Newcastle United odprawione z kwitkiem, wielki powrót Cristiano Ronaldo

własne Jakub Brzyski

Manchester United mimo trudności z przebiciem podwójnej gardy Newcastle United ostatecznie wygrał 4:1 w spotkaniu 4. kolejki Premier League. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Cristiano Ronaldo, a po trafieniu dołożyli Bruno Fernandes oraz Jesse Lingard.

Pierwsza połowa starcia na Old Trafford przebiegała według przewidywalnego scenariusza – gospodarze prowadzili grę przez 3/4 czasu, starając się sforsować niski blok Newcastle dośrodkowaniami z bocznych sektorów i wrzutkami z głębi. Goście tymczasem zadowalali się niezbyt subtelną grą na czas i kontrami wyprowadzanymi przez Allana Saint-Maximina i Miguela Almirona.

Podopiecznym Ole Gunnara Solskjaera ciężko było o klarowne sytuacje strzeleckie, a najbliżej celu znalazł się Raphael Varane, który świetnie wyszedł do dośrodkowania na bliższy słupek z rzutu rożnego.

W 30. minucie groźny strzał zza szesnastki oddał Bruno Fernandes, a Jadonowi Sancho zabrakło o rozmiar większych butów, by trącić piłkę w stronę bramki.

W 32. minucie jeden z niewielu kontrataków po stronie gospodarzy wyprowadził Mason Greenwood, posyłając kapitalne podanie do Bruno Fernandesa, który jednak nie zdołał rozegrać piłki wystarczająco szybko do spółki z Jadonem Sancho i strzał Anglika został zablokowany.

Chwilę później ładne wyprowadzenie piłki przez Nemanję Maticia mógł wykorzystać Cristiano Ronaldo, jednak i tym razem obrońcy Newcastle stanęli na wysokości zadania.

Portugalczyk, którego okazje w tym spotkaniu ograniczały się do paru niecelnych prób z ostrego kąta, tuż przed gwizdkiem na przerwę zaprezentował pełnię swojego strzeleckiego instynktu. Schodzący z prawego skrzydła Mason Greenwood zdecydował się na płaski strzał, który ocierając się o nogę obrońcy zmylił Freddiego Woodmana i wypuszczona z rąk piłka spadła wprost pod nogi czyhającego Cristiano Ronaldo. Po ponad dwunastu latach przerwy legendarna siódemka po raz kolejny wpisała się na listę strzelców Premier League.

Po zmianie stron próżno było spodziewać się huraganowych ataków gości, którzy nadal cierpliwie czekali na okazje do kontry i takiej też doczekali się w 56. minucie, wykorzystując całkowitą dezorganizację w szeregach „Czerwonych Diabłów” za sprawą Javiera Manquillo, który ładnie podłączył się do akcji, przyjął dobrze wyważone podanie Saint-Maximina i pokonał Davida de Geę precyzyjnym płaskim strzałem.

Niespodziewane wyrównanie wprowadziło jeszcze większy chaos po stronie gospodarzy, którzy nadziali się na kolejne dwie kontry, tym razem bez konsekwencji. W 62. minucie podopieczni Ole Gunnara Solskjaera sami wyprowadzili szybki atak, sprawnie przenosząc piłkę na wolne pole do Luke’a Shawa, który ruszył przed siebie i w tempo podał do Cristiano Ronaldo. Portugalczyk dobrym przyjęciem wyłączył z akcji obrońcę, a potem posłał piłkę do siatki między nogami bramkarza, odzyskując prowadzenie dla gospodarzy.

W kolejnym kwadransie „Sroki” tylko raz poważnie zagroziły bramce Davida de Gei, gdy Joelinton urwał się spod krycia Aarona Wan-Bissaki i Raphaela Varane’a i kopnął mocno w środek bramki, zmuszając Davida de Geę do interwencji.

W 80. minucie strzałem z dystansu De Geę próbował zaskoczyć Joseph Willock, jednak Hiszpan bez problemu wyłapał strzał, a potem przytomnie uruchomił kontrę dalekim wykopem do Masona Greenwooda. Wychowanek nie zdołał dograć do Bruno Fernandesa w pierwsze tempo, ale chwilę później piłkę wyłożył mu Paul Pogba, a lider pomocy „Czerwonych Diabłów” uderzył nie do obrony z dwudziestu metrów.

W doliczonym czasie gry wynik ustalił Jesse Lingard, wykorzystując szybką wymianę między Paulem Pogbą, Donnym van de Beekiem oraz Anthonym Martialem, który sprytnie przepuścił piłkę do Anglika, a ten świetnie przełożył obrońcę i pokonał Woodmana po raz czwarty.

Manchester United – Newcastle United 4:1 (1:0)
Bramki: Ronaldo 47′, 62′; Fernandes 80′, Lingard 90′ – Manquillo 56′

Manchester United: De Gea, Wan-Bissaka, Varane, Maguire, Shaw, Matić, Pogba, Fernandes (Martial 85′), Greenwood (van de Beek 85′), Sancho (Lingard 66′), Ronaldo

Newcastle United: Woodman, Manquillo (Murphy 77′), Hayden, Lascelles, Clark (Lewis 84′), Ritchie, Willock (Hendrick 86′), Longstaff, Almiron, Joelinton, Saint-Maximin