Oficjalnie: Man Utd i 11 innych potęg piłkarskich z Europy ogłaszają powołanie Super Ligi

manutd.com Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Stało się. To, co zapowiadano już od jakiegoś czasu, stało się faktem – 12 klubów, w tym 6 angielskich, ogłosiło powołanie europejskiej Super Ligi, nowych międzynarodowych rozgrywek klubowych, które mają być rozgrywane w środku tygodnia.

– Dwanaście wiodących klubów piłkarskich z Europy łączy dziś siły, aby ogłosić porozumienie ws. wypracowania nowych, rozgrywanych w środku tygodnia rozgrywek, Super Ligi, zarządzanej przez jej kluby założycielskie – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Super League.

AC Milan, Arsenal, Atletico Madryt, Chelsea, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt oraz Tottenham Hotspur, wszystkie te kluby przystępują do tych rozgrywek jako Kluby Założycielskie.

– Przewiduje się, że kolejne trzy kluby założycielskie dołączą do wcześniej przedstawionych przed inauguracyjnym sezonem tych rozgrywek, które planuje się rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe.

– Przechodząc dalej, Kluby Założycielskie z niecierpliwością wyczekują już dyskusji z UEFA i FIFA w celu wypracowania takiego partnerstwa, które będzie służyć w najlepszy sposób nowej Lidze i ogólnie piłce nożnej jako całości.

– Uformowanie Super Ligi przychodzi w czasie, gdy globalna pandemia przyśpieszyła ukazanie niestabilności obecnie istniejącego modelu ekonomicznego europejskiej piłki nożnej.

– Co więcej, przez wiele lat Kluby Założycielskie w swojej działalności miały na celu poprawę jakości i intensywności obecnie istniejących rozgrywek europejskich, z każdym sezonem starając się stworzyć format dla topowych klubów i piłkarzy, w których będą mogli oni ze sobą regularnie rywalizować.

– Trwająca pandemia pokazała, że strategiczna wizja i zrównoważone podejście w kwestiach komercyjnych są niezbędne do tego, aby zwiększyć wartość i wsparcie, z którego skorzysta cała europejska piramida piłkarska.

– W ostatnich miesiącach prowadzony był szeroko zakrojony dialog z różnymi interesariuszami ze świta piłki nożnej, którego tematem była przyszłość europejskich rozgrywek.

– Kluby Założycielskie są zdania, że rozwiązania, jakie zaproponowano w wyniku tych dyskusji, nie rozwiązują fundamentalnych problemów, włączając w to potrzebę dostarczenia szerszej widowni meczów na wyższym poziomie i znalezienia dodatkowych środków finansowych dla całej piłkarskiej piramidy.

Pierwszym prezesem nowego tworu piłkarskiego ma być aktualny prezes Realu Madryt, Florentino Perez, zaś wiceprezesami – jeden z właścicieli Manchesteru United, Joel Glazer oraz prezydent Juventusu, Andrea Agnelli.

– Zbierając w jednym miejscu najlepsze na świecie kluby piłkarskie i najlepszych piłkarzy, którzy będą ze sobą rywalizować, Super Liga otworzy nowy rozdział w europejskiej piłce, dostarczając rozgrywki i zaplecze sportowe na najwyższym, światowym poziomie, a przy tym także wzmożone wsparcie finansowe dla szerzej pojętej piramidy piłkarskiej – mówił Joel Glazer.

Plan zakłada, że nowe, elitarne europejskie rozgrywki, mogą ruszyć już w sierpniu tego roku. Mecze rozgrywane byłyby w środku tygodnia. Oznaczałoby to najpewniej, że kluby uczestniczące w Super Lidze, nie zagrałyby w obecnych rozgrywkach europejskich (Liga Europy, Liga Mistrzów). Przy czym format krajowych rozgrywek klubowych pozostałby bez zmian.

– Mecze w Super Lidze rozgrywane będą w środku tygodnia, a wszystkie kluby pozostaną w swoich krajowych ligach. Płatności solidarnościowe będą rosły wraz ze wzrostem przychodów ligi. Spodziewanym jest, że przekroczą 10 miliardów dolarów w trakcie początkowego zaangażowania założycieli rozgrywek – czytamy dalej w oświadczeniu Super Ligi.

– Po fazie grupowej 8 najlepszych klubów zakwalifikuje się do turnieju pucharowego, grając mecz i rewanż aż do ostatniego, pojedynczego meczu, decydującego o mistrzostwie w Super League, w dramatycznej, rozegranej na przestrzeni czterech tygodni, finałowej fazie sezonu.

Przeczytaj również:  Oficjalnie: Zidane Iqbal nie uda się na zgrupowanie reprezentacji Iraku

FORMAT I ZAŁOŻENIA ROZGRYWEK SUPER LIGI

– W rozgrywkach uczestniczyć będzie 20 klubów, w tym 15 Klubów Założycieli, a dla pozostałych pięciu utworzony zostanie specjalny mechanizm kwalifikacyjny, który corocznie będzie opierał się o wyniki z poprzedniego sezonu.

– Rozgrywki będą odbywały się w środku tygodnia, a wszystkie uczestniczące w nich kluby dalej będą rywalizować w swoich ojczystych ligach, dbając o realizację kalendarza piłkarskiego w rozgrywkach krajowych, które są sercem klubowej piłki.

– Rozgrywki będą zaczynać się od sierpnia, a kluby zostaną podzielone na dwie grupy po 10 drużyn, gdzie rozegrają ze sobą mecz i rewanż. Najlepsze trzy drużyny z każdej z grup, automatycznie awansują do fazy pucharowej, do ćwierćfinałów. Zespoły, które ukończą rozgrywki na czwartej i piątej pozycji będą rywalizować w play-offach o pozostałe dwa miejsca w ćwierćfinałach. Dwumeczowy system pucharowy będzie obowiązywał aż do finału, który będzie rozgrywany pod koniec maja, jako jedno spotkanie rozgrywane na neutralnym gruncie.

– Gdy tylko rozgrywki te zadomowią się w europejskiej piłce, planuje się utworzenie takiego samego turnieju także dla sekcji kobiecej, aby pomóc rozwinąć także kobiecą piłkę klubową.

– Ponadto rozgrywki te będą opierały się na trwałych podstawach finansowych, a wszystkie Kluby Założycielskie podpiszą się pod ramami wydatków. W zamian za swoje zaangażowanie, Kluby Założycielskie otrzymają 3,5 miliarda dolarów wyłącznie na wsparcie swoich planów inwestycyjnych i zrównoważenie skutków pandemii Covid-19.

Juventus miał już wystąpić ze struktur Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Piłkarskich (ECA), a prezydent klubu z Turynu Andrea Agnelli, ponoć już zrezygnował z przewodniczenia w ECA. Brytyjskie media donoszą, że to samo dotyczy sześciu klubów angielskich znajdujących się wśród założycieli Super Ligi.

Komunikat ten wywołał prawdziwe trzęsienie ziemi w piłkarskim świecie, a także w mediach. UEFA, władze Premier League, a nawet premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, potępiły tę inicjatywę. UEFA już zagroziła wykluczeniem wszystkich klubów i piłkarzy, biorących udział w Super Lidze ze swoich rozgrywek. To samo FIFA, włączając w to nie tylko rozgrywki klubowe, ale także mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa świata. Ponadto UEFA zagroziła domaganiem się gigantycznych odszkodowań od każdego z Klubów Założycieli.

Temat wywołał prawdziwą burzę i jest jeszcze bardzo świeży, ale w mediach mówi się o tym, że tegoroczne rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy, które są już na etapie półfinałów, zostaną tymczasowo zawieszone. Rozważa się nawet niedokończenie tych turniejów.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze