The Athletic: Czy Sir Alex pamięta jeszcze, że sam kiedyś był mistrzem Glazerów?

Źródło:The Athletic

Sir Alex Ferguson otwarcie sprzeciwił się pomysłom właścicieli Manchesteru United, Glazerom, odnośnie stworzenia Super Ligi. Jednak nie zawsze tak było. W przeszłości był jednym z ich zwolenników, którzy na każdym kroku podkreślał, że są “świetni” dla klubu. Czy legendarny menedżer zapomniał, że był kiedyś mistrzem Glazerów? 

Artykuł Daniela Taylora dla The Athletic – treść oryginalna

Jeśli Sir Alex Ferguson jest tak zbulwersowany pomysłem Europejskiej Super Ligi, czy jest skłonny zrezygnować ze stanowiska dyrektora Manchesteru United?

Jeśli jego głos ma teraz tak małe znaczenie na Old Trafford, że wzięto udział w projekcie wbrew jego życzeniom – i nawet nie brzmi to tak, jakby go pytano o opinię – co zamierza z tym zrobić?

Czy zajmie stanowisko w imieniu kibiców, którzy w ogromnej liczbie zawsze uważali za daremne próby wyjaśnienia mu, dlaczego patrzą na Glazerów podejrzliwie?

Czy będzie pamiętał, że kiedy przyjechał z Aberdeen, aby objąć posadę menadżera na Old Trafford w 1986 roku, był tak chętny, by przypodobać się kibicom Manchesteru United, że nosił nawet sygnet z herbem klubu? Czy nadal reprezentuje zwykłego fana?

A może nadal będzie sprzymierzał się z właścicielami Manchesteru United, ludźmi z pieniędzmi i VVIPami („VIP” nie jest wystarczająco ważnym tytułem w dzisiejszym świecie) i miał nadzieję, że nikt nie pamięta niezręcznej prawdy o tym, kto wprowadził Glazerów na Old Trafford i stał się ich najpotężniejszym orędownikiem i rzecznikiem?

Ferguson jest przeciwny temu, co potajemnie planowali Joel Glazer, Ed Woodward i ich kumple. Najbardziej utytułowany menedżer w historii brytyjskiej piłki nożnej upewnił się, że jego stanowisko jest jasne, jeszcze zanim United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea i Tottenham Hotspur potwierdził wiadomości o przystąpieniu do Super Ligi poprzez serię oświadczeń typu „kopiuj i wklej”.

Chciał, żeby świat futbolu wiedział, że nie ma z tym nic wspólnego. Chciał, żebyśmy zdali sobie sprawę, że jest całkowicie zadowolony z obecnego systemu 20 drużyn rywalizujących w najwyższej klasie rozgrywkowej Anglii o prawo do gry w Lidze Mistrzów.

– Fani na całym świecie kochają tę dyscyplinę taką, jaka jest – powiedział Ferguson. – W czasie mojego pobytu w United graliśmy w czterech finałach Ligi Mistrzów i zawsze były to bardzo wyjątkowe wieczory.

Na nieszczęście dla Fergusona minęło trochę czasu, odkąd miał możliwość wpływania na decyzje w Manchesterze United. A kiedy już miał tę siłę przebicia, może warto przypomnieć sobie, że był może jedyną osobą w angielskim futbolu, która upierała się – a Fergie potrafił stawiać na swoim – że rodzina Glazerów jest elitarnym właścicielem elitarnego klubu.

Czy Ferguson pamięta, że ​​zwykł być mistrzem Glazerów i z powodów, których do końca nie wyjaśniono, był gotów iść na wojnę z każdym, kto kwestionował ich motywy?

Przeczytaj również:  Protest przeciwko rodzinie Glazerów. Kibice wdarli się na murawę Old Trafford

U szczytu zielono-złotego protestu, kiedy kibice Manchesteru United zaczęli nosić oryginalne kolory klubu, aby okazać niechęć do współczesnego reżimu, być może pamiętacie, że to Ferguson opisał ich jako „cudownych właścicieli”.

Ferguson powiedział, że Glazerowie byli „świetni” dla klubu. Lekceważąco odnosił się do fanów, którzy im się sprzeciwiali, i często zjadliwie opowiadał o kibicach, którzy czuli się tak rozczarowani, że założyli klub FC United w Manchesterze.

Różnorodni ludzie – fani, media, eksperci finansowi – ostrzegali Fergusona przed Glazerami, że są zainteresowani tylko zarabianiem pieniędzy, że zburzą tradycje i historię United i ostatecznie zniechęcą do klubu kibiców. Ferguson miał to gdzieś. Był nieoficjalnym PR-owcem rodziny Glazerów, ich psem bojowym, cheerleaderką. Nikt bardziej energicznie nie machał pomponami.

A teraz jesteśmy, gdzie jesteśmy. Okazuje się, zgodnie z przewidywaniami, że Glazerów nie obchodzi to, czego chcą ich kibice, a rodzina z Florydy pędzi naprzód z obelżywym, niezwykle niepopularnym planem zarabiania pieniędzy,.. Bogaci stają się superbogatsi. A superbogaci wciąż chcą więcej.

Ferguson musi czuć się silnie wzburzony, ponieważ zdecydował się zwrócić uwagę międzynarodowej agencji informacyjnej Reuters, która zasugerowała, że ​​chciałby, aby jak najwięcej osób znało jego stanowisko.

To był pierwszy raz, kiedy Ferguson poczuł się zmuszony skomentować kwestię Manchesteru United na żywo, odkąd osiem lat temu przeszedł na emeryturę jako menadżer. I chociaż starannie dobierał słowa, upewniając się, że nie mogą być postrzegane jako bezpośredni atak na Glazerów, jasne przesłanie było takie, że nie podoba mu się to, co widzi.

Przeczytaj również:  Avram Glazer odmówił komentarza w sprawie Super League oraz protestów kibiców

– Rozmowa o Super League to odejście od 70 lat europejskiej klubowej piłki nożnej. Zarówno jako zawodnik prowincjonalnej drużyny Dunfermline w latach sześćdziesiątych, jak i menedżer w Aberdeen, zdobywając Puchar Zdobywców Pucharów w małym prowincjonalnym klubie w Szkocji, to było jak wspinaczka na Mount Everest.

Wskazał, że Everton wydaje 500 milionów funtów na nowy stadion, co ma im pomóc konkurować z najlepszymi. Więc gdzie to wszystko ich prowadzi?

Ale to była jego ostatnia uwaga, która prawdopodobnie ujawniła, jak bardzo chciał się zdystansować.

– Nie jestem pewien, czy Manchester United jest w to zaangażowany, ponieważ nie jestem częścią procesu decyzyjnego – powiedział Ferguson.

Jednak nadal jest częścią tego reżimu. Nie mamy nawet mężczyzn wspomniał o części, w której United zapłaci 837 milionów funtów odsetek na rzecz banków od czasu, gdy Glazerowie zakończyli przejęcie w 2005 roku. Nie ma sensu się tym zajmować: Ferguson nigdy nie powiedział ani słowa o zadziwiających długach zaciągniętych przez Glazerów i na tym etapie prawdopodobnie nigdy tego nie zrobi.

Ale czy dzisiaj przystanął i pomyślał, że być może wszyscy ludzie, którzy prowadzili kampanię przeciwko Glazerom, mogli coś zdziałać?

Przeczytaj również:  Rio Ferdinand wyjaśnia, dlaczego gracze Man Utd nie wypowiedzieli się na temat protestów

Czy rozumie, że obecnie jest trochę za późno na przemówienia, kiedy spędził osiem lat jako najbardziej znany pracownik rodziny Glazerów i często wykorzystywał swoje stanowisko, by stawić czoła ich krytykom?

Osiągnięcia Fergusona na Old Trafford są równie solidne, jak sam stadion. Trudno nawet policzyć jego trofea. Ma trybunę nazwaną swoim imieniem, posąg spoglądający na rzekę Irwell i miejsce w światowej historii piłki, ze względu na całą chwałę, jaką wniósł do klubu.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o Glazerów Ferguson zawiódł kibiców United od pierwszego dnia ich pobytu na Old Trafford.

Jeśli pamiętasz wydarzenia poprzedzające przejęcie klubu, a konkretnie spektakularny konflikt Fergusona z Johnem Magnierem i JP McManusem, większościowymi udziałowcami klubu, z powodu sporu prawnego o prawa do reproduktora konia wyścigowego zwanego Rock Of Gibraltar.

Kiedy Magnier i McManus zdecydowali się sprzedać klub, na horyzoncie pojawili się Glazerowie z planami wykupu lewarowanego, a David Gill, ówczesny dyrektor naczelny Manchesteru United, przedstawił swój niesławny cytat o „długu, który jest drogą do ruiny”.

To kolejna wielka ironia: Gill szybko zmienił zdanie, gdy stało się jasne, że nastąpiło przejęcie i ustawił się w kolejce, podobnie jak Ferguson, jako kolejna cheerleaderka. Jak więc czuje się teraz Gill, biorąc pod uwagę swoją rolę w komitecie wykonawczym UEFA, organizatorów Ligi Mistrzów, rozgrywek, które Glazerowie teraz wydają się uważać za niegodne ich uwagi?

Glazerowie to już nie tylko problem Manchesteru United. Są teraz problemem dla całej piłki nożnej.

Ferguson prawdopodobnie nie będzie się zbyt mocno bił w piersi, gdy pomyśli o wszystkich zdobytych trofeach. Nie ma to żadnego sensu, że ludzie na szczycie klubu i tak są szczególnie zaniepokojeni jego uczuciami. Ferguson zasiada w zarządzie piłkarskim United, a nie w zarządzie klubu. Eksperci twierdzą, że jego poglądy są w dużej mierze nieistotne dla współprzewodniczącego United, Joela Glazera, również nowo mianowanego wiceprzewodniczącego European Super League, i reszty jego kolegów.

Ferguson, mówiąc bez ogródek, należy, jeśli o nich chodzi, do innej epoki.

Podsumowując, wracając do pierwotnego pytania, daje rozsądną argumentację, że tak, być może Ferguson powinien pomyśleć o rezygnacji ze swojej pozycji w zarządzie United.

Oczywiście może tak tego nie postrzegać, ale z pewnością lepiej jest zająć stanowisko, jeśli alternatywą jest sprzymierzenie się z ludźmi, którzy wnoszą niszczycielskie pomysły do dyscypliny sportu, jaką znamy.

Szkoda tylko, że człowiek z charyzmą Fergusona musiał czekać do 2021 roku, zanim zdał sobie sprawę, że być może rodzina Glazerów nie była tak cudowna, jak często nam mówił.

Ostatnie sztuki

Przeczytaj również:  Dyrektor sportowy Man Utd: musimy skupić się na transferach przyszłościowych, ale też takich, które z miejsca wzmocnią pierwszy zespół

Plecak worek adidas Manchester United DY7689

Wykonany z lekkiego materiału, plecak worek w barwach klubu Manchester United. Ściągany sznurkiem, który jednocześnie pełni funkcję pasków na ramię. Dzięki wytrzymałej i pojemnej komorze głównej, pomieści niezbędny sprzęt sportowy i drobne akcesoria. Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
  • kolor: czarny
  • materiał: poliester
  • wymiary: 46x35 cm (mierzone na płasko)
  • uchwyt do zawieszenia
  • dodatkowa boczna kieszeń, zasuwana na zamek
  • wyeksponowane herb klubu i logo producenta

Dyskusja

Najnowsze

Ogłoszono daty letniego okresu transferowego

Powoli zbliżamy się do końca sezonu 2020/21, więc nic dziwnego, że niektórzy fani zaczęli rozmyślać o nadchodzącym okresie transferowym. Jak...

Jason Sancho dla ESPN: na chwilę obecną jestem szczęśliwy w Dortmundzie

Jadon Sancho notując dwa trafienia w meczu z RB Lipsk po raz kolejny w tym sezonie udowodnił wszystkim swoją...

UEFA podjęła decyzje w sprawie klubów założycielskich Super Ligi

UEFA po długich negocjacjach w końcu podjęła decyzje w sprawie zespołów założycielskich Super Ligi. Federacja postanowiła wcielić plan ponownej...

Joel Glazer w otwartym liście do kibiców Man United zapowiada nową erę dialogu

Joel Glazer w osobistym liście napisał o swojej ambicji, aby zmienić relacje Manchesteru United z fanami i zwiększyć inwestycje...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Aston Villą: nie rozumiem, jak można obronić taki terminarz, selekcja będzie niezbędna

Ole Gunnar Solskjaer po zakończonej pomeczowej konferencji prasowej dotyczącej rewanżowego starcia z AS Romą odpowiedział także na pytania przed...

Mason Greenwood nominowany do Zawodnika Miesiąca Premier League za kwiecień

19-latek w kwietniu popisał się nie lada instynktem strzeleckim i dzięki swojej wysokiej formie pomógł Manchesterowi United zachować fotel...

Ole Gunnar Solskjaer nominowany do nagrody Menadżera Miesiąca Premier League za kwiecień

Manchester United może zaliczyć kwiecień do udanych, więc nic dziwnego, że wysoka forma zespołu została dostrzeżona przez reprezentantów Premier...

ManUtd.pl ocenia: awans do finału, ale nie bez problemów

Manchester United przypieczętował awans do finału Ligi Europy, który odbędzie się w Gdańsku. Mecz z Romą obfitował w dużą...

Najważniejsze

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Aston Villą: nie rozumiem, jak można obronić taki terminarz, selekcja będzie niezbędna

Ole Gunnar Solskjaer po zakończonej pomeczowej konferencji prasowej dotyczącej rewanżowego starcia z AS Romą odpowiedział także na pytania przed...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera po meczu z AS Roma: nie możemy się doczekać końcówki tego sezonu

Ole Gunnar Solskjaer po rewanżowym spotkaniu z AS Roma spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, na której omówił...

Może Cię także zainteresować

0