Getty Images

Darren Fletcher o planach wobec klubowej młodzieży, roli dyrektora technicznego oraz wsparciu fanów w ostatnich miesiącach

manutd.com Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Darren Fletcher przemówił na ostatnim forum fanów Manchesteru United. Dyrektor techniczny klubu z Old Trafford ujawnił fanom szczegóły swojej pracy i plany wobec graczy klubowej akademii, oraz opowiedział o zmianach, które dotknęły klub w ostatnich miesiącach.

Zdaniem byłego pomocnika “Czerwonych Diabłów” niezwykle ważne jest wspieranie młodzieży w ich drodze do pierwszego zespołu. Dodatkowo Fletcher jest zadowolony z postawy wypożyczonych zawodników, którzy wielokrotnie udowadniali swoją jakość w barwach innych zespołów. Szkot odniósł się również do postawy zespołu U19, który gra dalej w Młodzieżowej Lidze Mistrzów. Rywalem Manchesteru United U19 w 1/16 UEFA Youth League będzie Borussia Dortmund U19.

– Mnogość talentów w naszej akademii określa, czym dokładnie jesteśmy jako klub. Anthony Elanga radzi sobie wyborowo, od kiedy przebił się do pierwszego zespołu. Hannibal również częściej angażowany jest w mecze seniorskiej drużyny – mówił Fletcher.

– Blisko współpracujemy z szefem akademii, Nickiem Coxem, aby monitorować postępy w naszej długoterminowej strategii, jaką jest awansowanie zawodników do kolejnych zespołów.

– Musimy odpowiednio zarządzać tym procesem, aby zachować balans pomiędzy spokojnym rozwojem oraz podejmowaniem odpowiednich kroków bez narzucania dodatkowej presji na nich.

Fletcher przemówił na ostatnim zorganizowanym forum dla fanów Manchesteru United. Dyrektor techniczny ujawnił, w jaki sposób wypożyczenia wpływają na rozwój graczy klubowej akademii. Szkot dodał, że wraz z Coxem podejmują decyzje w sprawie wypożyczenia konkretnego zawodnika do danego klubu.

– Aktualnie na wypożyczeniu przebywa 13 młodych zawodników oraz członków naszej akademii. Grają regularnie na innych szczeblach rozgrywkowych lub ligach.

– Miejmy nadzieję, że gracze tacy jak Brandon Williams, Teden Mengi, Jimmy Garner, Ethan Laird, Tahith Chong oraz Amad będą czerpać korzyści z tych ruchów.

– Wszyscy z nich radzą sobie naprawdę dobrze na wypożyczeniach. Nie możemy już się doczekać ich powrotu oraz przetestowania ich nowych umiejętności pod kątem gry w pierwszym zespole w ramach okresu przygotowawczego.

Zarządzanie klubową akademią jest jednym z najważniejszych obowiązków Darrena Fletchera w klubie, co związane jest z długoterminowymi planami strategicznymi wobec sekcji męskiej, żeńskiej oraz akademii. Oprócz tego Fletcher wspiera w codziennych obowiązkach sztab szkoleniowy Ralfa Rangnicka.

– Kiedy Ralf oraz jego sztab szkoleniowy przychodzili, to Michael Carrick oraz Kieran McKenna zdecydowali się odejść. Był to szybki i spokojny proces zmiany warty. Moją rolą pozostało asystowanie szkoleniowcowi pierwszego zespołu na boisku treningowym oraz w trakcie meczu.

– Wydaje mi się, że była to najbardziej przejrzysta część tego sezonu dla mnie oraz stanowiła miły dodatek do moich obowiązków dyrektora technicznego.

– Zdobyłem wiele niezwykle cennego doświadczenia, od kiedy objąłem to stanowisko. Jest to kombinacja planów długoterminowych oraz naszych fundamentalnych celów, a przede wszystkim jest to możliwość bycia blisko zespołu i sztabu.

Zapytany przez fanów w trakcie ostatniego forum Fletcher wypowiedział się w kwestii niechlubnego rekordu Manchesteru United związanego ze stałymi fragmentami gry w tym sezonie. Dyrektor techniczny postanowił pochwalić Erica Ramsaya, który dołączył w zeszłym roku do klubu jako specjalista od stałych fragmentów gry.

– Ludzie utrzymują w tej kwestii tylko jedną stronę narracji, jaką jest zdobywanie bramek po stałych fragmentach. Głównym powodem, dlaczego Eric dołączył do nas jest fakt, że traciliśmy zbyt wiele goli po stałych fragmentach. W tym sezonie poprawiliśmy naszą grę obronną przy stałych fragmentach oraz szerokich dośrodkowaniach w pole karne. Eric jest fantastycznym trenerem.

Fletcher pochwalił fanów za wsparcie, jakie okazali klubowi pomimo bardzo burzliwego sezonu, w tym za pierwsze spotkanie dwumeczu z Atletico Madryt w ramach 1/16 Ligi Mistrzów.

– Chciałbym wyróżnić wsparcie naszych fanów w Madrycie. Kiedy utknęliśmy, to słyszeliśmy wasz doping zarówno na ławce, jak i na boisku.

– Wsparcie oraz doping na naszym obiekcie były niesamowite w tym sezonie. Wparcie na wyjazdach również jest na bardzo wysokim poziomie, a wszyscy mogliśmy zobaczyć, ile dla zawodników znaczyła możliwość świętowania trafień z fanami w meczu z Leeds United. Nasi z radości aż o tym krzyczeli, więc w ich imieniu chciałbym wam podziękować.

Darren Fletcher został mianowany dyrektorem technicznym Manchesteru United prawie równy rok temu. Od tamtego momentu Szkot blisko współpracuje z Johnem Murtoughiem, który tego samego dnia został ogłoszony dyrektorem sportowym klubu z Old Trafford.

– Od samego początku wysiłek Darrena wniesiony w funkcjonowanie klubu jest nieoceniony. Przeniósł swoje bogate doświadczenie piłkarskie w wielu dziedzinach na pracę w strukturach – mówił John Murtough na forum fanów Manchesteru United.

Fletcher przez 20 lat reprezentował barwy “Czerwonych Diabłów”. Swoją przygodę rozpoczął w tutejszej akademii, a w latach 2003-2015 był członkiem pierwszego zespołu, dla którego rozegrał 340 spotkań. W trakcie swojej piłkarskiej kariery Szkot 5-krotnie wygrywał Premier League, raz Puchar Anglii, 2-krotnie Puchar Ligi oraz raz Klubowe Mistrzostwa Świata. Fletcher rozegrał również 80 spotkań dla reprezentacji Szkocji.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze