“Daily Mail”: Man Utd już stracił 8 milionów funtów z powodu wycofania się z Super Ligi

Daily Mail Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Jak przekazuje “Daily Mail”, kluby tzw. “wielkiej szóstki” z Premier League, które zdecydowały się powołać europejską Super League, stoją przed widmem straty dziesiątek milionów funtów po tym, jak projekt ten upadł zaledwie 48 godzin po jego ogłoszeniu.

Dwanaście Klubów Założycieli, którzy w niedzielę ogłosili powołanie Super League i włączenie się do tych struktur, miały kupić równą część udziałów w tych rozgrywkach, które każdą z drużyn tworzących nowy format europejskiego turnieju klubowego kosztowały 8 milionów funtów.

Łącznie więc sześć angielskich klubów – Arsenal, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Liverpool oraz Tottenham – zainwestowały 48 milionów funtów, aby stworzyć odpowiednią do tych rozgrywek infrastrukturę, opłacić kluczowych ludzi odpowiedzialnych za negocjacje z podmiotami zainteresowanymi wykupem praw do transmisji spotkań oraz ze sponsorami, jak również do pokrycia kosztów rzeszy prawników.

Nie jest jasne ile łącznie kluby wydały już na samo powołanie Super Ligi i czy cokolwiek z tej sumy będą jeszcze w stanie odzyskać po tym, skoro projekt ESL upadł zaledwie dwa dni po jego ogłoszeniu.

Ponadto kluby z Big Six w Anglii, powołując się na zapisy umowy o utworzeniu ESL, mogą być zmuszone do zapłaty odszkodowania pozostałym sześciu Klubom Założycielskim Super Ligi za wyłamanie się ze struktur jako pierwsze. Kontrakt, jaki podpisali przedstawiciele wszystkich 12 drużyn, miał obowiązywać przez 23 lata i pod groźbą kary zakładał, że nie można opuścić tych struktur przez pierwsze 36 miesięcy. Jednak biorąc pod uwagę jak dynamicznie potoczyły się sprawy i wycofanie się później z tego projektu kolejnych, po angielskich, Klubów Założycieli, nie wiadomo czy klauzula ta ostatecznie będzie miała zastosowanie.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze