Zlatan Ibrahimović: Manchester United to klub o małej i zamkniętej mentalności

Adrenalina, The Athletic Damian Domitrz
Zmień rozmiar tekstu:

Były piłkarz Manchesteru United, Zlatan Ibrahimović, w nowej autobiografii poruszył wątek swojego okresu na Old Trafford, opisując go w bardzo mocnych słowach. Szwed miał być zaskoczony małą mentalnością tak wielkiego klubu.

Zlatan Ibrahimović wyznał, że po przyjściu do Manchesteru United w 2016 roku zszokowała go “mała, zamknięta mentalność”. Szwed przytoczył historię, podczas której potrącono z jego pensji jednego funta za to, że napił się soku owocowego w minibarze na jednym z wyjazdowych spotkań.

40-latek trafił na Old Trafford z Paris Saint-Germain i zaliczył bardzo udaną kampanię w Premier League pod wodzą Jose Mourinho. W 28 występach strzelił 17 goli, zamykając usta krytykom, którzy sądzili, że jest zbyt stary, aby zawojować angielską ekstraklasę. Razem z Manchesterem United sięgnął po Tarczę Wspólnoty, Puchar Ligi oraz Ligę Europy.

W swojej najnowszej autobiografii pt. “Adrenalina” opowiedział, jak bardzo był zaskoczony codziennym funkcjonowaniem “jednego z najbogatszych i najpotężniejszych klubów na świecie”.

– Zaskoczyła mnie jedna rzecz. Wszyscy uważają, że Manchester United to klub z najwyższej półki, jeden z najbogatszych i najpotężniejszych na świecie. Mówiąc szczerze, kiedy patrzyłem na niego z zewnątrz, właśnie tak wyglądał. Ale kiedy tam trafiłem, odkryłem, że panuje w nim mała i zamknięta mentalność.

– Pewnego dnia przed meczem znajdowaliśmy się z drużyną w hotelu. Byłem spragniony, więc otworzyłem minibar i wypiłem sok owocowy – pisze w swojej książce Ibrahimović.

– Zagraliśmy, a potem wróciliśmy do domu. Minęło trochę czasu. Nagle otrzymałem odcinek wypłaty. Zwykle na to nie spoglądam. Robię to dopiero pod koniec roku, aby zobaczyć, co wpłynęło, a co wypłynęło. Ale tym razem, nie wiem dlaczego, zaciekawiło mnie to i zdałem sobie sprawę, że odjęli mi funta z miesięcznej pensji.

– Zawołałem menedżera i zapytałem: – Przepraszam, dlaczego odjęto funta z mojej pensji?

– Menedżer spojrzał na mnie i powiedział: – To za sok owocowy z minibaru.

– Żartujesz, poważnie?

– Nie, nie żartuję. Tutaj, jak coś się zamawia, to trzeba za to zapłacić – odpowiedział mi menedżer.

– Pewnie, ale nie poszedłem do hotelu z własnej woli. Nie byłem na wakacjach. Znajdowałem się w miejscu pracy. Byłem tam dla Manchesteru. Jeśli mam grać i jestem spragniony, to muszę się napić. Nie mogę wyjść na boisko odwodniony.

– Możecie w to uwierzyć? Funt? Coś takiego nigdy nie wydarzyłoby się we Włoszech. To są szczegóły, które robią różnicę i zdobywają szacunek piłkarzy. Każdego dnia byłem proszony o pokazanie moich dokumentów, aby tylko dostać się na boisko treningowe. Opuszczałem szybę i mówiłem do pracownika przy bramie: “Słuchaj kolego, ja tu przychodzę codziennie od miesiąca. Jestem najlepszym graczem na świecie. Jeśli nadal mnie nie rozpoznajesz, to znaczy, że jesteś w złej pracy.”

Bez wątpienia Zlatan Ibrahimović zanotował świetny okres gry w Manchesterze United. W 46 występach we wszystkich rozgrywkach strzelił 28 goli i miał olbrzymi wpływ na poczynania drużyny z Old Trafford, która momentami była niemal uzależniona od tego, co wymyśli błyskotliwy Szwed. W jednym ze spotkań Ligi Europy doznał on jednak poważnej kontuzji kolana, która mocno ograniczyła jego występy w zespole Jose Mourinho w kolejnej kampanii. Doświadczony napastnik został zatem zmuszony do poszukania innej ścieżki i zdecydował się odejść do LA Galaxy, gdzie był absolutną gwiazdą MLS.

Po dwóch sezonach gry w Stanach Zjednoczonych, Ibrahimović powrócił do Europy i AC Milanu. W barwach klubu z San Siro zaliczył dotychczas 46 występów oraz zanotował 31 trafień, co wydaje się kosmicznym wynikiem jak na 40-letniego piłkarza.

Menedżer Ibrahimovicia w Manchesterze United, Jose Mourinho, jest wielkim fanem szwedzkiego strzelca i tuż przed jego odejściem z Old Trafford ocenił go jako “niesamowitego piłkarza z zadziwiającą karierą”. Sam piłkarz ma świadomość, że zrobił w Anglii świetne wrażenie, chociaż wielu nie dowierzało, że w takim wieku może wywrzeć znaczący wpływ na poczynania dwudziestokrotnego mistrza Anglii.

– Pierwszy rok był fantastyczny, ponieważ kiedy się pojawiłem, wszyscy mnie nienawidzili. “Ibra jest arogancki, wywyższa się, to chuligan. Nigdy nie strzela goli przeciwko angielskim drużynom. Jest stary. Ma 35 lat.” Świetnie, właśnie tego chcę. Śmiało, nienawidźcie mnie. Lubię to.

– Podczas negocjacji zapytałem kilka najbliższych osób: “Co byście powiedzieli, gdybym zaczął grać w Premier League?” Pierwsza z nich powiedziała mi: “Możesz stracić wszystko.” Druga: “Tempo jest dla ciebie za wysokie.” Trzecia: “Jeśli doznasz kontuzji, zrujnujesz wszystko, co zdobyłeś w swojej karierze.” Czwarta: “To nie jest odpowiednia liga dla ciebie.”

– Z siedmiu osób, z którymi rozmawiałem, każda odradzała mi wyjazd do Anglii. Przekalkulowałem to: mają rację i dlatego tam jadę. To było moje największe wyzwanie. Mnóstwo adrenaliny. Po trzech miesiącach wszyscy ludzie, którzy mnie nienawidzili, znajdowali się po mojej stronie. Doniesienia prasowe były pozytywne. Przychodzili tylko do mnie. Chcieli przeprowadzić wywiad i poznać moje zdanie.

– Byłem szczęśliwy w Manchesterze. Mieszkałem w uroczym miejscu z basenem w dzielnicy, w której mieszkali wszyscy piłkarze. Miałem 10 minut do boiska treningowego. Prawdziwym basenem był jednak ogród, ponieważ ciągle padało, padało i padało. Cały czas siedziałem w domu, co lubię. Również dlatego, bo jeśli wychodzisz gdzieś w Manchesterze, to gdzie możesz pójść? Lepiej zostać w domu i grać w gry wideo.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze