“MEN”: Erik ten Hag faworytem Manchesteru United

MEN Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Zdaniem brytyjskiego dziennika “MEN” Manchester United ma mieć już faworyta w procesie angażu nowego długoterminowego szkoleniowca. Preferowanym kandydatem ma być aktualny menedżer Ajaxu Erik ten Hag.

Klub z Old Trafford analizuje rynek szkoleniowców w celu wyłonienia najlepszego kandydata, który potencjalnie latem mógłby objąć pierwszy zespół “Czerwonych Diabłów”. Dotychczas w mediach pojawiały się różne nazwiska z całego świata, lecz ciężko było o jakieś konkrety w tej sprawie. Najczęściej dziennikarze sugerowali podchody pod Mauricio Pochettino oraz Erika ten Haga.

Według “Manchester Evening News” to właśnie trener holenderskiego Ajaxu ma być faworytem Manchesteru United w procesie angażu nowego szkoleniowca. Jednak klub nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie i kontynuuje monitorowanie dostępnych opcji.

Nie oznacza to, że Mauricio Pochettino jest bez szans. Menedżer francuskiego Paris Saint-Germain nadal pozostaje poważnym kandydatem. W ostatnich dniach pojawiła się kolejna opcja, która również jest obyta w angielskim futbolu, czyli Thomas Tuchel z Chelsea.

W listopadzie “MEN” donosiło, że Manchester United interesował się Luisem Enrique, który jest selekcjonerem reprezentacji Hiszpanii. Innym rozpatrywanym kandydatem był Julen Lopetegui, który miał zaimponować władzom klubu swoją pracą w Sevilli. Jeszcze przed rozwiązaniem kontraktu z Ole Gunnarem Solskjaerem “Czerwone Diabły” miały nieformalnie skontaktować się z Brendanem Rodgersem z Leicester City.

Później w zimowym oknie transferowym “MEN” poinformowało o tym, że Manchester United zdecyduje o zakontraktowaniu nowego menedżera przed startem nowego sezonu. Wyjątkowo kampania 2022/23 wystartuje wcześniej, czyli już 6 sierpnia.

Przede wszystkim to Ten Hag oraz Pochettino są głównymi kandydatami. Uważa się, że negocjacje w obu przypadkach mogą nagle przyśpieszyć, co ma być związane z odpadnięciem Ajaxu oraz Paris Saint-Germain z Ligi Mistrzów. Ważna będzie również sytuacja w ligach wspomnianych zespołów. PSG jest pierwsze we francuskiej ekstraklasie i ma 15 punktów przewagi nad drugim zespołem. Natomiast Ajax ma tylko dwa punkty przewagi na PSV Eindhoven.

Kontrakt 52-letniego Ten Haga z obecnymi pracodawcami obowiązuje jeszcze przez rok, więc Ajax mógłby zażądać bardzo niskiej kwoty odstępnego za swojego menedżera. Holender w 2019 roku przerwał 5-letnią posuchę swojego zespołu w lidze oraz awansował do półfinału Ligi Mistrzów, eliminując po drodze Real Madryt oraz Juventus. Był to pierwszy występ Ajaxu w półfinale Ligi Mistrzów od 1997 roku.

Manchester United ma być pod wrażeniem, że zespół Ten Haga był wstanie odnosić sukcesy na wielu frontach, pomimo sprzedaży Matthijsa de Ligta oraz Frankiego de Jonga w 2019 roku. Kolejnym atutem ma być lojalność menedżera, który dołączył do Ajaxu już w 2017 roku.

Jeśli chodzi o drugiego kandydata, to oczekuje się, że Mauricio Pochettino zostanie wyrzucony z PSG po ostatnim odpadnięciu w Lidze Mistrzów. W dwumeczu z Realem Madryt podopieczni Argentyńczyka prowadzili 2:0, lecz ostateczny wynik obu spotkań wyniósł 2:3 dla “Królewskich”.

Pochettino od wielu lat miał być zainteresowany objęciem stanowiska menedżera w Manchesterze United. Jednak Argentyńczyk w grudniu 2020 roku zdecydował się na dołączenie do PSG ze względu na brak oferty ze strony klubu z Old Trafford.

“Czerwone Diabły” badały możliwość wykupienia Pochettino już w listopadzie, a sam menedżer miał być gotowy na objęcie nowego zespołu w połowie sezonu. Jednakże PSG nie zamierzało zmieniać swoich założeń oraz zdania w celu ochrony wizerunku katarskich właścicieli klubu, którzy woleliby nadal być postrzegani jako osoby dyktujące warunki topowym markom w piłce nożnej.

Natomiast Thomas Tuchel ma ważny kontrakt z Chelsea do 2024 roku i czekanie na wygaśnięcie jego umowy jest dość mało prawdopodobne. Dodatkowo postawa Niemca, który okazuje wsparcie oraz lojalność wobec klubu może skłonić nowych właścicieli londyńskiego zespołu do przedłużenia z nim umowy.

Enrique rozpatrywany jest ze względu na markę, jaką wypracował sobie w FC Barcelonie, gdzie potrafił zarządzać gwiazdami, rozwijać młodych zawodników oraz równocześnie spełniał wymagania władz klubu. Jednak wyciągnięcie Hiszpana z reprezentacji narodowej jest dość mało prawdopodobne ze względu na rozpoczynające się 18 listopada Mistrzostwa Świata.

55-letni Lopetegui przejął dowodzenie w hiszpańskiej Sevilli prawie trzy lata temu i za czasów swojej kadencji wygrał Ligę Europy w 2020 roku. W drodze do finału zespół z Hiszpanii wyeliminował m.in. w półfinale Manchester United.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze