The Athletic: zakupy dla Ten Haga: część 1 – defensywny pomocnik

The Athletic Paweł Waluś
Zmień rozmiar tekstu:

Manchester United, według słów Ralfa Rangnicka, może potrzebować nawet dziesięciu nowych graczy. Raczej nie pozyskają ich latem, ale już wtedy ma się zacząć kadrowa rewolucja Erika ten Haga. Redaktorzy The Athletic próbują wytypować kto pasowałoby do drużyny holenderskiego szkoleniowca. Jako pierwszych analizują defensywnych pomocników.

Artykuł The Athletic – treść oryginalna

Manchester United potrzebuje drastycznej przebudowy. Klub, do którego dołącza Erik ten Hag, znajduje się w kreatywnej kropce, wysysając talenty osób, które w nim pracują (na i poza boiskiem). Ogóle samopoczucie waha się wśród kibiców pomiędzy rozpaczą i wstrętem.

52-letni Holender nie będzie miał latem aż tak dużo czasu, aby wykonać wiele istotnych obowiązków. The Athletic chciałoby Wam zaprezentować krótką serię, którą nazwaliśmy „zakupy dla Ten Haga”. Będzie ona prowadzona w myśl powiedzenia „im więcej rąk, tym mniej pracy”.

Pomysł polega na identyfikacji atrybutów, których potrzebuje zespół, a następnie sprawdzeniu, którzy zawodnicy mogą je zapewnić. Według wiedzy The Athletic, Manchester United identyfikuje piłkarzy poprzez miks tradycyjnego scoutingu oraz zaawansowanej analityki, aby stworzyć krótką listę graczy, którzy pokrywają ich zapotrzebowania. Te nazwiska przeglądane są przez różne zespoły w klubie i topnieją do określonych celów transferowych, po czym następuje kolejny krok.

Dla potrzeb tej serii załóżmy, że Manchester United przekazał nam możliwość stworzenia listy transferowej. Zaczniemy od defensywnych pomocników, jednej z pozycji, która naprawdę pilnie potrzebuje wzmocnień latem.

Wszyscy zawodnicy analizowani w tej serii będą sprawdzani przez dane smarterscout, który ocenia piłkarza w skali 0-99, na podstawie tego, jak często wykonuje on daną akcję w porównaniu do innych graczy na tej pozycji (np. odbiory piłki albo przerwanie akcji) lub jak są skuteczni (np. jak skutecznie potrafi napędzić akcję z piłką przy nodze).

Zanim zaczniemy, porozmawiajmy o Declanie Ricie (i Rubenie Nevesu)

W marcu 2021 r. wymieniliśmy Declana Rice’a wśród zawodników na liście Manchesteru United do wzmocnienia środka pola. Nazwaliśmy go też „złotym standardem”, którego powinny szukać „Czerwone Diabły”.

W tym roku wyrzucamy Rice’a z naszej listy.

Nie z powodu braku formy, ale ponieważ szybki rozwój od czasu gry na środku obrony akademii Chelsea do występów w West Hamie, sprawił, że trzeba go oceniać jako środkowego pomocnika grającego wyżej.

The Athletic

Grafika powyżej porównuje, gdzie Rice operuje piłką w ciągu 90. minut w stosunku do sezonu 2019/20. Anglik przyznał, że inspiracją do jego rozwoju byli Yaya Toure oraz Patrick Vieira. I chociaż wciąż dobrze sobie radzi w odbieraniu piłki na własnej połowie, to zaczyna przemieszczać się z nią w głąb boiska, najczęściej lewą stroną. To świetnie działa dla West Hamu, ale jeśli Rice chce kontynuować swój (świetny) rozwój w tej roli, to są inni piłkarze, którzy lepiej pasują do pomocy Ten Haga.

Jeśli chodzi o Rubena Nevesa: często jest wspominany przez naszych subskrybentów oraz w Q&A dotyczących Manchesteru United, ale nigdy nie był mocno łączony z tym klubem, dlatego o nim nie wspominaliśmy. Nie umieściliśmy pomocnika Wolves na naszej liście z 2021 roku z tego samego powodu, z którego nie będzie go teraz: uważamy, że brakuje mu mobilności, aby efektywnie działać w ekosystemie Manchesteru United, pomimo umiejętności technicznych.

Przejdźmy do tego, jak działał środek pomocy Erika ten Haga

Podczas swojej pracy w Ajaksie, Ten Hag stworzył dwa zespoły:

–­ W sezonie 2018/19 drużynę, która dotarła do półfinału Ligi Mistrzów w systemie 4-2-3-1

­– Obecną wersję, która działa w formie 4-3-3

Ajax z sezonu 18/19 opierał się na grze Lasse Schone i Frenkiego de Jonga, chociaż w lidze zdarzało się, że to Donny van de Beek występował w środku pomocy u boku Lisandro Martineza. Oto jak ta trójka pomocników wtedy grała.

The Athletic

Oto co mówią nam powyższe kawałki pizzy o działaniu tego środka pomocy:

– Schone był rozsądnym operatorem w środku pola Ajaksu. Spójrzcie na wysoki wynik jego utrzymania piłki oraz podłączania się do akcji, a potem spójrzcie na jego wynik w odbiorach piłki i interwencjach. Schone był schludnym przecinakiem Ajaksu, który zostawał w tyle, kiedy kompan wędrował do przodu.

– Tym kompanem najczęściej był De Jong, który był absurdalnie dobry w tamtym sezonie. Spójrzcie na jego wynik w rubrykach utrzymania i dryblingu, a potem na podłączenie się do akcji i zatrzymanie piłki. Ajax często rozpoczynał swoje ataki od De Jonga otrzymującego piłkę od obrońców i transportującego ją na skraj pola karnego rywala.

(De Jong nie znajduje się na naszej liście, ponieważ skorzystałby on na roli piłkarza ustawionego przed defensywnym pomocnikiem, sam raczej nie grał głębiej. The Athletic wie jednak o zainteresowaniu obu klubów z Manchesteru sytuacją 25-latka, a katalońskie media mówią o tym, że klub mógłby wysłuchać oferty za niego.)

Obecnie Ajax opiera się na Edsonie Alvarezie oraz Ryanie Gravenberchu, podczas gdy Steven Berghuis swobodnie porusza się przed nimi.

The Athletic

Oto co mówią nam powyższe kawałki pizzy o działaniu tego środka pomocy:

– Alvarez to defensywny terrier środka pola. 24-latek nie słynie z holowania piłki albo progresywnych podań, ale podejmuje rozsądne decyzje w kwestii utrzymania i od razu rusza do pracy, kiedy Ajax traci posiadanie. Osiągnął maksymalny wynik w odbiorze piłki i pojedynkach powietrznych, co sugeruje, że miał dużo pracy. Jednak niski wynik we wpływie na defensywę podpowiada, że nie zawsze robił to z powodzeniem.

– Gravenberch nie jest tak defensywnie odpowiedzialny, jak był De Jong w 2018/19, ale dobrze radzi sobie z piłką przy nodze i posiada świetną umiejętność odbierania piłki w polu karnym rywala. Jeśli wielkim talentem De Jonga była gra na pierwszych dwóch-trzecich boiska, to Gravenberch najlepiej gra na drugich dwóch-trzecich.

– Jest jeszcze Berghuis, trzeci człowiek ze środka pola, który gra jak „dziesiątka”, ale często lubi też atakować prawą stroną. Umieściliśmy go, aby zanotować, jak Ten Hag lubi wykorzystywać najwyżej ustawionego pomocnika. 30-latek dobrze podaje, ale późno pojawia się w polu karnym (spójrzcie na wynik odbioru piłek) i często strzela (jego xG w tworzeniu okazji).

Co to wszystko oznacza?

Mówiąc ogólnie, środek pomocy Ajaksu pod wodzą Ten Haga często zawierał jednego pomocnika, który przesuwał akcję z głębi wertykalnymi podaniami albo posiadaniem piłki. Drugi piłkarz zapewnia bezpieczne podania i reguluje tempo gry zespołu. Ten Hag to jeden z najbardziej pragmatycznych trenerów Ajaksu ostatnich lat i nie boi się użyć jednego ze środkowych pomocników do pomocy środkowym obrońcom.

Należy jeszcze wspomnieć, że praca defensywnego pomocnika w Ajaksie była wspierana przez Daleya Blinda na lewej defensywie, który często przemieszczał się w centralne rejony boiska i posyłał piłkę z głębi długimi podaniami. Luke Shaw oraz Harry Maguire wydają się mieć wystarczającą jakość, aby to powtórzyć w Manchesterze United, jeśli Ten Hag będzie miał wystarczająco dużo czasu na treningi.

Kto zagra w środku pomocy Manchesteru United w przyszłym sezonie?

Kontrakt Paula Pogby wygasa w czerwcu i wydaje się bardziej niż prawdopodobne, że zostanie on wolnym zawodnikiem. Nemanja Matić już ogłosił swoją chęć odejścia.

Jeśli – z jakiegoś powodu – Manchester United nie kupi środkowego pomocnika latem, będzie miał następujące opcje:

Fred – box-to-box, który dobrze radzi sobie z odbiorem piłki, ale kiepsko z jej dystrybucją.

Scott McTominay – gracz często ustawiany na pozycji defensywnego pomocnika, chociaż wydaje się lepiej pasować do roli ofensywnego box-to-boxa.

James Garner, który wróci z wypożyczenia do Nottingham Forest.

Progres Garnera w Nottingham Forest jest interesujący. Zazwyczaj grał jako jeden z dwójki głębiej cofniętych pomocników w systemie 3-4-1-2. Jednak w ciągu dwóch lat na wypożyczeniu stał się zawodnikiem, który utrzymuje piłkę przy nodze i podaje ją do przodu. 21-latek wydaje się gotowy na grę w środku pola Premier League. Pytaniem pozostaje, dla którego zespołu.

Jeśli Erik ten Hag będzie chciał odtworzyć styl gry z Ajaksu, to pomocnik przychodzący do Manchesteru United będzie musiał mieć następujące cechy:

– Umiejętność utrzymania piłki w trakcie podań, aby pomóc Fredowi.

– Umiejętność krycia przestrzeni, aby pomóc McTominayowi/Garnerowi.

– Umiejętność podań progresywnych, aby wspomóc budowanie akcji zespołu.

– Umiejętność wygrywania starć, pomocy defensywie i zapobiegania kontratakom.

Zacznijmy od… Aureliena Tchouameniego

– Jest bardzo dobry. To nie chłopiec, lecz mężczyzna. Gra u jego boku do zaszczyt. Wnosi dużo energii, jest niezwykły technicznie i ma odpowiednią fizyczność. Życzymy mu, aby grał z nami jak najczęściej, a ja chcę występować u jego boku.

Tak mówił Paul Pogba o Tchouamenim, po tym jak pomogli Francji odnieść sukces w Lidze Narodów. Tchouameni postrzegany jest jako jeden z najbardziej obiecujących młodych zawodników w Europie.

The Athletic

Co nam mówi powyższa grafika:

– Jest jednym z najbardziej bojowych pomocników, łącząc wysoką atletykę (intensywność obronna, 80 na 99) z dobrym wyczuciem czasu i wysoką inteligencją czytania gry (odbiory piłki i przerywanie akcji, 85 na 99).

– Jego wyniki w pojedynkach powietrznych oraz wpływ na defensywę sugerują nie tylko to, że jest zapracowanym defensywnym pomocnikiem, ale wykonuje swoje zadania z sukcesami.

– Tchouameni potrafi mocno zaangażować się w atak zespołu, późno pojawić się w polu karnym i zdobywać bramki (to te wszystkie dobre wyniki na niebiesko).

– Tchouameni to utalentowany gracz bez piłki i obiecujący piłkarz z futbolówką przy nodze. Dodatkowo umie strzelać bramki. Blisko mu do pomocnika typu „zajmę się wszystkim”, o którym często wspominają byli piłkarze Manchesteru United. Prawdopodobnie nie będzie taki zawsze, ale jest wystarczająco młody i obiecujący w tak wielu kwestiach, aby stwierdzić, że może zostać takim typem pomocnika, jakim sam będzie chciał.

Ktokolwiek pozyska Tchouameniego, może (jeśli obędzie się bez kontuzji) budować zespół wokół niego przez kilka najbliższych lat i osiągnąć sukces. Pewnie dlatego tak wiele klubów jest nim zainteresowanych. Liverpool oraz Real Madryt mają wyrażać chęć pozyskania pomocnika z Monaco.

Dlatego właśnie wszyscy wskazują na… Boubacara Kamarę

Pomocnik Marsylii to kolejny piłkarz, który rozświetla francuską piłkę. Jeśli spojrzymy na jego wykres, zrozumiemy, że nie chodzi tylko o wygasający kontrakt.

The Athletic

Oto, co musicie wiedzieć:

– Wyróżniającą się umiejętnością Kamary jest jego odbiór piłki. W tym sezonie skuteczny pressing Kamary – jego zdolność do odbudowania pozycji pięć sekund po tym, jak zastosował pressing na piłkarzu/piłce – wynosi 40,4 procent, co oznacza, że zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Ligue 1.

– Kamara woli proste rozwiązania, kiedy ma piłkę przy nodze. To typowy głębiej grający pomocnik Marsylii, który w przypadku posiadania piłki woli oddać ją na lewą stronę (2,5 prób na 90 minut). Co ważne, utrzymuje ponadprzeciętny wynik (nawet jak na standardy Premier League) utrzymania piłki – 69 na 99.

– Pomimo młodego wieku, ma już ponad 150 występów dla Marsylii. Ma również odpowiednie warunki fizyczne i prezencję na boisku, aby załatać nieco problemów, które pojawią się po odejściu Maticia.

Spójrzcie na poniższą grafikę, która pokazuje jego spryt w pojedynkach. Na przykład siłę w sytuacjach jeden na jednego. Jeśli piłka znajdzie się w powietrzu w towarzystwie Kamary, prawdopodobnie ją odzyska.

The Athletic

Kamara wynosi pianino na najwyższe piętra, ale raczej na nim nie gra, kiedy jest już bezpiecznie ustawione. Pod koniec czerwca oficjalnie stanie się wolnym agentem. Raczej nie pozostanie nim długo.

Proszę, poznajcie… Fabiana Ruiza

Defensywny pomocnik Napoli jest piłkarzem, którego można nazwać typem „metronomu”.

The Athletic

Co musicie wiedzieć:

– Ruiz to człowiek tysiąca krótkich podań. Jego wysoki wynik podłączania się do gry i utrzymania piłki sugeruje, że to zawodnik, który preferuje rozsądnie, krótkie podania do kolegów znajdujących się blisko niego, zamiast potencjalnych „łamaczy linii”. Taki rodzaj zabezpieczenia w posiadaniu piłki może być wartością dla zespołu pokoju Manchesteru United.

Ruiz to również rozsądny obrońca, co pokazują jego ponadprzeciętne wyniki w pojedynkach, które możemy zobaczyć poniżej.

The Athletic

26-latek preferuje raczej pojedynki jeden na jednego, próbując zaatakować piłkarza przy piłce. Nie wyskakuje on ze swojej pozycji, aby wzmocnić kontrpressing.

Co ciekawe, jak na tak wysokiego zawodnika (1,89m), nie radzi on sobie najlepiej w pojedynkach powietrznych. Ruiz najlepiej współpracuje z energicznymi, mocno naciskającymi pomocnikami, dzięki czemu sam może się skupić na precyzyjnych podaniach.

Słowo na temat… Konrada Laimera

W zeszłym roku Bundesliga wypuściła spot, w którym nazwała Konrada Laimera „austriackim N’Golo Kante”. Oto, dlaczego doszli do takich wniosków.

The Athletic

Co warto wiedzieć o Laimerze:

– Wysokie wyniki w zakłócaniu akcji przeciwnika (92 na 99) oraz intensywności defensywnej (94 na 99), w połączeniu z niskimi wynikami odbiorów i przerwań akcji (37 na 99) sugerują, że poluje on na piłkarzy, którzy nie są w posiadaniu piłki.

– Ominięcie Laimera to trudne wyzwanie. Jego średnia 33,7 pressingu na 90 minut sprawia, że jest on jednym z bardziej irytujących defensywnych pomocników w Bundeslidze.

– Kiedy już odbierze piłkę, Laimer woli ją przytrzymać niż podać. Ma średnią 1,9 wprowadzenia piłki w ostatnią partię boiska, co plasuje go na siódmym miejscu pod tym względem w Bundeslidze.

W zespole i lidze, które w całości opierają się na kontratakach i tranzycjach, Leimer jest maszyną w ciągłym ruchu. Musiał on również zaprezentować wszechstronność w Lipsku, gdzie 3-5-2 Jesse’ego Marscha zmieniło się na 3-4-3 Domenico Tedesco.

The Athletic

Jako napęd dla każdego silnika środka pola, Laimer raczej nie pozostanie długo piłkarzem Lipska. Współpraca z Fredem mogłaby być bardzo energiczna, jednak brakowałoby jej odpowiedzialnych podań, które będą potrzebne w Premier League do złamania drużyn broniących głęboko.

Co wiecie na temat… Ismaela Bennacera

Przenoszący się do Barcelony Franck Kessie oraz 22-letni Sandro Tonali to główne nazwiska w środku pomocy Milanu w tym sezonie, a spójrzcie na Ismaela Bennacera.

The Athletic

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

– Bennacer jest odpornym na pressing dryblerem. Spójrzcie na jego wyniki w utrzymaniu i dryblingu (94 na 99) oraz zatrzymaniu piłki (88 na 99). 24-latek nie jest najwyższy na tej liście (1,75m), ale świetnie sobie radzi z utrzymaniem piłki w głębi boiska. Średnia 6,8 progresywnych rajdów na 90 minut ustawia go ścisłej czołówce Seria A.

– Dobrze radzi sobie z piłką również kiedy dociera do ostatniej części boiska. Jego dobre wyniki w xG z kreacji strzałów (79 na 99) oraz xG z progresji piłki (76 na 99) sugerują piłkarza, który jest sprytny, gdy musi zagrać ostatnie podanie.

– Bennacer nie jest zbyt aktywny, jeśli chodzi o pojedynki, ale bardzo dobrze rozumie, gdzie przeciwnik chce dostarczyć piłkę i interweniuje zanim takie podanie zostanie zagrane. Spójrzcie na wynik w przerywaniu akcji rywala (87 na 99) oraz odbiorach piłki (96 na 99). Prawdopodobnie potrzebuje kogoś bardziej agresywnego u swego boku, aby w pełni zabezpieczyć środek pola, ma on jednak wyczucie przestrzeni, której brakuje wielu piłkarzom Manchesteru United.

Milan może nie być chętny do rozstania z Bennacerem, skoro Kessie wybiera się do Hiszpanii. Warto jednak przyglądać się Francuzowi z algierskimi korzeniami, który spędził lata w młodzieżowym zespole Arsenalu, zanim przeniósł się do Empoli i potem do Milanu.

Ktoś jeszcze?

Poprzednio podawaliśmy już profil Amadou Haidary w trakcie styczniowego okna transferowego, kiedy szukaliśmy potencjalnych wzmocnień dla Manchesteru United. Oto jak wygląda jego sezon po tych kilku miesiącach.

The Athletic

Co warto wiedzieć:

– Haidara gra jako box-to-box w systemie Lipska opartym o wysoką energię. Dobrze sobie radzi, gdy jest w posiadaniu piłki, dobrze podłącza się do innych zawodników. Potrafi także zagrać podanie rozdzierające obronę rywala, gdy jest to konieczne.

– Jego defensywne liczby stały się gorsze w porównaniu z tymi z połowy sezonu. Ma to związek z kiepskim początkiem sezonu pod wodzą Marscha, podczas gdy teraz Haidara częściej gra w pobliżu bramki rywala.

Chcecie więcej? Zerknijcie na wykres pojedynków i dryblingów poniżej. Haidara może grać jako pomocnik ustawiony głębiej, ale wygląda raczej jak rozsądny drugi wybór, po tym jak zakupisz już kogoś, kto był na liście wyżej.

The Athletic

Ten Hag będzie potrzebował (przynajmniej) jednego defensywnego pomocnika, jeśli będzie chciał nawiązać do znajomego, opartego na posiadaniu piłki stylu gry, który zapewnił mu tyle sukcesów w Ajaksie.

W zeszłym roku Manchester United potrzebował wzmocnień w środku pola i nie pozyskał nikogo na tę pozycję. Tym razem „Czerwone Diabły” raczej wybiorą się na zakupy, chociażby po to, żeby zastąpić zawodników, którzy ich opuszczą.

Jest wielu piłkarzy w Europie, z których Ten Hag mógłby zrobić świetny użytek w Manchesterze United. Prawdziwa przebudowa zaczyna się od wyboru odpowiedniego silnika.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze