„MEN”: Analiza słabej dyspozycji Marcusa Rashforda

MEN Kamil Chruściel
Zmień rozmiar tekstu:

Marcus Rashford rozgrywa swój najgorszy sezon w barwach Manchesteru United. „Manchester Evening News” postanowiło przeanalizować oraz porównać statystyki Anglika względem poprzedniego sezonu.

Zaczyna się marcowa przerwa na mecze reprezentacji, więc zawodnicy „Czerwonych Diabłów” mieli trochę czasu na odpoczynek przed zameldowaniem się w swoich drużynach narodowych. W kadrze Anglików nie zobaczymy jednak Marcusa Rashforda, który był dotychczas regularnym wyborem Garetha Southgate’a.

24-latek powrócił jesienią po kontuzji i zaliczył bardzo dobry powrót do składu, lecz z każdym kolejnym meczem zawodnik prezentował się coraz gorzej. Wychowankowi klubu z Old Trafford brakuje pewności siebie, przez co pojawił się temat ewentualnego transferu w nadchodzące lato.

Najgorszy sezon w karierze

W sytuacji, gdyby Marcus Rashford rozpoczął wszystkie pozostałe mecze w pierwszym składzie, ostatecznie i tak zakończyłby obecne rozgrywki z najmniejszą liczbą minut spędzonych na boisku od sezonu 2016/17, który był jego pierwszym pełnym w seniorskim zespole Manchesteru United. Pomimo że przez dziewięć pierwszych spotkań tego sezonu Anglik nie był dostępny do gry przez kontuzję, ta statystyka jest zadziwiająca.

Może on także zakończyć rozgrywki z najmniejszą liczbą zdobytych bramek oraz asyst, których zanotował kolejno 5 i 2. W porównaniu z poprzednim sezonem jego statystyki ofensywne uległy znacznemu pogorszeniu. Anglik oddaje mniej strzałów i coraz mniej akcji ofensywnych oraz dryblingów może zaliczyć do udanych.

Od trzech sezonów Rashford coraz rzadziej uderza na bramkę rywali. W sezonie 2019/20 było to 2,86 strzału na mecz, sezon później 2,31, natomiast w zeszłej kampanii tylko 1,51. Ta statystyka zmniejszyła się niemal o połowę, co także jest przyczyną słabej dyspozycji strzeleckiej 24-latka.

Źródło: comparisonator.com

Kłopoty z podaniami

Statystyki dotyczące podań także uległy zmianie na gorsze. Porównując dwa poprzednie sezony z obecnym widać, że napastnik Manchesteru United zalicza coraz mniej udanych podań, a także mniej ich otrzymuje.

24-latek preferuje grę na lewym skrzydle, lecz ostatnio Ralf Rangnick ustawiał go po drugiej stronie boiska. Pierwszym wyborem niemieckiego szkoleniowca na lewą flankę jest Jadon Sancho. Występy na nielubianej przez siebie pozycji mogą być przyczyną gorszych statystyk. Czynnikiem, który nie pozwala Anglikowi rozwinąć skrzydeł, może być także brak porozumienia z Cristiano Ronaldo, który jest liderem ofensywy Manchesteru United. Rashford zanotował też mniej udanych podań w trzecią tercję boiska, co potwierdza niski poziom zgrania z Portugalczykiem.

Źródło: comparisonator.com

Zmiana stylu gry

Marcus Rashford pomimo pogarszającej się jego dyspozycji ofensywnej, bardziej angażuje się w grę obronną. Jego defensywne liczby zwiększyły się względem dwóch poprzednich sezonów.

Anglik zalicza obecnie średnio 3,74 pojedynku powietrznego na mecz, w zeszłym sezonie było to 1,56, natomiast w kampanii 2019/20 – 2,89. Jest on także górą w większej liczbą defensywnych pojedynków 1 na 1. Działa to na korzyść zespołu w kontekście obrony, jednakże jeśli chce on odzyskać swoją dawną ofensywną formę, taki styl gry może przynosić efekt odwrotny do zamierzonego.

Źródło: comparisonator.com

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze