manutd.com

Denis Irwin: odpoczynek i regeneracja są kluczowe w przypadku profesjonalnych piłkarzy

manutd.com Marcin Polak
Zmień rozmiar tekstu:

Były specjalista ds. odpoczynku i rekonwalescencji Manchesteru United, Robin Thorpe, spotkał się z legendą klubu, Denisem Irwinem, aby omówić jego udaną karierę, porady dotyczące snu i regeneracji oraz przedstawić własne spojrzenie na nowe pokolenie piłkarzy i wyzwania, przed którymi stają w dzisiejszym świecie.

Denis rozpoczął karierę w klubie w 1990 roku, gdzie szybko stał się legendarną postacią, występując w sumie w 529 meczach i zdobywając wszystkie ważne trofea w ciągu 12 lat spędzonych w klubie. Irlandczyk zakończył karierę w 2004 roku w Wolverhampton Wanderers, w wieku 38 lat, co jest dziś rzadkością.

– Kochałem wszystko, co dotyczyło piłki nożnej. To twoje marzenie, kiedy dorastasz. Jeśli chcesz pozostać na najwyższym poziomie, musisz zadbać o siebie – powiedział. – I tak zawsze dobrze jadłem. Również dobrze nawadniałem swój organizm. Niewiele osób może powiedzieć, że grali do tego wieku. Prowadziłem zdrowy tryb życia, więc moja kariera trwała długo.

Obrońca podpisał kontrakt z Manchesterem United w 1990 roku, przechodząc na Old Trafford z Oldham Athletic. Sir Alex Ferguson, dostrzegł potencjał Denisa. Irlandczyk rozmawiał z Robinem o pozytywnym wpływie Sir Aleksa na angielską piłkę w latach 90. oraz o jego zaangażowaniu w popychanie United do stania się najlepszym klubem na świecie.

– Sir Alex zawsze chciał, żebyś odpoczywał – powiedział Irwin. – Mówił, że kiedy grasz w czołowym klubie, rozgrywasz bardzo dużo meczów, to bardzo ważne jest, abyś odpoczął. Od późnych lat 90-tych gra przechodziła w bardziej profesjonalny tryb.

– Zaczęło się to zmieniać w latach 90-tych; w klubie pojawił się dietetyk, który zachęcał nas do odpowiedniego jedzenia i picia. Sir Alex Ferguson starał się zatrudniać najlepszych fizjoterapeutów i najlepszych trenerów. Steve McClaren dołączył w 1999 roku i był bardzo napastliwym, pozytywnym trenerem. Miał wiele świetnych pomysłów. Kiedy pojawił się Michael Clegg, został bardzo dobrze przyjęty, ponieważ był kimś, kogo potrzebowaliśmy w tamtym czasie. To był pierwszy krok, jaki zrobił Man United.

– Skończyłem karierę w United w 2002 roku i wtedy mieliśmy trenera Michaela Clegga, który kontrolował naszą wagę. Odpowiadał za ćwiczenia na siłowni, ale nie zagłębiał się bardzo w podstawy piłki, ponieważ tym wszystkim opiekował się menadżer. To pokazuje, jak bardzo rozwinął się ten sport w ciągu 18 lat.

Denis omówił również inny pozytywny wpływ, który pojawił się w grze w latach 90., a który pojawił się w Anglii wraz z przybyciem menedżera Arsenalu, Arsene Wengera.

– Z pewnością przełom połowy lat 90., kiedy Arsene Wenger pojawił się w Premier League. Zaczął wprowadzać nowe nawyki. Zaczął przyglądać się temu, co jesz praz odpoczynkowi i regeneracji.

– Pojawienie się Arsene Wengera w połowie lat 90-tych z pewnością przyniosło ogromne korzyści piłce nożnej i Anglii, jeśli chodzi o dietę i trening – dodał Irwin.

Były lewy obrońca rozumie, jak ważny jest dobry sen i odżywianie oraz że jest to kluczowy element wypoczynku i regeneracji. Podczas rozmowy podzielił się własnymi doświadczeniami i wyjaśnił, w jaki sposób odpowiedni sen pomógł jego karierze.

– Odpoczynek wpływa na to, jak sobie radzi piłkarz – kontynuował Irwin. – W Premier League rozgrywa się wiele meczów i naprawdę musisz o siebie dbać.

– Jest niezwykle ważne, aby wejść w rutynę i dotyczy to nie tylko piłkarzy, ale również społeczeństwa. Prawie jedną trzecią swojego życia spędzasz w łóżku. Myślę, że ludzie powinni zdawać sobie sprawę, jak ważny jest odpowiedni sen. To naprawdę istotna kwestia. Trzeba również zadbać o miejsce, w którym śpimy, by było ciche i spokojne.

Robin i Denis poruszyli następnie ważny temat dotyczący skutków mediów społecznościowych i czynników rozpraszających we współczesnym świecie, a także tego, jak piłka bardzo szybko się zmieniła w ciągu ostatnich 20 lat.

– Jest o wiele więcej zewnętrznych wpływów, które rozpraszają graczy i nie pozwalają im zasnąć w nocy. Prawdopodobnie tracą tę jakość snu i te wczesne godziny, które są tak ważne – powiedział Denis.

– Żyliśmy w lepszych czasach, Robin. Za dnia nie mieliśmy żadnych gier wideo, mediów społecznościowych ani Netflixa, które nie pozwalałyby Ci zasnąć w nocy. Sądzę, że mieliśmy szczęście i łatwiej nam było zadbać o odpowiedni sen. W naszych czasach nie było tak wielu rozpraszaczy.

– Nie mieliśmy nawet takich samych kłopotów, jakie napotyka współczesny gracz. Są teraz naprawdę w centrum uwagi. Pod tym względem mieliśmy szczęście. Jeśli chcesz być najlepszym z najlepszych, musisz poświęcić się w całości. Chciałem zostać na szczycie jak najdłużej, a to oznaczało dbanie o każdy element codziennego życia.

Denis wspomniał, jak ważna jest współpraca dużych klubów z markami zajmującymi się zdrowiem i snem, tak jak partnerstwo Manchesteru United z Mlily.

– Mam szczęście, że mam materac Mlily – powiedział. – Nie miałem tego w trakcie mojej kariery, a uważam, że mogłoby to wpłynąć na jej rozwój. Technologia w dzisiejszych czasach, nie tylko w piłce nożnej, ale także przy produkcji materaców, rozwinęła się.

– Ogólnie rzecz biorąc, ludzie są o wiele bardziej świadomi, że sen jest ważny, na pewno w profesjonalnym klubie piłkarskim. Jest to niezwykle ważne, a jeśli chcesz osiągnąć szczyt, musisz odpocząć i zregenerować się.

– Widzę więc, że coraz więcej sportowców i klubów współpracuje z firmami takimi jak Mlily, dowiadując się o wiele więcej o takich rzeczach i co mogą zrobić, aby poprawić samopoczucie gracza poza boiskiem.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze