Bank inwestycyjny JP Morgan żałuje finansowania planu utworzenia Super Ligi

The Athletic Marcin Polak
Zmień rozmiar tekstu:

JP Morgan oświadczyło w piątek, że żałuje wspierania klubów piłkarskich w uruchomieniu Europejskiej Super Ligi po tym, jak plan upadł na początku tego tygodnia, w wyniku intensywnej krytyki ze strony fanów i polityków.

Bank inwestycyjny JP Morgan powiedział, że żałuje finansowania planu utworzenia oderwanej Superligi 12 europejskich klubów.

– Wyraźnie źle oceniliśmy, jak ta transakcja będzie postrzegana przez szerszą społeczność piłkarską i jak może wpłynąć na nią w przyszłości – powiedział w piątek przedstawiciel banku. – Wyciągniemy wnioski z tej lekcji.

Planowano, że nowa Super League będzie w dużej mierze finansowana przez amerykański bank inwestycyjny za pomocą finansowania dłużnego w wysokości około 4,3 miliarda funtów.

W jaki sposób zaangażowany był JP Morgan?

Bank inwestycyjny zobowiązał się do pokrycia „dotacji infrastrukturalnej” w wysokości 3,25 mld euro, która miała zostać podzielona między 12 „członków założycieli” Super League, aby pomóc w rozpoczęciu rozgrywek.

Dwanaście klubów „założycieli” to: AC Milan, Arsenal, Atletico Madryt, Chelsea, Barcelona, ​​Inter Mediolan, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur.

Jak donosi “Financial Times”, amerykański bank inwestycyjny zapewnił umowę finansowania dłużnego amortyzowaną przez 23 lata i zabezpieczoną przed przyszłymi prawami do emisji konkurencji.

Co wydarzyło się w tym tygodniu?

W niedzielny wieczór 12 europejskich klubów ogłosiło plany rozpoczęcia nowych rozgrywek Super League, które miały rywalizować z Ligą Mistrzów UEFA.

Powstaniu Super Ligi sprzeciwiali się kibice, władze Premier League oraz FA, a także rząd Wielkiej Brytanii. We wtorek wieczorem wszystkie sześć angielskich klubów opuściło nowe rozgrywki.

Inter Mediolan i Atletico Madryt poszły w ich ślady w środę rano, gdy wielu właścicieli klubów “wielkiej szóstki” Premier League pośpieszyło z przeprosinami za udział w projekcie.

Jakie są najnowsze informacje o Super Lidze?

Wygląda na to, że projekt Super League już jest w strzępach. Jednak prezydent Realu Madryt, Florentino Perez, który był siłą napędową oderwania się od UEFA, nadal wierzy w ten projekt i powiedział w i hiszpańskim programie radiowym El Larguero, że Super Liga „nie umarła”.

– Będziemy dalej pracować – powiedział. – Szukamy sposobów, aby to doszło do skutku. Byłoby szkoda, gdybyśmy tego nie zrobili.

Podobnie prezydent Barcelony, Joan Laporta, określił projekt jako „absolutnie konieczny” i powiedział, że byłoby „błędem historycznym”, gdyby klub nie dołączył do takich rozgrywek.

Bez wsparcia 8 „członków założycieli” – którzy wycofali się – oraz AC Milan i Juventus, którzy przyznali się do niepowodzeń projektu, szanse na urzeczywistnienie proponowanej Super Ligi wydają się teraz znikome.

Jednak pomimo jego szybkiego rozpadu, różni interesariusze nadal domagają się większej regulacji i kontroli wobec właścicieli klubów, aby zapobiec dalszym próbom stworzenia nowych rozgrywek.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze