Oficjalnie: finał Ligi Mistrzów przeniesiony na Stade de France

uefa.com Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

UEFA poinformowała o przeniesieniu tegorocznego finału Ligi Mistrzów do Paryża. W oświadczeniu ujawniono, że rosyjskie oraz ukraińskie zespoły i reprezentacje nadal będą grać w rozgrywkach UEFA, lecz mecze domowe rozegrają na neutralnym gruncie.

W ostatnich dniach w świecie piłki było dużo głosów domagających się reakcji organów takich jak UEFA oraz FIFA w sprawie ostatniej inwazji Rosji na Ukrainę. 24 lutego UEFA ogłosiła, że dnia następnego zwoła nadzwyczajne posiedzenie, na którym zdecyduje w sprawie finału Ligi Mistrzów w Petersburgu.

Oświadczenie UEFA: – Komitet Wykonawczy UEFA odbył dzisiaj nadzwyczajne spotkanie w sprawie bezpieczeństwa w Europie ze względu na panującą sytuację na Ukrainie.

– W rezultacie Komitet Wykonawczy zdecydował się przenieść finał męskiej Ligi Mistrzów 2021/22 z Petersburga do Paryża na Stade de France. Spotkanie zostanie rozegrane zgodnie z planem w sobotę 28 maja o godzinie 21:00.

– UEFA pragnie podziękować prezydentowi Republiki Francuskiej Emmanuelowi Macronowi za jego osobiste wsparcie i zaangażowanie w przeniesienie najbardziej prestiżowego meczu w europejskiej piłce klubowej do Francji w czasie kryzysu. Wspólnie z rządem francuskim UEFA postara się wspierać wielostronne wysiłki na rzecz pomocy piłkarzom oraz ich rodzinom na Ukrainie w obliczu straszliwego ludzkiego cierpienia, zniszczenia oraz wysiedlenia.

UEFA odwołała się również do sytuacji związanej z europejskimi barażami do Mistrzostw Świata oraz innymi europejskimi rozgrywkami. Przypomnijmy, że Polska zmierzy się z Rosją we wspomnianych barażach. 24 lutego federacje piłki nożnej w Szwecji, Polsce oraz Czechach wyraziły niechęć do gry na terenie Rosji.

– Na dzisiejszym spotkaniu Komitetu Wykonawczego UEFA zdecydowano również, że rosyjskie i ukraińskie kluby oraz zespoły narodowe rywalizujące w rozgrywkach UEFA będą zobowiązane do rozgrywania swoich meczów u siebie na neutralnych obiektach do odwołania.

– Komitet Wykonawczy UEFA postanowił ponadto pozostać w gotowości do zwoływania kolejnych nadzwyczajnych posiedzeń w regularnych odstępach czasu. Jest to wymagane w celu ponownej oceny sytuacji prawnej i faktycznej w miarę jej rozwoju oraz podejmowania dalszych decyzji w razie potrzeby.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze