Getty Images

“MEN”: Manchester United wypłaci kolejną dywidendę rodzinie Glazerów

"MEN" Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Brytyjski “MEN” poinformował, że Manchester United ma wypłacić około 11 mln funtów w ramach dywidendy w najbliższy piątek. Większość wymienionej kwoty ma trafić do rodziny Glazerów. 

Dywidenda jest wypłacanym wygrodzeniem dla właścicieli za udzielanie kapitału w ramach działalności firmy (w tym przypadku Manchesteru United). Dywidendy są wypłacane dwa razy w roku, w styczniu oraz w czerwcu, a większość z nich wypłacana jest członkom rodziny Glazerów, którzy posiadają większość akcji klubu z Old Trafford. Klub miał potwierdzić wypłatę nowej dywidendy, kiedy to opublikował w listopadzie najnowsze kwartalne dane finansowe.

– Półroczna dywidenda pieniężna od akcji zwykłych klasy A i akcji zwykłych klasy B w wysokości 0,09 USD za akcję, została wypłacona z naszych operacyjnych przepływów pieniężnych 30 lipca 2021 r. – stwierdzono w sprawozdaniu finansowym.

– Kolejna półroczna dywidenda pieniężna od naszych akcji zwykłych klasy A i akcji zwykłych klasy B w wysokości 0,09 USD za akcję, zostanie wypłacona z naszych operacyjnych przepływów pieniężnych w dniu 7 stycznia 2022 r. dla rekordowych akcjonariuszy w dniu 1 grudnia 2021 r.

Opublikowany w marcu roczny raport finansowy wykazał, że w finansowym roku 2019/20 wypłacono właścicielom dywidendy o wysokości około 23 mln funtów. Natomiast w czerwcu owa dywidenda wyniosła 10,7 mln funtów, z czego aż 8 mln wypłacono rodzinie Glazerów.

Współprzewodniczący Manchesteru United, Joel Glazer wziął udział w czerwcowym forum fanów, na którym poruszył temat wypłaty dywidendy: – Wiem, że jest to temat, na który wiele osób ma odmienne zdanie, lecz musimy patrzeć na sprawy jako całość. Myślimy, że Manchester United jest bardzo dobrze zarządzanym klubem i wydaje nam się, że kluby z reszty piłkarskiego świata mogłyby wzorować się na nas. Jeśli chodzi o kontrowersyjne kwestie, to w każdej da się znaleźć wiele pozytywów.

– Wiecie, jesteśmy w stanie rywalizować z najlepszymi klubami w Europie, czy to w kwestii wynagrodzeń, czy opłat transferów. Byliśmy nawet w stanie utrzymać niskie ceny biletów, które nie uległy zmianie od ponad 10 lat. Jesteśmy w stanie wypłacić dywidendę na około 5 mln funtów, gdy nasze przychody wyniosły 600 mln funtów, to mniej niż 3% tej kwoty.

Przeczytaj również:  Erik ten Hag: wychodzenie piłkarzy ze stadionu przed końcem meczu jest nieakceptowalne

– Jesteśmy w stanie robić te wszystkie rzeczy i moim zdaniem jest to potwierdzenie, że klub jest dobrze zarządzany. Kwestie finansowe nigdy nam nie przeszkadzały w ściąganiu zawodników lub w transferach. Czasami rezygnowaliśmy z transferów, ponieważ druga strona oczekiwała nierozsądnej liczby. Łatwo jest przepłacić, lecz zawsze ma to swoje konsekwencje. Zrobisz to raz i nagle kolejna osoba żąda tego samego, później kolejna, a w ostatecznym rozrachunku nie jest to dobre dla klubu.

– Uważamy, że jesteśmy w stanie realizować wcześniej wspomniane sprawy, równocześnie nie wpływając negatywnie na dobro klubu. Inwestujemy i robimy wszystko, co konieczne dla klubu na takim poziomie.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze