UEFA zmieniła zasady finansowego fair play

uefa Kubelton Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Komitet wykonawczy UEFA na dzisiejszym spotkaniu w Nyon postanowił wprowadzić zmiany zasad związanych z finansami europejskich klubów. Pierwsza część przepisów wejdzie w życie w czerwcu 2022 roku.

Jest to pierwsza reforma finansowych przepisów, które zostały wprowadzone w 2010 roku. Celem zmian jest osiągnięcie stabilności finansowej w europejskiej piłce. Te cele mogą zostać wypełnione dzięki trzem kluczowym filarom: wypłacalności, stabilności oraz kontroli.

Jeśli chodzi o wypłacalność, to wprowadzono zasadę braku przeterminowanych (zaległych) płatności (wobec innych klubów, pracowników, urzędów socjalnych/podatkowych oraz UEFA), co zapewni lepszą ochronę wierzycieli. Kontrole w tej sprawie będą przeprowadzane co kwartał, a tolerancja wobec opóźnień w płatnościach będzie jeszcze mniejsza.

Nowe wymagania związane z zarobkami w piłce nożnej są rezultatem ewolucji dotychczasowych zasad dotyczących rentowności. Zwiększą one możliwości finansowe klubów. Dopuszczalne odchylenie wzrosło z 30 mln euro w ciągu trzech lat do aż 60 mln. Jednak znacznie zaostrzono prawa, których celem jest zapewnienie godziwej wartości transferu, poprawy bilansów klubów oraz zmniejszania ich zadłużeń.

Największą innowacją w nowych przepisach będzie wprowadzenie zasady kosztu składu, która umożliwi lepszą kontrolę nad wynagrodzeniami oraz transferami zawodników. Rozporządzenie ogranicza wydatki na pensje, transfery i opłaty dla agentów do 70% przychodów danego klubu. Kontrole będą przeprowadzane regularnie, a niedostosowanie się do zasad poskutkuje karami finansowymi oraz sportowymi.

Pierwsza część przepisów wejdzie w życie w czerwcu 2022 roku. W ciągu następnych trzech lat będą one wprowadzane stopniowo, aby zapewnić klubom czas na dostosowanie się do nich.

Prezydent UEFA, Aleksander Ceferin: – Pierwsze regulacje finansów zostały wprowadzone przez UEFA w 2010 roku i spełniły swój dotychczasowy cel. Pomogły one uratować europejskie finanse i zrewolucjonizowały sposób zarządzania europejskimi klubami piłkarskim. Jednak ewolucja piłki nożnej oraz nieprzewidziane efekty pandemii pokazały, że potrzebne były reformy zasad oraz stworzenie nowych praw w kwestiach finansowych.

– UEFA współpracowała ze swoimi interesariuszami w całej europejskiej piłce, aby opracować nowe środki kontroli, których celem jest wparcie klubów w nowych wyzwaniach. Owe przepisy pomogą nam chronić dyscyplinę i przygotować ją na wszelkie nieprzewidziane okoliczności w przyszłości. Jednocześnie zachęcają one do racjonalnych inwestycji i budowania zrównoważonej przyszłości piłki.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze