Rio Ferdinand o SuperLidze: to wojna wypowiedziana piłce nożnej i zaprzeczenie wszystkich wartości tego sportu

BT Sport Damian Domitrz
Zmień rozmiar tekstu:

Były gracz “Czerwonych Diabłów”, Rio Ferdinand, ostro skrytykował pomysł utworzenia Superligi, nazywając to “wojną wypowiedzianą piłce nożnej”.

W poniedziałek w nocy Manchester United ogłosił, że będzie jednym z założycielskich klubów Superligi, nowych rozgrywek, w których udział wezmą najbogatsze kluby w Europie. Idea ta wywołała sporo kontrowersji i spowodowała rozłam pomiędzy UEFA a drużynami, które zdecydowały się zaangażować w ten projekt. Sprzeciw wobec Superligi wyraziło mnóstwo znanych ekspertów – ci związani z Manchesterem United to sir Alex Ferguson i Gary Neville. Teraz do tego grona dołączył także Rio Ferdinand. Zapytany, czy wszystkie kluby, które zgodziły się na ucieczkę ze struktur UEFA, powinny zostać objęte sankcjami, odpowiedział:

– W stu procentach. Myślę, że ta oderwana grupa wypowiedziała wojnę piłce nożnej. To hańba. To zawstydzające. Jest to sprzeczne ze wszystkim, o co chodzi w piłce nożnej.

– To zamknięty sklep dla grubych ryb. Chodzi całkowicie i wyłącznie o jedną rzecz, o pieniądze. Bogaci mają stać się bogatsi, a inni nie są nawet brani pod uwagę.

– Nie wzięli pod uwagę historii, ludzi z różnych części piramidy poniżej szczytu, najlepszych drużyn, od których próbują się oddzielić. To hańba, w którą nie potrafię uwierzyć. Skąd ta zuchwałość, aby zrobić to w takim klimacie, w trakcie pandemii ogarniającej cały świat?

– Myślę, że element bycia anty-konkurencyjnym jest sprzeczny ze wszystkim, o co chodzi w futbolu. Spadek, awans, bycie wynagradzanym za wygraną, karanie za brak zwycięstw – to aspekty, które podnoszą wartość tej uwielbianej przez nas gry.

– Najwidoczniej ci ludzie nie mają pojęcia, czym jest piłka nożna. To czysto biznesowa transakcja. W tej piramidzie nie myśli się o innych, nawet się nie zastanawiali. Nie potrafię w to uwierzyć.

– Jestem zawstydzony, że Manchester United bierze w tym udział. W ciągu ostatnich kilku lat zarzucano wiele właścicielom, ale ta sytuacja teraz – bycie częścią tej grupy, która pragnie się oderwać i zostawić wszystkich na śmierć – to jest hańba.

– Nie mogę w to uwierzyć. Przepraszam. Jestem fanem Manchesteru United, kocham ten klub, ale nie mogę bezczynnie stać i wspierać coś takiego.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze