Angielski futbol wprowadza nowe zalecenia dotyczące uderzania piłki głową

premierleague.com Damian Domitrz
Zmień rozmiar tekstu:

Angielski futbol w związku z coraz częstszą demencją wśród byłych piłkarzy w podeszłym wieku wprowadza nowe zalecenia dotyczące uderzania piłki głową na każdym poziomie rozgrywek zawodowych i amatorskich od początku sezonu 2021/2022.

Nowe wytyczne, które koncentrują się w szczególności na sesjach treningowych, podczas których dochodzi do większości zagrań głową, zostały opracowane tak, aby spełnić wymagania każdego poziomu angielskiego futbolu.

Wytyczne będą miały zastosowanie do klubów Premier Leauge, EFL, Barclays Woman’s Super League, FA Women’s Championship, National League System, Women’s Football Pyramid Tiers 3 i niżej, wszystkich kluby piłkarskie oraz reprezentacji Anglii.

Nowe wytyczne dotyczące główkowania zostały uzgodnione pomiędzy FA, Premier League, EFL, PFA oraz LMA.

Zostały one opracowane w wyniku licznych badań przeprowadzonych w ostatnich miesiącach w imieniu podgrupy Komitetu Negocjacyjnego i Konsultacyjnego ds. Zawodowej Piłki Nożnej (PFNCC).

Wstępne badania pozwoliły zidentyfikować różne siły oddziałujące podczas uderzania piłki głową, które zostały przekazane grupie roboczej ds. futbolu, aby pomoc w opracowaniu wytycznych.

Zwrócenie uwagi na główkowanie piłki lecącej z wyższej wysokości oraz z większą mocą:

W oparciu o wczesne ustalenia, które wykazały, że większość główek wiąże się z niewielkimi siłami, początkowo wytyczne będą opierać się na główkach, które wiążą się z większym naporem. Zazwyczaj są to uderzenia piłki głową po długim podaniu (z ponad 35 metrów) lub z dośrodkowań, rzutów rożnych oraz wolnych.

Zaleca się, aby w każdym tygodniu treningowym przeprowadzać maksymalnie 10 ćwiczeń z użyciem większej siły. Zalecenie to ma na celu ochronę zdrowia zawodników i będzie regularnie weryfikowane w miarę prowadzenia dalszych badań w celu lepszego zrozumienia wpływu główkowania w piłce nożnej.

Wytyczne zalecają również klubom opracowanie profili zawodników, które uwzględniają płeć, wiek, pozycję na boisku, liczbę uderzeń piłki głową w meczu oraz naturę tych uderzeń.

Profile te zostaną wykorzystane do zapewnienia, że wszystkie sesje treningowe odzwierciedlają rodzaj i ilość uderzeń piłki głową, jakich zawodnik może się spodziewać w trakcie meczu. Pracownicy klubów będą zachęcani do pracy z zawodnikami po każdym meczu, aby zapewnić im odpowiedni czas na odzyskanie sił po wysiłku związanym z uderzeniem futbolówki głową.

We wskazówkach określono również sposoby, jak można trenować technikę główkowania przy jednoczesnym zmniejszeniu występującego naporu. Wstępne dowody sugerują, że mniejsza siła jest wytwarzana wtedy, gdy piłka jest rzucana do zawodnika a nie kopana oraz gdy zawodnik kieruje piłkę z miejsca, zamiast z rozbiegu. Premier League, we współpracy z partnerami, w tym LMA [Związek menedżerów Premier League, EFL i drużyn narodowych], dostarczy pracownikom klubów dalszych wskazówek, w jaki sposób mogą oni dostosować swoje praktyki.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze