żeńską, bowiem wszystkie drużyny prezentują się bardzo solidnie. Wciąż jednak jest jeszcze wiele aspektów, które możemy rozwinąć – mówił Murtough.

– To przywilej, że mogę być częścią tego procesu i prawdziwy zaszczyt, że mogę poprowadzić dział piłkarski Manchesteru United, pracując u boku Ole, a także Casey [Stoney – menedżerka pierwszej drużyny żeńskiej, wyj. red.] i wielu naprawdę wspaniałych pracowników oddanych temu, aby ten klub osiągał sukcesy – dodał.

Z kolei Darren Fletcher, który dopiero niedawno powrócił na Old Trafford w roli trenera pierwszej drużyny w sztabie Ole Gunnara Solskjaera, będzie pełnił funkcję dyrektora technicznego i będzie ściśle współpracował z Johnem Murtoughiem, dodając do tego techniczny wkład i kierunek we wszystkie aspekty piłkarskie i związane z występami drużyny na boisku. Szkot w szczególności ma poświęcić się skoordynowanemu i długoterminowemu podejściu do rozwoju zawodników i drużyny, pomagając przy tym utrzymać integralną więź pomiędzy klubową Akademią, a pierwszą drużyną, zgodnie z wartościami i kulturą, jakimi kieruje się Manchester United.

– Świetnie jest być ponownie w tym klubie. Jestem zachwycony objęciem tej nowej roli. Uważam, że zmierzamy we właściwym kierunku. Wyczekuję już dalszej pracy z Ole i jego sztabem szkoleniowym, a teraz także z Johnem w roli dyrektora sportowego, aby pomóc młodym piłkarzom przedrzeć się do pierwszej drużyny i rozwinąć stronę piłkarską tego klubu. Fantastycznie jest móc spoglądać na to, jak cały sztab pracowników razem prowadzi Manchester United w kierunku nowej ery sukcesów – mówił z kolei Fletcher.

Jako dyrektor sportowy [można też to przetłumaczyć jako dyrektor ds. piłki nożnej], John Murtough ma na co dzień współpracować z Ole Gunnarem Solskjaerem nad dostosowaniem rekrutacji oraz pozostałych strategii klubu do odpowiednich wymogów, a także zapewnić pierwszej drużynie wsparcie operacyjne na najwyższym poziomie, co pozwoli osiągać przez drużynę sukcesy na boisku.

Ole Gunnar Solskjaer nadal będzie brał czynny udział w procesie rekrutacyjnym zawodników do klubu i będzie dodatkowo wspierany przez rozbudowaną sieć skautingu i analityków danych, którzy dalej będą przedstawiać swoje raporty do Johna Murtougha. Temu ostatniemu raportować będzie także odpowiedzialny za negocjacje transferowe Matt Judge, który również otrzymał wewnątrz klubowy awans na stanowisko dyrektora ds. negocjacji piłkarskich.

– To ogromnie istotne awanse na nowo powołane stanowiska w klubie, które wzmocnią postęp, jaki poczyniliśmy jako klub w ostatnich latach w naszej nieustającej pogoni za sukcesem – tak komentował ostatnie ruchy wewnątrz klubu z Old Trafford jego wiceprezes wykonawczy, Ed Woodward.

– Poczyniliśmy już wielkie postępy w prowadzeniu naszej działalności piłkarskiej, a są one widoczne w odradzającym się procesie wdzierania się utalentowanych zawodników z naszej Akademii do pierwszego zespołu, a także w lepszych wynikach rekrutacyjnych.

– John był integralną częścią tego postępującego procesu, a jego głębokie zrozumienie rozwoju klubu w oparciu o jego tradycje sprawi, że kolejne młode talenty z naszej Akademii będą przedzierać się do pierwszej drużyny. Ta nowa rola jest dla niego naturalną ewolucją, która wykorzystuje jego cechy przywódcze, a także lata doświadczenia w tym sporcie.

– Z kolei wspaniałe osiągnięcia Darrena w roli piłkarza i jego własna podróż, jaką odbył z Akademii do zwycięzcy Premier League i Ligi Mistrzów oznaczają, że w naturalny sposób wzbudza szacunek i rozumie tę istotną część DNA tego klubu. W swojej nowej roli, pierwszej takiej w historii naszego klubu, będzie odpowiadał za dostarczanie wszelkich technicznych porad dotyczących działu piłkarskiego, jak i przyczyni się do poprawy komunikacji i realizacji naszej filozofii piłkarskiej we wszystkich obszarach klubu.

– Jestem zachwycony tym, że John Darren przyjęli propozycję objęcia tych stanowisk i już nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jaki wkład wniosą do klubu, razem z Ole oraz pozostałymi pracownikami, jako że budujemy tu środowisko pod przyszłe sukcesy – zakończył.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze