Premier League wprowadza zmiany w przepisach dotyczących działania systemu VAR

MEN Marcin Polak
Zmień rozmiar tekstu:

Przedstawiciele Premier League ogłosili zmiany w VAR na nadchodzący sezon, przysięgając, że nie będą podejmowane żadne „kompromitujące” decyzje.

Korzystanie z VAR było przedmiotem ciągłej krytyki w ciągu ostatnich kilku sezonów, a w zeszłej kampanii sprawy przybrały na sile ze względu na zasadę spalonego oraz zagrania piłki ręką, które nie są jasne dla graczy i kibiców.

Ale to zmieni się w przyszłości, ponieważ urzędnicy będą chcieli „odkręcić” użycie VAR w nadziei na odzyskanie ducha sprzed wprowadzenia technologii do gry.

Jedną z największych zmian jest to, że VAR nie będzie już karać „lekkich fauli”. Według nowych przepisów karny, taki jak ten w półfinałowym meczu między Anglią, a Danią nie zostałby podyktowany, ponieważ „sam kontakt już nie wystarczy”

– Samodzielny kontakt jest tylko częścią tego, czego sędziowie powinni szukać – mówił Mike Riley, szef arbitrów. – Powinni również zadać sobie pytanie, czy kontakt ma konsekwencje, a następnie, czy gracz wykorzystał ten kontakt, aby spróbować wymusić faul lub karnego.

– Nie wystarczy powiedzieć: „Tak, jest kontakt”. Jeśli masz wyraźny kontakt, który niesie za sobą konsekwencje, musisz to odgwizdać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tych elementów, jest mniej prawdopodobne, że zostanie podyktowana jedenastka.

– Myślę, że to sprawia, że wszystko zacznie funkcjonować, jak w świecie, w którym nie było VARu. Nie chcemy karać błahych rzeczy.

Kolejną poważną zmianą jest to, że spalony nie będzie analizowany co do milimetra, ponieważ w razie wątpliwości, decyzja będzie rozstrzygana na korzyść napastnika. Riley uważa, że około 20 bramek zostało anulowanych w zeszłym sezonie z powodu „analizy kryminalistycznej”, ale ma nadzieję, że zostanie to wyeliminowane w tym roku.

– Jednopikselowe linie zostaną zastąpione grubszymi. Wysunięty paznokieć lub nos, nie będzie już podstawą do odgwizdywania spalonego od przyszłego sezonu – dodał.

Fani nie będą już widzieć procesu rysowania linii spalonego, zamiast tego na ekranie będzie pokazywany tylko ostateczny wynik i obraz użyty do podjęcia decyzji, tak jak podczas Euro 2020.

Te zmiany są dodatkiem do kilku zmian zasad w przypadku zagrania piłki ręką, gdzie teraz brane są pod uwagę „położenie ręki lub ramienia w stosunku do ruchu ciała” i czy „powierzchnia ciała staje się nienaturalnie powiększona”. Przypadkowe zagranie piłki ręką będzie podstawą do anulowania gola, jeśli będzie miało miejsce bezpośrednio przed bramką.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze