The Athletic: Man Utd chce wypożyczyć Amada, ale pragnie, by skrzydłowy udał się do właściwego klubu

The Athletic Marcin Polak
Zmień rozmiar tekstu:

Amad przybył do Manchesteru United w styczniu zeszłego roku. Od tamtego czasu nie miał możliwości pokazać pełni swoich umiejętności w pierwszej drużynie. Zaliczył zaledwie dwa starty w Premier League. Ole Gunnar Solskjaer chce, by młody skrzydłowy udał się na wypożyczenie. Uważa, że regularna gra pomoże mu w dalszym rozwoju. Pojawiło się kilka klubów, ale Norweg chce, by był to właściwy klub.

Artykuł Lauriego Whitwella dla The Athletic – treść oryginalna

Manchester United przez całe lato analizował możliwości wypożyczenia skrzydłowego Amada, ale znalezienie odpowiedniego klubu było skomplikowane.

The Athletic powiedziano, że kilka drużyn Premier League odmówiło przyjęcia 19-latka na sezon, ponieważ dowody na jego przydatność w angielskiej elicie są nieliczne. Zdają sobie sprawę z jego technicznych zdolności, ale czują, że jego budowa ciała stanowi swego rodzaju loterię.

Z drugiej strony United chce zagwarantować Amadowi regularną grę, dlatego nie proponowała jego usług drużynom, w których byłoby to niemożliwe. Uważa się, że „Czerwone Diabły” chętnie wyślą Amada za granicę, o ile okoliczności będą odpowiadały zarówno jemu, jak i im.

Poszukiwania mają potrwać do ostatniego dnia okna transferowego, które zamyka się we wtorek i chociaż Ole Gunnar Solskjaer byłby szczęśliwy, gdyby utrzymał Amada w swoim składzie, istnieje obawa, że ​​może stracić na wartości pozostając w United. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Facundo Pellistriego, który wrócił do przedsezonowych treningów po poprzednim sezonie spędzonym w Alaves, ale wciąż potrzebuje konsekwentnej gry w pierwszym zespole. W tym roku Urugwajczyk powrócił do Alaves.

Podobnie Amad jest zbyt dobry, by grać w drużynie U-23, ale jest mało prawdopodobne, aby pojawiał się co tydzień w kadrze Solskjaera, który ma do dyspozycji Masona Greenwooda, Jadona Sancho, Anthony’ego Martiala i Marcusa Rashforda.

Rashford wraca do zdrowia po operacji barku, ale w tym tygodniu pojawił się na boisku w ośrodku treningowym w Carrington, i są nadzieje, że powrót może zająć mniej czasu niż pierwotnie przewidywano. Mówi się, że może wrócić nawet dwa tygodnie wcześniej.

Anthony Elanga, 19-letni absolwent akademii United, również zapewni rywalizację na flankach. Elanga strzelił gola w meczu z Wolverhampton Wanderers w ostatnim dniu ostatniego sezonu i robił wrażenie w okresie przygotowawczym, a trenerzy byli zachwyceni jego postawą i energią. Źródła mówią, że młody zawodnik nie uda się na wypożyczenie.

Elanga zmagał się z urazem palca i dyskutowano o tymczasowym wyjeździe, ale Solskjaer chce go mieć przy sobie. Podobnie jest w przypadku Daniela Jamesa, który wystartował przeciwko Leeds United. W obecnej sytuacji Jesse Lingard to kolejna opcja w ofensywie Manchesteru United.

Tak więc Amad ma wielu kolegów z zespołu, z którymi może rywalizować o miejsce w składzie, co skłania kadrę zarządzającą United do dalszego szukania rozwiązania możliwego wypożyczenia.

Jakość Amada nie budzi wątpliwości. Kiedy United pozyskał go z Atalanty, wiele najlepszych klubów z Europy było bardzo zawiedzionych.

– Był najlepszym graczem w najlepszej akademii we Włoszech, każdy zespół go chciał – mówi źródło, które brało udział w pozyskaniu piłkarza.

Różnica polega na tym, że kluby Premier League mogą wypożyczyć tylko dwóch graczy od innych drużyn z ligi. Zdecydowanie się na piłkarza, który ma 167 minut doświadczenia w najwyższej klasie rozgrywkowej, to duże ryzyko.

– Te kluby nie są pewne, czy jest lepszy od piłkarzy, których już mają w swoich szeregach – powiedziało źródło. – Nie ma wystarczających dowodów.

Amad robił wrażenie podczas swoich dwóch startów w Premier League, u siebie z Leicester i na wyjeździe z Wolves pod koniec zeszłego sezonu w bardzo zmienionych zespołach, wykazując się dobrym przeglądem pola i odpornością na wyzwania, ale to nie jest wystarczająco dużo dowodów dla klubów, które szukają wzmocnień.

Uważa się, że podczas niedawnego sparingu z Burnley, włodarze Manchesteru United próbowali przekonać klub do wypożyczenia piłkarza, ale Sean Dyche chce, aby jego skrzydłowi byli zaangażowani w obronie i dawali sobie radę w trakcie stałych fragmentów gry w defensywie.

Rozmawiano z Norwich City, ale woleli wziąć Brandona Williamsa jako drugie wypożyczenie z Premier League po Billym Gilmourze z Chelsea.

Crystal Palace wyglądało na klub, który potrzebuje skrzydłowego. Patrick Vieira wierzy w młode talenty, ale ostatecznie nie podjęto żadnych negocjacji.

Wolves obserwowało Amada, zanim przeniósł się na Old Trafford, ale mówi się, że niechętnie przyjmą do siebie gracza, którego nie będą mogli potem pozyskać na stałe. Uważa się również, że brana pod uwagę jest także wysokość wynagrodzenia.

Może to być potwierdzenie zaciskania pasa w Molineux, ponieważ chociaż Amad podpisał umowę wartą potencjalnie 37 milionów funtów, jego zarobki są uważane za stosunkowo niskie – szacowane na 25 000 funtów tygodniowo.

Niemniej jednak zespoły chcą większej gwarancji przy uzgadnianiu wypożyczenia i niekoniecznie uważają, że strzelanie przeciwko AC Milan w Lidze Europy jest wystarczające. Główka Amada po ciętym podaniu Bruno Fernandesa była znakomicie intuicyjna, a jego ścisła kontrola, równowaga i kreatywność napawają United wielkim optymizmem. Ale inne zespoły chcą więcej dowodów jego gotowości do gry na najwyższym poziomie.

Oprócz meczów w Premier League zagrał 97 minut w pięciu meczach dla Manchesteru United w Lidze Europy i Pucharze Anglii.

Dostał więcej czasu od Neila Wooda w drużynie U-23, w tym dwa 90-minutowe występy przeciwko Liverpoolowi i Blackburn Rovers. Wspaniale zadebiutował na Merseyside 30 stycznia, strzelając gola na początku spotkania, odbierając piłkę, a następnie spokojnie wykańczając akcję. Później dołożył gola z karnego, którego strzelił panenką. Sztab był zadowolony z jego utrzymania się przy piłce, biorąc pod uwagę jego sylwetkę i jasność umysłu.

Mówiąc tylko po włosku i francusku, Amad prosił Hannibala Mejbriego o przetłumaczenie niektórych instrukcji trenerów i był otwarty na zadania postawione w wygranym 6:3 meczu z Liverpoolem. W następnym tygodniu brał udział w wygranym 6:4 spotkaniu u siebie z Blackburn, i znów wyglądał dobrze. Gorzej sobie radził z utrzymaniem się przy piłce i miał problemy z wyborami podań. Są to drobne szczegóły, które należy naprawić i United uważa, że ​​okres wypożyczenia powinien pomóc.

Sheffield United jest bardzo zainteresowane, ale dziwnie byłoby zobaczyć Amada w Championship. Cieszył się dobrymi igrzyskami olimpijskimi z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a Solskjaer nie wykluczył, że go zatrzyma.

– Jeśli chodzi o Amada muszę powiedzieć, że naprawdę dobrze sobie radzi na treningach – powiedział Solskjaer w zeszłym tygodniu. – Wrócił trochę później po igrzyskach, potrzebowaliśmy trochę czasu, aby wrócił do pełnej sprawności, a teraz wygląda naprawdę dobrze, więc nie zdziwiłbym się, gdyby został.

– To musi być właściwe wypożyczenie, właściwy ruch, właściwy klub, właściwy sposób gry dla każdego z naszych młodych ludzi, którzy chcą wyjechać w tym sezonie.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze