Oficjalnie: UEFA ogłasza nowy format rozgrywek klubowych

Źródło:uefa.com

UEFA za pomocą swojej oficjalnej strony poinformowała o nowym formacie Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencyjnej od sezonu 2024/2025.

Rozmowy trwające od dwóch lat na temat zmian w europejskich pucharach stały się faktem. UEFA nie została powstrzymana nawet przez wybuch rewolucji w piłce nożnej wypowiedzianej przez 12 najbogatszych klubów w Europie, które postanowiły utworzyć Super League.

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowy format rozgrywek klubowych od sezonu 2024/2025. Reformy zostały wprowadzone po szeroko zakrojonych konsultacjach w całej piłkarskim środowisku i w zeszły piątek otrzymały jednogłośne poparcie Zarządu ECA i Komisji Rozgrywek Klubowych UEFA (składającej się z większości działaczy klubowych).

Zmiany mają na celu zapewnienie pozytywnej przyszłości europejskiego futbolu na każdym poziomie i zaspokojenie zmieniających się potrzeb wszystkich interesariuszy. To jednoznaczne potwierdzenie wspólnego przywiązania do zasady otwartej rywalizacji i osiągnięć sportowych na całym kontynencie. Wspólnym celem było również utrzymanie lig krajowych.

Komentując nowy format rozgrywek, prezydent UEFA, Aleksander Ceferin, powiedział:

– Ten nowy format wspiera status oraz przyszłość rozgrywek krajowych w całej Europie. Zachowuje zasadę, że krajowe występy powinny stanowić klucz do kwalifikacji i ponownego potwierdzenia zasad solidarności podczas gry i otwartej rywalizacji.

– Rozwój formatu nadal będzie ożywiał marzenia każdej drużyny w Europie o udziale w Lidze Mistrzów dzięki wynikom uzyskanym na boisku i zapewni długoterminową rentowność, dobrobyt i rozwój wszystkich uprawiających ten sport a nie tylko mały, samodzielnie wybrany kartel.

– Piłka nożna to skarb społeczny i kulturowy, wzbogacony wartościami, tradycjami i emocjami wspólnymi dla całego kontynentu. Jako organ zarządzający i odpowiedzialny za europejski futbol, rolą UEFA jest ochrona tego dziedzictwa, jednocześnie mając na uwadze pozytywny rozwój piłki nożnej w Europie dla krajowych związków, lig, klubów, zawodników na każdym poziomie. To dlatego przez ostatnie dwa lata prowadziliśmy szeroko zakrojony proces konsultacji, który doprowadził do jednomyślnego poparcia naszej propozycji i jesteśmy przekonani, że te reformy osiągną te cele.

Przeczytaj również:  Victor Lindelof po meczu z AS Romą dla MUTV: Cavani zagrał znakomicie i pokazał wszystkim jak dobrym zawodnikiem jest

Dalsze decyzje odnośnie takich kwestii, jak przywrócenie równowagi listy dostępu, daty meczów, systemu rozstawiania, formatu finałów i podziału środków finansowych zostaną podjęte do końca roku. Poprawki do zatwierdzonego formatu nadal będą możliwe a nawet niezbędne.

Jednocześnie UEFA potwierdza silne zaangażowanie w cały europejski futbol i zapewnia, że podejmie kroki w celu zwiększenia solidarności finansowej szerszemu spektrum klubów, które nie biorą udziału w rozgrywkach klubowych UEFA. To wzmocni solidne podstawy, na których zbudowana jest europejska piłka nożna.

UEFA rozpocznie również dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu zaproponowania środków ochrony i ochrony zdrowia każdego zawodnika we rozgrywkach na wszystkich poziomach.

SZCZEGÓŁY FORMATU:

W nowym formacie Ligi Mistrzów udział weźmie 36 drużyn. Największą zmianą będzie przejście z tradycyjnej fazy grupowej do pojedynczej fazy ligowej obejmującej wszystkie uczestniczące drużyny. Każdy klub będzie miał teraz zagwarantowane minimum 10 spotkań fazy ligowej z dziesięcioma różnymi przeciwnikami (pięć meczów u siebie, pięć na wyjeździe) zamiast sześciu poprzednich meczów z trzema drużynami rozgrywanych u siebie i na wyjeździe.

Przeczytaj również:  Podcast: Adwokaci Diabłów #3

Osiem najlepszych drużyn w lidze zakwalifikuje się automatycznie do fazy pucharowej, podczas gdy zespoły zajmujące miejsca od 9. do 24., będą rywalizować w dwumeczu barażowym, aby zapewnić sobie drogę do 1/16 finału.

Podobne zmiany dotyczyć będą także Ligi Europy (8 meczów w fazie ligowej) i Ligi Konferencyjnej (6 meczów w fazie ligowej). Te rozgrywki również mogą zostać rozszerzone do 36 zespołów w fazie ligowej.

Kwalifikacje do Ligi Mistrzów pozostaną otwarte i będą mogły zostać zdobyte dzięki występom w rozgrywkach krajowych.

Jedno z dodatkowych miejsc przypadnie klubowi, który zajął trzecie miejsce w rozgrywkach krajowych w piątej federacji piłkarskiej według rankingu UEFA. Kolejne zostanie przyznane mistrzowi kraju poprzez rozszerzenie tzw. “Ścieżki Mistrzów” z czterech do pięciu klubów biorących udział w eliminacjach.

Przeczytaj również:  Podcast: Adwokaci Diabłów #3

Ostatnie dwa miejsca przypadną klubom o najwyższym współczynniku klubowym w ostatnich pięciu latach, które zakwalifikowały się do fazy grupowej Ligi Mistrzów, ale zakwalifikowały się do fazy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, Ligi Europy lub Ligi Konferencyjnej.

Wszystkie mecze poza finałem nadal będą rozgrywane w środku tygodnia, uznając znaczenie krajowego terminarza spotkań w całej Europie.

Sourceuefa.com

Ostatnie sztuki

Plecak worek adidas Manchester United DY7689

Wykonany z lekkiego materiału, plecak worek w barwach klubu Manchester United. Ściągany sznurkiem, który jednocześnie pełni funkcję pasków na ramię. Dzięki wytrzymałej i pojemnej komorze głównej, pomieści niezbędny sprzęt sportowy i drobne akcesoria. Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
  • kolor: czarny
  • materiał: poliester
  • wymiary: 46x35 cm (mierzone na płasko)
  • uchwyt do zawieszenia
  • dodatkowa boczna kieszeń, zasuwana na zamek
  • wyeksponowane herb klubu i logo producenta

Dyskusja

Najnowsze

Gary Pallister o rekordzie Harry’ego Maguire’a: to zasługa jego wytrzymałości i umiejętności

W niedzielnym spotkaniu przeciwko Aston Villi Harry Maguire może pobić rekord kolejnych spotkań rozegranych w pełnym wymiarze czasowym w...

Jason Sancho dla ESPN: na chwilę obecną jestem szczęśliwy w Dortmundzie

Jadon Sancho notując dwa trafienia w meczu z RB Lipsk po raz kolejny w tym sezonie udowodnił wszystkim swoją...

UEFA podjęła decyzje w sprawie klubów założycielskich Super Ligi

UEFA po długich negocjacjach w końcu podjęła decyzje w sprawie zespołów założycielskich Super Ligi. Federacja postanowiła wcielić plan ponownej...

Joel Glazer w otwartym liście do kibiców Man United zapowiada nową erę dialogu

Joel Glazer w osobistym liście napisał o swojej ambicji, aby zmienić relacje Manchesteru United z fanami i zwiększyć inwestycje...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Aston Villą: nie rozumiem, jak można obronić taki terminarz, selekcja będzie niezbędna

Ole Gunnar Solskjaer po zakończonej pomeczowej konferencji prasowej dotyczącej rewanżowego starcia z AS Romą odpowiedział także na pytania przed...

Mason Greenwood nominowany do Zawodnika Miesiąca Premier League za kwiecień

19-latek w kwietniu popisał się nie lada instynktem strzeleckim i dzięki swojej wysokiej formie pomógł Manchesterowi United zachować fotel...

Ole Gunnar Solskjaer nominowany do nagrody Menadżera Miesiąca Premier League za kwiecień

Manchester United może zaliczyć kwiecień do udanych, więc nic dziwnego, że wysoka forma zespołu została dostrzeżona przez reprezentantów Premier...

Najważniejsze

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Aston Villą: nie rozumiem, jak można obronić taki terminarz, selekcja będzie niezbędna

Ole Gunnar Solskjaer po zakończonej pomeczowej konferencji prasowej dotyczącej rewanżowego starcia z AS Romą odpowiedział także na pytania przed...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera po meczu z AS Roma: nie możemy się doczekać końcówki tego sezonu

Ole Gunnar Solskjaer po rewanżowym spotkaniu z AS Roma spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, na której omówił...

Może Cię także zainteresować

0