Dalot w finale Mistrzostw Europy UEFA do lat 21. Dobre występy „Diabłów” w reprezentacjach

Jakub Kurek

Pełną parą ruszyły przygotowania do Mistrzostw Europy 2020. W spotkaniach międzynarodowych na razie towarzyskich mogliśmy oglądać również „Czerwone Diabły”. Ostatnie dni były udane szczególnie dla Diogo Dalota, który wraz ze swoimi kolegami z reprezentacji awansował do finału Mistrzostw Europy do lat 21, pokonując w półfinale Hiszpanów 1:0.

Jesse Lingard

Anglia w dość okrojonym składzie podejmowała na Riverside Stadium Austrię. Spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem 1:0 „Lwów Albionu”, a jedynym zawodnikiem Manchesteru United, który wystąpił w tym spotkaniu był Jesse Lingard.

Pomocnik, mimo że został powołany na zgrupowanie przed Euro 2020, to na sam turniej nie pojedzie. Wydaje się to dość zaskakujące w obliczu kapitalnej drugiej połowy sezonu w jego wykonaniu. 28-latek dostał jednak od selekcjonera obiecaną szansę zagrania w pierwszym składzie przeciwko Austrii.

– Lingard będzie grał przeciwko Austrii, ponieważ Sancho jest chory, a także mamy wielu zawodników, którzy nie są na ten moment dyspozycyjni. On zasługuje na to, żeby mi pokazać, że się co do niego myliłem – powiedział trener na przedmeczowej konferencji prasowej.

Czy Anglik udowodnił błąd Garethowi Southgate’owi, to oceni sam selekcjoner. Faktem jest natomiast to, że zagrał on całkiem nieźle. Według portalu „Football.London” zasłużył na ocenę siedem w dziesięciostopniowej skali. Dziennikarze zaznaczają, że pomocnik był wyróżniającą się postacią i ważnym punktem drużyny. Co więcej, odegrał kluczową rolę przy decydującej bramce Saki. To właśnie Lingard zagrał do Jacka Grealisha i mimo że piłka do niego nie dotarła, to ostatecznie wylądowała pod nogami strzelca bramki, który bez trudu umieścił ją w siatce.

• Lingard vs Austria – 61 minut – ocena: 7/10

Paul Pogba i Daniel James

Środowego wieczoru na Allianz Riviera doszło do starcia dwóch „Diabłów” w barwach Francji na boisku zameldował się Paul Pogba, a naprzeciw niemu stanął reprezentujący Walię Daniel James. Mimo niestrzelonego karnego w 27. minucie przez Karima Benzeme, gospodarze i tak gładko zwyciężyli 3:0. Punktem zwrotnym tego spotkania była szybka czerwona kartka otrzymana przez Neco Williamsa – obrońcę gości.

Paul Pogba raczej zaliczy to spotkanie do udanych. „Footmercato” oceniło występ pomocnika na sześć i pół w dziesięciostopniowej skali, co daje najlepszy wynik spośród trzyosobowego bloku środkowych pomocników. Mistrz Świata z 2018 roku był głównym dyrygentem swojej drużyny i często zaskakiwał rywali zmianą tempa gry. Przez cały swój występ dokonywał prawidłowych decyzji, a szczególnie imponowały jego celne dośrodkowania. Powinien mieć asystę już w 4. minucie, ale Benzema nie wykorzystał świetnej okazji, jaką mu wykreował dośrodkowaniem z głębi pola.

Mimo porażki walijska prasa dobrze oceniła Daniela Jamesa. Skrzydłowy jak ma to w zwyczaju, był bardzo ruchliwy, ale przy tym efektywny. Na początku spotkania pokusił się o rajd w pole karne gospodarzy i tylko dobra interwencja Hugo Llorisa spowodowała, że nie wpisał się na listę strzelców. Według „Walesonline” zasłużył w tym meczu na solidną „siódemkę”

• James vs Francja – 72 minuty – ocena 7/10
  • Pogba vs Walia – 63 minuty – ocena 6,5/10

Diogo Dalot

Portugalia awansowała do finału mistrzostw Europy do lat 21. Diogo Dalot i jego koledzy pokonali Hiszpanię 1:0. Zwycięstwo „Nawigatorom” dał kuriozalny samobój strzelony przez Jorge’a Cunca’e w 80. minucie. W decydującym meczu tego turnieju zmierzą się oni z Niemcami, którzy w półfinale pokonali Holandię 2:1.

Według portalu statystycznego „Sofascore” Diogo Dalot zasłużył na ocenę 6,8, co daje czwarty najgorszy wynik w drużynie. Obrońca zagrał pełne 90 minut i zanotował 73 kontakty z piłką. Jego celność podań uplasowała się na wysokim poziomie 83% (43/52). Portugalczyk wygrał dwa pojedynki, lecz aż 18 razy stracił piłkę.

Finał Mistrzostw Europy u21 już w niedzielę. Pierwszy gwizdek przewidziany jest na godzinę 21:00, a mecz można obejrzeń w UEFA.tv

• Dalot vs Hiszpania u21 – 90 minut – ocena: 6,8