Peter Schmeichel oraz Paul Scholes dołączyli do Galerii Sław Premier League

manutd.com Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Dwóch byłych zawodników Manchesteru United dołączyło w tym tygodniu do Galerii Sław Premier League. Kolejnymi wyróżnionymi „Czerwonymi Diabłami” zostali Peter Schmeichel oraz Paul Scholes.

W zeszłym roku stworzono Galerię Sław Premier League, której celem jest uhonorowanie wyróżniających się byłych zawodników z boisk angielskiej ekstraklasy (po 1992 roku). Aktualnie jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla byłych graczy angielskich zespołów.

Wcześniej do Galerii Sław dołączyli m.in. Eric Cantona, Roy Keane, David Beckham oraz Wayne Rooney. Natomiast w tym tygodniu do tego grona dołączyli Peter Schmeichel oraz Paul Scholes. Duet równocześnie reprezentował barwy Manchesteru United w latach 90. Panowie byli również częścią zespołu, który sięgnął po potrójną koronę w sezonie 1998/99.

Bramkarz Schmeichel w latach 1991-1999 zanotował łącznie 398 występów w barwach Manchesteru United. Dołączył on do „Czerwonych Diabłów” z duńskiego Brondby za około 505 tys. funtów. Schmeichel uznawany jest za jednego z najlepszych bramkarzy w historii, a w trakcie swojej kariery wygrał 5 tytułów Premier League, trzy razy FA Cup, raz Puchar Ligi oraz raz Ligę Mistrzów.

Duński bramkarz wygrał również wraz z reprezentacją Danii Mistrzostwa Europy w 1992 roku. Bogata i ciekawa kariera poskutkowała tym, że stał się on pierwszym bramkarzem w historii Galerii Sław Premier League.

Natomiast Paul Scholes był jednym z przedstawicieli szeroko rozpoznawanego „Class of ’92” i zaliczył prawie równe 500 występów w Premier League dla Manchesteru United. Zawodnik reprezentował barwy tego klubu w latach 1993-2013.

66-krotny reprezentant Anglii ogłosił swoje przejście na emeryturę w 2011 roku od razu po wygraniu 11. tytułu za zwyciężenie w rozgrywkach angielskiej ekstraklasy. Jednak pomocnik wrócił do gry po 6 miesiącach i dodał kolejny tytuł do swojej gablotki przed ponownym zawieszeniem butów na kołku w 2013 roku.

Przez wiele lat postrzegany był jako kompletny pomocnik, który do dzisiaj uznawany jest za jednego z najlepszych w historii Manchesteru United. Warto zaznaczyć, że zaczynał on swoją karierę jako napastnik i jest jednym z 32 graczy, którzy strzelili 100 goli w rozgrywkach angielskiej ekstraklasy.

Ostatecznie Scholes został przestawiony do środka pola, gdzie wypracował sobie pewną pozycję w zespole sir Alexa Fergusona. Anglik był również częścią zespołu, który dotarł do trzech z czterech finałów Ligi Mistrzów w latach 2008-2011.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze