jadon sancho

Intensywna pierwsza połowa. Manchester United pokonuje Burnley na Old Trafford

Jakub Brzyski

Manchester United w 20. kolejce Premier League pokonał u siebie Burnley 3:1. Spotkanie przedwcześnie ze względu na uraz zakończył Eric Bailly. Bramki dla „Czerwonych Diabłów” zdobyli McTominay, Ronaldo oraz Mee (samobój).

Podopieczni Ralfa Rangnicka mogli objąć prowadzenie już w 5. minucie meczu. Luke Shaw ze swojej połowy boiska posłał długą piłkę pomiędzy defensorów Burnley, czym wypuścił na wolne pole Cristiano Ronaldo. Portugalczyk opanował piłkę, lecz nie uderzył jej czysto i posłał ją prosto w trybuny.

„Czerwone Diabły” nie odpuszczały gościom, co poskutkowało kilka minut później golem Scotta McTominay’a na 1:0. Cristiano Ronaldo zgarnął piłkę na skraju pola karnego i w ramach dryblingu starał się znaleźć lepszą pozycję do oddania strzału. Jednak w pewnym momencie piłka odskoczyła Portugalczykowi, co wykorzystał Scott McTominay. Szkot nabiegł na piłkę i uderzył pewnie w dolny róg bramki Burnley.

Piłkarze Manchesteru United kontrolowali przebieg spotkania i coraz częściej szukali okazji do podwyższenia prowadzenia. W 27. minucie meczu futbolówkę w stronę bramki rywali uderzył Jadon Sancho. Piłka rykoszetem odbiła się od Bena Mee, a samo trafienie zostało uznane za gola samobójczego.

W 35. minucie piłkarze Rangnicka zdobyli gola na 3:0. Jadon Sancho wystawił piłkę Scottowi McTominay’owi, który oddał atomowe uderzenie na bramkę Burnley. Piłka wylądowała na poprzeczce i wróciła na boisko. Spadającą futbolówkę zgarną Cristiano Ronaldo i skierował ją do pustej bramki.

Gracze Burnley postanowili nie być dłużni rywalom i od razu zdobyli honorowe trafienie na Old Trafford. Aaron Lennon stworzył świetną indywidualną akcję i oddał podkręcony strzał na bramkę Davida de Gea. Hiszpański bramkarz nie był w stanie zatrzymać strzału skrzydłowego, co poskutkowało stratą gola.

Zawodnicy zeszli do szatni przy wyniku 3:1. Podopieczni Rangnicka co prawda kontrolowali przebieg spotkania, lecz nie oznaczało to bezsilności Burnley. Gracze gości starali się wyczekać rywali i za pomocą długich podań przenosili piłkę na połowę Manchesteru United. „The Clarets” kilkukrotnie mieli okazję pod bramką De Gea, lecz większość oddanych strzałów nie była nawet celna.

Pięć minut po wznowieniu drugiej połowy Manchester United ponownie mógł podwyższyć wynik spotkania. Piłka odskoczyła Edinsonowi Cavaniemu na skraju pola karnego. Urugwajczyk postanowił nie oddawać strzału i skierował piłkę do Masona Greenwooda. Młody Anglik oddał podkręcony strzał na bramkę Burnley, lecz trafił prosto w bramkarza.

W 60. minucie Cristiano Ronaldo został wypchany z piłką poza pole karne Burnley. Portugalczyk podał do nadbiegającego Scotta McTominay’a, który po raz kolejny w tym meczu oddał groźny i silny strzał zza pola karnego. Tym razem reprezentant Szkocji trafił w poprzeczkę bramki po sparowaniu strzału przez bramkarza.

Niecałe pięć minut później Ralf Rangnick zmuszony został do dokonania pierwszej zmiany w tym starciu. Eric Bailly zasygnalizował problemy z nogą i opuszczał boisko z asystą klubowych medyków. Defensora na boisku zastąpił Raphael Varane.

Dwadzieścia minut przed końcem regulaminowego czasu gry „Czerwone Diabły” przeprowadziły bardzo niebezpieczną kontrę. Jadon Sancho z lewego skrzydła podał piłkę górą do Ronaldo, który wyczekiwał jej na prawej flance. Portugalczyk skierował piłkę głową do Cavaniego. „El Matador” złożył się do strzału, lecz trafił prosto w bramkarza rywali. Cała akcja została cofnięta ze względu na pozycję spaloną.

Ralf Rangnick postanowił oszczędzać Masona Greenwooda i pozwolił mu odpocząć w końcówce meczu. Reprezentanta Anglii na boisku zastąpił Diogo Dalot.

W doliczonym czasie gry boisko opuścił Cristiano Ronaldo, a zastąpił go Fred.

Manchester United wygrał kolejne spotkania za kadencji Ralfa Rangnicka. Podopieczni niemieckiego szkoleniowca przez całe spotkanie starali się kontrolować przebieg meczu i zgodnie z przedmeczowymi zapowiedziami Rangnicka starali się odbierać piłkę rywalom po długim podaniu. Cieszyć może również skuteczność bloków zawodników z formacji defensywnej, gdyż ich dobra postawa poskutkowała tylko 3 celnymi strzałami rywali.

Man Utd: De Gea, Wan-Bissaka, Bailly (66′ Varane), Maguire, Shaw, McTominay, Matić, Sancho, Greenwood (81′ Dalot), Cavani, Ronaldo (90+3′ Fred).

Manchester United  3 – 1 Burnley
(8′ McTominay, 27′ Mee (S), 35′ Ronaldo) – (38′ Lennon)