Aleksander Ceferin: mundial co dwa lata? Jesteśmy pełni obaw i wątpliwości

The Athletic Patryk Tabak
Zmień rozmiar tekstu:

Wielki turniej reprezentacyjny każdego lata i jedno zgrupowanie kadr w sezonie, podczas którego rozgrywane by były wszystkie spotkania eliminacyjne? Takie zmiany proponuje FIFA na czele z Arsene’em Wengerem. Rozwiązaniu sprzeciwiają się ligi europejskie oraz Prezydent UEFA – Aleksander Ceferin.

Coraz większe kontrowersje wywołuje nowy pomysł FIFA, o którym mówił między innymi Arsene Wenger, zakładający reformę mistrzostw świata i Europy. Według jej założeń, każdy z nich miałby odbywać się co dwa lata. Turniej reprezentacyjny byłby więc rozgrywany każdego lata.

Poważne obawy wobec tego pomysłu ma UEFA, a potwierdził to sam prezydent tej organizacji – Aleksander Ceferin. Odpowiadając na list dyrektora wykonawczego stowarzyszenia Football Supporters Europe Ronana Eveina, Słoweniec zwrócił uwagę na szkody, jakie na rozgrywkach krajowych może wyrządzić zwiększenie częstotliwości rozgrywania turniejów reprezentacyjnych.

– UEFA oraz krajowe federacje także mają poważne wątpliwości i obawy związane z planami FIFA – rozpoczął Ceferin w swoim liście. – Biorąc pod uwagę ogromny wpływ, jaki ta reforma może wywrzeć na całą organizację piłki nożnej, panuje powszechne zdziwienie, że FIFA wydaje się rozpoczynać kampanię PR-ową mającą na celu przeforsowanie tej propozycji, podczas gdy żadna z nich nie została przedstawiona federacjom, ligom, klubom, zawodnikom, trenerom i całej społeczności piłkarskiej.

– Jako jeden konkretny przykład spośród wielu obaw, konieczne jest podkreślenie wątpliwości podzielanych przez cały świat futbolu dotyczących wpływu, jakie mistrzostwa świata rozgrywane co dwa lata miałyby wpływ na kalendarz meczów międzynarodowych oraz, co ważne w tym kontekście, na kobiecą piłkę nożną.

W lipcu wspomniany już Arsene Wenger, który aktualnie pełni funkcję dyrektora FIFA ds. rozwoju, mówił w rozmowie z „Kickerem”, że to kibice chcą większej liczby meczów pucharowych i o faktyczną stawkę kosztem zmniejszenia spotkań kwalifikacyjnych. Z tego powodu były menedżer Arsenalu zaproponował też zmianę kalendarza reprezentacji.

– Reprezentacje narodowe mogą zebrać się w październiku, rozegrać w miesiąc siedem meczów kwalifikacyjnych, a następnie latem rozegrać finały wielkiego turnieju. Gwarantujemy odpoczynek po każdej imprezie. Pomyślmy w ten sposób – w 2026 roku Mundial w USA, Meksyku i Kanadzie, w 2027 mistrzostwa Europy i innych kontynentów, w 2028 Mundial, i tak dalej. Wszystkie zmiany można wprowadzić dopiero od 2024 roku.

NepalSri LankaMalediwyBangladesz ostatnio publicznie opowiedziały się za tym pomysłem. Federacje te zrzeszone w Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) stwierdziły, że mógłby on wywrzeć tylko pozytywne skutki dla modernizacji futbolu. Podobny argument padł w lipcowym oświadczeniu Komitetu Wykonawczego Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF).

Ligi europejskie w całości sprzeciwiają się jednak temu rozwiązaniu zwracając uwagę na ogromną liczbę spotkań, jakie w sezonie muszą rozgrywać piłkarze. Humorystycznie na inicjatywę zareagował choćby menedżer Manchesteru City Pep Guardiola.

– Może powinniśmy poprosić UEFA i FIFA o przedłużenie roku. Może jest opcja, by tych dni było 400.

FIFA rozpoczęła studium wykonalności w maju, gdy propozycja została oficjalnie zgłoszona przez Związek Piłki Nożnej Arabii Saudyjskiej (SAFF). Oficjalnej daty zakończenia badania nie ma, a wszelkie potencjalne zmiany w aktualnym systemie potrwają najprawdopodobniej kilka lat i musiałyby zostać zaakceptowane przez między innymi przez wszystkie federacje.

Mistrzostwa świata rozgrywane są co cztery lata od 1930 roku. Jedynym wyjątkiem były lata 1942 oraz 1946, gdy nie zostały one zorganizowane z powodu II Wojny Światowej. Mistrzostwa Europy w systemie czteroletnim wystartowały z kolei w 1960 roku, a jedynym odstępstwem były te ostatnie, przełożone o rok z powodu pandemii COVID-19.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze