The Athletic: Avram Glazer może otrzymać nawet 100 milionów dolarów ze sprzedaży akcji Manchesteru United

The Athletic Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Współprzewodniczący Manchesteru United, Avram Glazer może otrzymać nawet 100 milionów dolarów (71,7 miliona funtów po przeliczeniu po aktualnym kursie) po wystawieniu na sprzedaż pięciu milionów akcji klubu z Old Trafford.

Akcję klubu można zakupić na nowojorskiej giełdzie do 16 marca, a koszt jednej akcji klasy A wynosi około 20,13 USD.

Firma Glazerów nie ma gwarancji, że wszystkie wystawione akcje zostaną skupione przed terminem końcowym.

Co to może oznaczać dla Manchesteru United?

Klub w oficjalnym oświadczeniu oznajmił, że nie otrzyma żadnych wpływów po sprzedaży akcji. Cały zysk ze sprzedaży trafi wyłącznie do rodziny Glazerów.

W momencie zakupienia wszystkich wystawionych akcji, udział rodziny Glazerów w Manchesterze United spadnie z 78% do 74,9%. Oznacza to, że Amerykanie nadal będą posiadać pakiet kontrolny nad klubem.

Glazerowie kupili klub w 2005 roku za około 270 milionów funtów. W przypadku sprzedania wszystkich akcji aktualni właściciele Manchesteru United zarobią około 300 milionów funtów.

Jak się mają finanse „Czerwonych Diabłów”?

W ostatnich tygodniach opublikowano raport finansowy za drugi kwartał, w którym ujawniono, że zadłużenie netto Manchesteru United wzrosło do 455,5 milionów funtów. Jest to kwota o 64,2 miliony wyższa od zeszłorocznej oraz najwyższa od 2011 roku.

Pandemia Covid-19 wpłynęła poważnie na finanse klubu z Old Trafford, ponieważ spadły przychody nie tylko z dnia meczowego, ale również komercyjne.

Zadłużenie netto klubu wzrosło, jednak wiceprezes wykonawczy Ed Woodward w ostatniej wypowiedzi ujawnił, że jest zadowolony z odporności klubu, podczas panującej pandemii.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze