The Athletic: Aaron Wan-Bissaka i jego bardziej progresywny styl gry

Źródło:The Athletic

Rozwój Aarona Wan-Bissaki na przestrzeni obecnego sezonu budzi podziw wszystkich ekspertów w Anglii. Prawy obrońca został wybrany najlepszym zawodnikiem poprzedniego starcia z Leeds United, w którym “Czerwone Diabły” zremisowały 0:0. Anglik w tym spotkaniu nie tylko dał popis świetnej gry defensywnej, ale również bardzo często napędzał ataki drużyny Ole Gunnara Solskjaera. Bliżej jego progresowi w grze ofensywnej przyjrzał się dziennikarz serwisu The Athletic, Carl Anka.

TREŚĆ ARTYKUŁU ORYGINALNA:

Bezbramkowy remis pomiędzy Leeds United a Manchesterem United nie był thrillerem, ale w tej drobnej awanturce, podczas której doszło do większej ilości fauli niż strzałów, Aaron Wan-Bissaka został wybrany zawodnikiem meczu.

Powołując się na Opta, prawy obrońca zakończył to spotkanie z jednym blokiem, czterema wybiciami, pięcioma przechwytami i siedmioma odbiorami, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich graczy Manchesteru United w tych aspektach. Wykonał również jeden wślizg, wygrał liczne pojedynki jeden na jednego i generalnie był proaktywny w swojej grze, schodząc z boiska z dokładnością podań na poziomie 83,7% przy 43 podaniach.

Aby bardziej nakreślić kontekst, Luke Shaw, bardziej progresywny obrońca United, miał dokładność podań na poziomie 88,9% i wykonał łącznie 36 podań. Prawy obrońca Leeds United, Luke Ayling, zanotował 58,5% dokładności przy 41 podaniach.

W niedzielę Wan-Bissaka był zajęty w sposób, który zapewnił jego drużynie solidną podstawę. Jeszcze w styczniu wykorzystaliśmy analizę statystyczną, aby pokazać, że Ole Gunnar Solskjaer powinien się go trzymać, zamiast szukać wzmocnień na rynku transferowym.

– Aaron [Wan-Bissaka] poprawia się jako obrońca. To jeden z najlepszych piłkarzy w pojedynkach jeden na jednego, ćwiczy krycie od pleców i przyjemnie się z nim pracuje. Chce się uczyć i będzie coraz lepszy – powiedział Ole Gunnar Solskjaer po zwycięstwie 3:2 z Brighton we wrześniu.

Przed rewanżowym spotkaniem z “Mewami” w tym miesiącu, norweski szkoleniowiec stwierdził: – Jego progres jest widoczny dla wszystkich. Wciąż jest solidny w defensywie i w pojedynkach jeden na jednego, ciągle radzi sobie wspaniale, ale najbardziej podoba mi się to, że wnosi więcej do gry ofensywnej, kreuje sytuacje i podłącza się do ataku. Cały czas znajduje się na wczesnym etapie kariery bocznego obrońcy. Domyślam się, że rozwinie się znacznie lepiej. Widzimy to zarówno na treningach, jak i na boisku. Każdy może to dostrzec.

To były śmiałe słowa menedżera na temat jednego z najbardziej eksploatowanych zawodników (Wan-Bissaka wystąpił w 48 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach, grając przez 4184 minuty) i można znaleźć dowody na poparcie tez Solskjaera. Przyjrzycie się temu obrazkowi przedstawiającemu niedzielny mecz, kiedy znalazł się w posiadaniu piłki po prawej stronie boiska.

Na wczesnym etapie tego sezonu Wan-Bissaka mógłby zdecydować się na podanie do środka, do Scotta McTominaya (nr 39), ale tym razem Anglik decyduje się na inne rozwiązanie…

Rozgrywa dwójkową akcję z Marcusem Rashfordem, zanim wbiega w ostatnią tercję boiska.

Boczny obrońca napotyka na problem po dotarciu w tę strefę, wpadając na czteroosobowy korek Leeds, zanim spróbuje zagrać futbolówkę do Daniela Jamesa, ale ten rodzaj ruchu pojawia się w jego grze coraz częściej.

Jak zauważył Maramperninety, ekspert od wizualizacji danych w piłce nożnej, w ostatnich pięciu meczach ligowych Wan-Bissaka nie tylko z większą częstotliwością znajduje się w posiadaniu piłki w ostatniej tercji boiska, ale ma również potencjał, aby bardziej wpływać na budowanie akcji United, jeśli koledzy z drużyny częściej będą go wypatrywać.

Jakiś przykład? Spójrzcie na ten moment z drugiej połowy przeciwko Leeds, kiedy Maguire wyprowadza piłkę z obrony.

Kapitan United podaje do Jamesa, który znajduje się na bardziej wysuniętej pozycji na prawym skrzydle, ale zwróćcie uwagę, w jakiej strefie starał się znaleźć Wan-Bissaka.

Wan-Bissaka odnalazł przestrzeń, która pozwoliłaby mu na bezpośrednie zabranie się z piłką i wbiegnięcie w centralny obszar, gdyby Maguire dostrzegł go wcześniej. Albo, gdyby James był lepiej przygotowany do podania, mógłby błyskawicznie zagrać mu na dobieg.

Żeby było jasne, dla Aarona Wan-Bissaki to 60% sytuacja. Wykonał on dobry ruch w wolne miejsce na chwilę przed tym, jak zobaczył go kolega z drużyny, co być może skłoniło Maguire’a do zagrania do Jamesa, zamiast wykonywać krótsze podanie do prawego obrońcy. To ilustruje jednak, że przeciwnicy dają Wan-Bissace dodatkową przestrzeń, ponieważ postrzegają go jako mniejsze zagrożenie w ofensywie w porównaniu z innymi zawodnikami United. W ostatnich spotkaniach 23-letni Anglik stara się częściej znajdować w takich strefach, ale jego partnerzy z zespołu mogliby również częściej obsłużyć go podaniem w to miejsce.

Przeczytaj również:  Cristiano Ronaldo: powrót do Man Utd był najlepszą decyzją, jaką mogłem podjąć

Wygrana Manchesteru United 3:1 z Burnley na początku tego miesiąca jest kolejnym tego przykładem. Sean Dyche życzył sobie, aby jego zawodnicy zakładali pressing na piłkarzach United do tego momentu, aż piłka trafi do Aarona Wan-Bissaki. Wtedy mieli cofać się do kompaktowej linii obronnej, a prawy obrońca miał problem z szybszym przetransportowywaniem futbolówki.

“Nie dajcie zagrać piłki przez środek” – brzmiała głośna instrukcja menedżera Burnley spod linii bocznej w pierwszej połowie. Na tym obrazku możecie zauważyć, na kim skupiała się uwaga Burnley…

Nie na Wan-Bissace.

Dopiero gdy piłka dotrze do prawego obrońcy, defensorzy Burnley podbiegają do niego, aby go powstrzymać.

Wan-Bissaka wykonuje niezłe dośrodkowanie z wycofaniem do McTominaya, którego strzał ostatecznie zostaje zablokowany.

W starciu z Burnley doszło do takiej sytuacji niejednokrotnie. Wan-Bissaka wyczuwał przestrzeń po prawej stronie w pobliżu pola karnego i starał się w nie szarżować.

W 6. minucie wykonał bieg od linii środkowej od wewnątrz, chcąc uformować trójkąt z Marcusem Rashfordem oraz Bruno Fernandesem. Pozycja Wan-Bissaki w stosunku do innych graczy United jest bardziej adekwatna niż fantastyczna, ale spójrzcie, jak obrońcy Burnley nie traktują go priorytetowo – pomimo jego zaawansowanej pozycji na murawie i możliwego zagrożenia.

Jak widzicie na powyższym obrazku, Rashford decyduje się na podanie do Fernandesa, zamiast obrócić się i spróbować podać (ryzykowniej) do prawego obrońcy.

To zawiła sytuacja dla zespołu United. Przez cały sezon Bruno Fernandes schodził do prawej strony, aby pomóc drużynie w transportowaniu piłki i złagodzić presję związaną z rozgrywaniem futbolówki przez Aarona Wan-Bissakę. Od początku marca liczba takich ruchów Fernandesa wyraźnie spadła, ale jego koledzy biją się z myślami, czy dać Wan-Bissace piłkę, czy kontynuować atakowanie przestrzeni, w której mógłby (i prawdopodobnie powinien) być, upominając się o swoje.

Zdarzyło się tak kilka razy przeciwko Burnley, gdy United powoli zdawali sobie sprawę, że na prawej flance znalazło się miejsce dla Wan-Bissaki, ale zawodnicy przesuwali się tak, aby nie trzeba było mu podawać. Weźmy przykład ze znacznie lepszej drugiej połowy, kiedy United zaczęli sondować i stwarzać okazje Edinsonowi Cavaniemu w polu karnym.

Rashford próbuje podać piłkę do Masona Greenwooda, który może dośrodkować w pole karne, ale spójrzcie jak ustawił się Scott McTominay, chcąc pomóc w rozegraniu akcji. W teorii nie jest to zły pomysł: Rashford wykonuje krótkie podanie do pomocnika, który z kolei zagrywa diagonalnie do Greenwooda… ale jeśli McTominay się odsunie, Rashford może zagrać do Wan-Bissaki za jego plecami, który nadal będzie mógł podać do Greenwooda.

Przeczytaj również:  "Jestem zły, że przyczyniłem się do porażki." Jesse Lingard w wiadomości do fanów

McTominay sprawił, że pozycja Wan-Bissaki stała się niepotrzebna. Ma ku temu dobry powód – lepiej podaje piłkę – ale bardziej pomógłby drużynie, gdyby oddelegował swoje obowiązki Wan-Bissace i spróbował zaatakować pole karne. Zwróćcie uwagę na ten ruch kilka sekund później, kiedy piłka w końcu trafiła do Greenwooda – Wan-Bissaka został całkowicie pominięty.

Prawy obrońca mógł teoretycznie spróbować zaatakować pole karne, aby odciągnąć obrońcę Burnley…

… ale kiedy jest czas na wykonanie tego ruchu, Greenwood oddaje piłkę McTominayowi, który stara się dośrodkować na głowę Edinsona Cavaniego (Urugwajczyk ponownie znalazł się na dobrej pozycji do zdobycia bramki).

Boczny obrońca stara się oferować taką grę w ataku, jakiej życzyliby sobie w Manchestrze United. Teraz w gestii jego kolegów z drużyny leży rozpalenie ognia w ataku i wzniecenie znacznie większej iskry.

Wan-Bissaka osiąga dobre wyniki w tzw. “zaangażowaniu w otwartej grze” na przestrzeni 90 minut – metryce, która obserwuje średnią liczbę ruchów w otwartej grze, w które piłkarz był zaangażowany w trakcie spotkania.

The Athletic

Rankingi te dotyczą zawodników, którzy w tym sezonie wystąpili w co najmniej 10 meczach. Porównajcie statystykę Wan-Bissaki do Luke’a Shawa, który jest bardziej progresywnym bocznym obrońcą i częściej bierze udział w budowaniu akcji z lewej strony.

Wan-Bissaka znacznie gorzej wygląda w “akcjach kończonych strzałem” – metryce, która obserwuje, jak wiele z tych sekwencji otwartej gry kończy się strzałem na bramkę.

The Athletic

Wan-Bissaka podejmuje ważne kroki w swoim rozwoju, aby częściej oferować swoje zdolności ofensywne, których Manchester United oczekuje od bocznego obrońcy. Nie robi tego perfekcyjnie i wciąż są rzeczy, które należy dopracować, ale jeśli uda mu się opanować progresywną grę i połączyć ją z umiejętnością bronienia jeden na jeden, to Ole Gunnar Solskjaer nie musi zaprzątać sobie głowy kolejnym prawym obrońcą w letnim oknie transferowym.

Pamiętajmy, że wciąż pozostaje miejsce dla ortodoksyjnego prawoskrzydłowego, który poprawiłby wszystkie elementy w grze po tej stronie boiska. Póki co, jeśli United zauważają Wan-Bissakę na wolnej przestrzeni, to może warto skierować do niego piłkę.

ŹródłoThe Athletic

Ostatnie sztuki

Koszulka adidas Manchester United Training Top DP6825

Wykonana z najwyższej jakości materiałów, oficjalna replika koszulki treningowej z długim rękawem, w której piłkarze Manchesteru United przygotowywali się do meczów w sezonie 2018/2019. Podkreśli dumę z faktu wspierania drużyny "Czerwonych Diabłów" zarówno w trakcie aktywności sportowej, jak i podczas wyjścia na miasto. Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
 • kolor: jasnoszary, czerwony
 • materiał: 100% poliester
 • naprasowany herb klubu
 • dekolt w kształcie litery V
 • długi rękaw
 • wzmocniona, chroniąca przed wiatrem konstrukcja
 • mankiety z otworami na kciuki, zapewniające lepsze przyleganie do ciała
 • wykorzystana technologia adidas Climalite
Technologia adidas Climalite:
 • odprowadza wilgoć od skóry
 • zapewnia maksymalną lekkość i miękkość materiału
 • przynosi uczucie chłodu i komfortu termicznego nawet w najgorętszych warunkach

Dyskusja

Najnowsze

The Athletic: “Wystarczająco dobra gra” staję się nawykiem Man Utd w Premier League

Niedzielny mecz pomiędzy West Hamem a Manchesterem United obfitował w wiele kontrowersji oraz niebywałą dramaturgię. Ostatecznie "Czerwone Diabły" wyszarpały...

Fabrizio Romano: Paul Pogba jest zadowolony ze swojego pobytu w Manchesterze, lecz nadal nie podjęto decyzji ws. jego przyszłości

Zdaniem Fabrizio Romano, Bruno Fernandes oraz Paul Pogba są zadowoleni z atmosfery panującej w Manchesterze United. Jednak Mistrz Świata...

Raport z Włoch: Manchester United kandydatem do sprowadzenia Francka Kessiego

"Tuttosport" oraz "Mundo Deportivo" w ostatnich dniach poinformowały, że Manchester United bacznie obserwuje sytuację Francka Kessiego z AC Milanu. Manchester...

Jesse Lingard po meczu z West Hamem dla MUTV: naszym celem jest wygranie trofeum w tym sezonie

Jesse Lingard udzielił pomeczowej wypowiedzi MUTV. Pomocnik reprezentacji Anglii nie ukrywał, że musiał odwdzięczyć się fanom, sztabowi oraz kolegom...

Ole Gunnar Solskjaer: Jesse Lingard w nadchodzącym meczu znajdzie się w wyjściowej jedenastce

Norweski szkoleniowiec Manchesteru United w rozmowie z mediami zapowiedział występ jednego zawodnika. Jesse Lingard znajdzie się w wyjściowej jedenastce...

Solskjaer po meczu z West Hamem dla MUTV: zastanawiam się, co musiałby zrobić Ronaldo, żeby sędzia odgwizdał faul

Menedżer Manchesteru United podzielił się z mediami swoimi obserwacjami na temat niedzielnego starcia z West Hamem. Norweg nie krył...

David de Gea po meczu z West Hamem dla MUTV: powiedzieliśmy sobie, że naszym jedynym celem są trzy punkty

David de Gea został jednym z bohaterów spotkania z West Hamem po tym jak obronił rzut karny w ostatnich minutach...

David De Gea zawodnikiem meczu w spotkaniu z West Hamem

Manchester United w meczu 5. kolejki Premier League pokonał w dramatycznych okolicznościach West Ham United. Jednym z bohaterów tego...

Najważniejsze

Manchester United wygrywa z West Hamem po dramatycznej końcówce

Manchester United po końcówce pełnej zwrotów akcji pokonał West Ham United w 5. kolejce Premier League. Wygraną 2:1 zapewnili...

Zapowiedź: West Ham – Manchester United. 5. kolejka Premier League

W niedzielę podopieczni Ole Gunnara Solskjaera będą mieli szybką okazję do zrehabilitowania się swoim kibicom po wpadce w Szwajcarii....

Może Cię także zainteresować

0