„MEN”: Erik ten Hag w przypadku angażu może zrezygnować z Davida de Gea

MEN Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Richard Fay w artykule dla brytyjskiego dziennika „MEN” postanowił przeanalizować grę Davida de Gea oraz porównał ją do postawy innych bramkarzy Premier League. Zdaniem dziennikarza Erik ten Hag w przypadku angażu na Old Trafford może zrezygnować z hiszpańskiego bramkarza.

Artykuł Richarda Fay’a dla „MEN” – treść oryginalna

Można zauważyć, że w przypadku słabego sezonu Manchesteru United wiele miesięcy przed zakończeniem kampanii da się wyłonić zwycięzcę nagrody dla najlepszego zawodnika sezonu. Aktualnie David de Gea jest rekordzistą i posiada w swojej gablocie, aż cztery nagrody imienia Matta Busby’ego. W połowie tych sezonów Manchester United zwalniał swojego menedżera ze względu na brak oczekiwanych wyników.

W dwóch pozostałych kampaniach nie zdobyto żadnego trofeum, lecz przynajmniej udało się zakończyć rozgrywki w czołowej czwórce tabeli. Coś takiego na pewno wymaga nieco wysiłku, szczególnie na ostatniej prostej przed zakończeniem sezonu. Odpadnięcie w zeszłym tygodniu z Ligi Mistrzów z Atletico Madryt skazało Manchester United na kolejny sezon bez zdobycia trofeum. W międzyczasie dobre występy Arsenalu oraz Tottenhamu w Premier League pokazały, że zajęcie 4. lokaty będzie niezwykle trudnym wyzwaniem.

De Gea ponownie jest najjaśniejszą gwiazdą Manchesteru United i na chwilę obecną jest głównym pretendentem do wygrania nagrody zawodnika sezonu. Oznaczałoby to, że Hiszpan miałby na swoim koncie 5 nagród, z czego aż 3 wyróżnienia zdobywał w sezonach, kiedy Manchester United zwalniał szkoleniowca seniorskiej drużyny.

Hiszpański bramkarz cały poprzedni sezon rywalizował o miejsce w bramce z Deanem Hendersonem. Jednak latem dojdzie do kolejnej zmiany warty na stanowisku głównego menedżera, więc bramkarze ponownie wrócą do punktu wyjścia z czystymi kartami.

Erik ten Hag nadal ma być preferowaną opcją przez Manchester United, więc jego przyjście latem może spowodować rewolucję taktyczną. Holender preferuje rozgrywanie piłki za pomocą defensywnej formacji, co wymaga konkretnych umiejętności od bramkarza.

Oznacza to, że Ten Hag może ostatecznie bardziej cenić inne aspekty gry, niż zatrzymywanie strzałów rywali. Takie podejście może dać nową szansę Deanowi Hendersonowi na wygryzienie Hiszpana z wyjściowego zespołu.

Według analizy pracownika Squawki, tylko Jose Sa zatrzymał więcej strzałów na bramkę (we wskaźniku xG), niż bramkarz „Czerwonych Diabłów”. Bramkarz Wolves stracił o 8,7 goli mniej niż oczekiwano – zsumowano wszystkie rodzaje strzałów, z jakimi zmierzył się w tej kampanii. Natomiast De Gea stracił o 4,9 bramek mniej.

Hiszpański bramkarz znany jest jako ekspert od zatrzymywania strzałów, co oczywiście jest głównym obowiązkiem gracza na tej pozycji. Jednak jego braki w postaci rozgrywania piłki nogami powodują, że w pewnym sensie jest odpowiedzialny za stratę piłki przez drużynę na własnej połowie. Dobra postawa na linii i naprawianie tych błędów poprzez parady nigdy nie przyćmią wspomnianych braków.

Ze wszystkich bramkarzy, którzy rozegrali przynajmniej 20 spotkań w tym sezonie Premier League (jest ich 16) nikt nie ma mniej sytuacji związanych z grą na przedpolu niż David de Gea. Ponownie pierwszy jest wcześniej wspomniany Sa, który zaliczył 27 takich interwencji, a od razu zanim, jest Alisson, który 21 razy ratował w taki sposób swój zespół. Ostatni w tej kwalifikacji jest De Gea, który zaliczył tylko 4 takie interwencje.

Hiszpan również jest jednym z najgorszych zawodników z ilością wykonanych podań przez 90 minut. Liderem w tej klasyfikacji jest Robert Sanchez i pokazuje to poniekąd, dlaczego Luis Enrique zdecydował się pominąć bramkarza Manchesteru United podczas powołań.

Dodatkowo Squawka wyróżniła jeszcze niską skuteczności De Gea w kwestii długich podań. Hiszpan jest piąty od końca w tabeli liczby długich podań na 90 minut, a jego skuteczność w tym aspekcie gry oszacowano na zaledwie 34%.

Na pewno nie można się nie zgodzić z fanami broniącymi De Geę, lecz Erick ten Hag w Ajaxie woli stawiać na Andrę Onanę, który dobrze radzi sobie z grą nogami. Transfer bramkarza, który dobrze rozgrywa piłkę, może być priorytetem, jeśli latem to Ten Hag zawitałby na Old Trafford.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze