Man Utd zagra w Lidze Europy! Crystal Palace wygrywa na Selhurst Park

Jakub Brzyski

Manchester United w ostatniej kolejce sezonu 2021/22 przegrał na wyjeździe z Crystal Palace 0:1. Pomimo porażki „Czerwone Diabły” mogą dziękować losowi oraz graczom West Hamu za kwalifikację do kolejnej edycji Ligi Europy.

W pierwszych 20 minutach gry obie ekipy starały się objąć prowadzenie, lecz żadna ze stron nie była w stanie wypracować sobie tzw. 100 % okazji. Zarówno piłkarze „Czerwonych Diabłów”, jak ich rywale starali się grać otwarty futbol i nie skupiali się zbytnio na grze defensywnej.

W 25. minucie podopieczni Ralfa Rangnicka nie wykorzystali dogodnej sytuacji do zdobycia gola. Schodzący z prawego skrzydła Anthony Elanga skupił na sobie uwagę bramkarza Crystal Palace i podał do nadbiegającego w pole karne Bruno Fernandesa. Niestety podanie okazało się zbyt silne, co w rezultacie spowodowało, że Portugalczyk nie był w stanie przejąć piłki oraz skierować do bramki rywali.

Kilka minut później David de Gea zmuszony był do ratowania swojego zespołu przed utratą gola. Napastnik rywali wbiegł w pole karne Manchesteru United i bez zbędnego namysłu oddał silny strzał w stronę krótkiego słupka bramki. Hiszpański bramkarz był czujny i w porę zainterweniował, co umożliwiło oddalenie zagrożenia poza boczną linię boska.

10 minut przed końcem pierwszej połowy podopieczni Ralfa Rangnicka tracą bramkę na własne życzenie. Po serii podań na własnej połowie niedokładną piłkę w stronę prawego defensora Manchesteru United posłał jeden z pomocników. Obrońca przegrał walkę o pozycję z Wilfriedem Zahą, który bez większych problemów przejął futbolówkę pod polem karnym i umieścił ją w siatce.

Od początku drugiej połowy podopieczni Rangnicka starali się wyrównać wynik spotkania, lecz nie potrafili przełamać defensywy rywali. Najgroźniejszym uderzeniem na bramkę Crystal Palace był strzał Hannibala za pola karnego. Bramkarz ostatecznie musiał interweniować przy strzałce Tunezyjczyka, lecz ciężko było nazwać to poważnym zagrożeniem.

W 63. minucie Ralf Rangnick postanowił dokonać pierwszej zmiany w szeregach swojego zespołu. Murawę opuścił Hannibal, który wydawał się momentami zagubiony na boisku. Miejsce tunezyjskiego pomocnika zajął doświadczony Juan Mata.

Po kilkunastu minutach piłkarze z Old Trafford ponownie stanęli przed szansą na wyrównanie. Goście otrzymali rzut rożny i po silnym dośrodkowaniu piłkę głową w stronę bramki skierował Scott McTominay. Jednakże Szkot trafił futbolówką idealnie w bramkarza.

17 minut przed końcem regulaminowego czasu gry Anthony Elanga zmarnował kolejną dogodną sytuację Manchesteru United. Juan Mata otrzymał na skrzydle podanie od Bruno Fernandesa. Hiszpan zdecydował się wstrzelić piłkę w okolicę linii końcowej pola karnego. Piłkę bez przyjęcia zdecydował się uderzyć Elanga. Była to tzw. 100%, lecz napastnik „skiksował”, a piłka wyszła na aut bramkowy.

Chwilę później Rangnick dokonuje dwóch zmian w swoim zespole. Boisko opuścili Fred oraz Diogo Dalot. Miejsca schodzących zawodników zajęli gracze klubowej akademii Shola Shoretire oraz Alejandro Garnacho.

Arbiter główny spotkania zdecydował się zakończyć widowisko, a Manchester United ostatecznie przegrał z Crystal Palace 0:1. Jednak przebieg pozostałych spotkań w ostatnim dniu sezonu 2021/22 Premier League powoduje, że pomimo porażki „Czerwone Diabły” zagrają w następnej edycji Ligi Europy.

Crystal Palace – Manchester United 1:0

Zaha 37′

Manchester United: De Gea – Dalot (79′ Garnacho), Lindelof, Maguire, Telles – McTominay, Fred (75′ Shoretire), Hannibal (63′ Mata), Fernandes – Elanga, Cavani

Rezerwowi: Heaton, Fernandez, Bailly, Jones, Varane, Mata, Savage, Garnacho, Shoretire