manutd.com

Wywiad z Harrym Maguire’em dla MUTV: musimy poprawić się taktycznie, fizycznie, mentalnie, we wszystkich aspektach

, Marcin Polak
Zmień rozmiar tekstu:

Kapitan Manchesteru United, Harry Maguire, z nadzieją patrzy w przyszłość pod wodzą nowego menedżera, Erika ten Haga.

Stoper w wywiadzie dla klubowych mediów podkreślił, jak ciężko piłkarze pracują w Tajlandii i jak bardzo cieszy go gorące wsparcie kibiców, a także wypowiedział się na temat tego, jak nowy zawodnik Tyrell Malacia odnajduje się w zespole.

Jak wyglądała Twoja letnia przerwa? Czy czujesz się pełen energii przed meczami w okresie przygotowawczym?

– Tak, to były przyjemne wakacje, nie za długie, ale czuję się pełen energii i gotowy do działania. Wspaniale jest zobaczyć wszystkich ponownie, sztab i oczywiście nowego menedżera i jego trenerów. To był naprawdę ekscytujący tydzień, naprawdę ciężki tydzień [treningów], ale nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość.

Ostatni sezon był długi i grałeś aż do połowy czerwca, więc jak spędziłeś przerwę?

– Ostatni sezon był długi, ciężki, trudny, ale musimy zostawić go za sobą i patrzeć w przyszłość pod wodzą nowego menedżera. Wiemy, że musimy poprawić się w stosunku do poprzedniej kampanii i zrobimy to. Będziemy ciężko pracować. Wszyscy wrócili w świetnej formie. Ożeniłem się w lecie, więc był to niezapomniany czas. Udaliśmy się z żoną na miesiąc miodowy i odpoczywałem, więc było to dla mnie wspaniałe lato. Czuję się zrelaksowany i odświeżony i gotowy na wielki sezon.

Gratulacje z okazji ślubu! Wspomniałeś o nowym menedżerze… Założę się, że wszyscy nie mogliście się doczekać powrotu do treningów?

– Często pod koniec sezonu, nie możesz się doczekać przerwy, ale kiedy jesteś na wakacjach, zawsze już myślisz o okresie przygotowawczym i chcesz wrócić. Wróciłem tydzień później razem z innymi, którzy brali udział w zgrupowaniach reprezentacji narodowych, więc kiedy widzisz, że inni są z powrotem w Carrington ciężko pracują, to chcesz wrócić tak szybko, jak to możliwe i dołączyć do nich. To był wspaniały pierwszy tydzień i cieszę się, że znowu jestem z drużyną podczas tournee.

Czy jest zatem poczucie, że kadra naprawdę chce zaimponować nowemu menedżerowi i jego sztabowi trenerskiemu?

– Tak, oczywiście. Myślę, że w każdym pre-sezonie zawsze chcesz zrobić wrażenie. Chcesz przyjechać w dobrej formie, szczególnie gdy w ośrodku czeka na Ciebie nowy menedżer i jego sztab. Chłopcy są naprawdę w doskonałej dyspozycji i wszyscy ciężko pracujemy i dążymy do tego samego, czyli sukcesu dla tego klubu.

Jak do tej pory przebiegają treningi? Oczywiście wszyscy pracowaliście nad swoją formą, jednak w takich miejscach, jak to z pewnością nie możecie doczekać się, aby zabrać się do pracy.

– Treningi były ciężkie. Jako grupa zawodników rozumiemy, w jakim miejscu jesteśmy fizycznie. Wróciliśmy w dobrej formie, ale musimy być sprawniejsi. Uważam, że musimy zrobić więcej, niż w zeszłym roku: musimy być sprawniejsi, musimy być lepsi fizycznie i musimy być lepsi mentalnie. Ten tour to dla nas doskonała okazja, aby poprawić naszą kondycję i nasz styl gry.”

Czy to było głównym celem pracy do tej pory? Kondycja?

– Tak, myślę, że pierwsze kilka tygodni to przede wszystkim praca nad kondycją fizyczną. Mieliśmy też sporo treningów taktycznych. Wiemy, że sezon rusza za cztery tygodnie i szybko się zbliża, więc musisz pracować nad różnymi aspektami, jednak fizyczność jest w tej chwili najważniejsza.

W kwestii taktyki, menedżer powiedział, że lubi ofensywny futbol, więc czy widać to już w treningu?

– Tak, oczywiście. Ma wysokie wymagania, jednak jesteśmy do jego dyspozycji i jesteśmy gotowi je przyjąć, uczyć się i poprawiać. Jestem pewien, że będzie miał duży wpływ w tym klubie i tak jak powiedziałem, wszyscy cieszymy się na pracę pod jego czujnym okiem i czekamy na to, co przyniesie przyszłość.

Jak jego styl gry przekłada się na ciebie jako obrońcę? Czy zauważyłeś jakieś zmiany lub inne wymagania niż te, do których jesteś przyzwyczajony?

– Tak, myślę, że zmieniły się ogólne wymagania dotyczące wielu aspektów gry. Nie mogę wybrać jednego lub dwóch. W każdym aspekcie wymaga bardzo dużo. Tak jak mówię, świetnie mi się z nim współpracowało w pierwszym tygodniu. Z niecierpliwością czekam na resztę okresu przygotowawczego, a potem na start sezonu.

Jak wyglądała praca z nowym sztabem trenerskim? Oczywiście Steve McClaren ma duże doświadczenie, ponieważ był tu już wcześniej…

– Oczywiście, Steve ma naprawdę wielkie doświadczenie i pracował w wielu klubach na świecie, w tym w kadrze narodowej. Wykorzysta swoje doświadczenie w Premier League co przełoży się na nasz sezon. Oczywiście, nowy menedżer sprowadził go do klubu i myślę, że jego obecność pozytywnie wpłynie na nas jako zespół. Będziemy się uczyć od wszystkich nowych trenerów.

Mówiąc o nowych twarzach, w klubie pojawił się Tyrell Malacia. To nowy lewy obrońca. Jakie były Twoje pierwsze wrażenia i jak się wpasował do tej pory?

– Tak, wpasował się naprawdę dobrze. Pojawił się w klubie z wielkim uśmiechem na twarzy i jest naprawdę sprawnym chłopakiem. Odbył z nami kilka treningów i jestem pewien, że przyzwyczai się do gry pod wodzą nowego menedżera, tak jak my wszyscy. Będzie dla nas świetnym wzmocnieniem. Zapewni większą konkurencję w składzie i to jest to, czego potrzebujemy w tym klubie.

To dwa tygodnie z dala od domu i rodzin, ale wydaje się, że jest to również świetna szansa dla graczy, aby poznać się nawzajem i przyłożyć się do pracy na boisku treningowym.

– Tak, jestem pewien, że każdy będzie tęsknił za swoimi rodzinami i czekał na powrót do domu, ale to naprawdę dobra szansa, aby zbudować ducha zespołu i wykreować chemię w zespole. To moje pierwsze tournee w tym klubie. Jestem tu już trzy lata, więc nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie. Miałem wspaniałe powitanie od wszystkich Tajów tutaj, więc to naprawdę przyjemna okazja dla mnie, aby zobaczyć fanów tego klubu z różnych części świata i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co się stanie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

To miało być właściwie moje kolejne pytanie, bo kiedy się pojawiłeś, widzieliśmy fanów czekających na ciebie w hotelowym lobby. Jak to jest, widzieć jak popularny jest Manchester United w skali globalnej, bo wcześniej tego nie miałeś?

– Tak, to niesamowite, jak wielki jest ten klub. Czujesz to w Anglii, ale potem, kiedy przyjeżdżasz do takich miejsc jak to, wiesz jak wielki w skali globalnej, światowej, jest Manchester United. Ma niesamowitych fanów, nie tylko w Anglii, ale na całym świecie i jesteśmy za to dozgonnie wdzięczni.

W kadrze na to tournee znalazło się 31 piłkarzy i wielu z nich to młodzi gracze. Co dla nich będzie znaczyło doświadczyć tej uwagi kibiców, którzy po prostu kochają Manchester United?

– To dla nich niesamowita okazja, niesamowite doświadczenie i jestem pewien, że będzie to dla nich cenna lekcja, ale są tutaj również po to, aby zaimponować. Są tu, aby zaimponować w treningu, aby walczyć o miejsca w składzie. Jestem pewien, że chcą zaimponować menedżerowi tak jak my wszyscy, więc to wspaniałe doświadczenie dla nich. W ich wieku szczególnie ekscytujące jest, aby wyjechać z Manchesterem United na tournee i tak jak mówisz, zobaczyć fanów z całego świata. To jest dla nich ogromne doświadczenie.

Podczas tego tournee mamy zaplanowane cztery mecze. Założę się, że nie możesz się doczekać, aby ponownie wyjść na murawę i wrócić do gry o najwyższą stawkę.

– Oczywiście, treningi są naprawdę ważną częścią poprawy, a następnie musisz zacząć grać. W meczach skupimy się bardziej na wydajności i fizycznej stronie. Pracujemy nad naszą kondycją, by być gotowym na pierwszy mecz sezonu, ale oczywiście nie ma nic lepszego jak rozgrywanie spotkań. Na każdy mecz będziemy wychodzić, chcąc go wygrać.

Pierwszy na liście jest Liverpool. Wiemy, że to mecz towarzyski, ale czy jest lepszy sposób na rozpoczęcie okresu przygotowawczego niż mecz z naszymi rywalami?

– Nie, oczywiście, pierwszy mecz, którego szukasz w momencie pojawienia się terminarza Premier League to spotkanie przeciwko Liverpoolowi, a następnie Manchesterowi City. Więc to są wielkie mecze, to są wielkie rywalizacje. Wiemy, co one znaczą dla fanów. Wiemy, że to także mecz towarzyski i że to nasze pierwsze spotkanie. Jestem pewien, że będzie wiele zmian w tym spotkaniu, ponieważ pracujemy nad naszą kondycją, ale chcemy go wygrać.

Trzy z czterech meczów towarzyskich, kiedy jesteśmy tutaj, są przeciwko klubom z Premier League, więc czy to również pomaga w przygotowaniu do sezonu? To zespoły, które znamy na wylot naprawdę, ale to też dobry test przygotowania fizycznego…

– Oczywiście wiemy, co znaczy gra w Premier League. Każdy zespół, który gra w tej lidze to trudny przeciwnik. Mamy wspaniałych rywali, którzy mają wielkie umiejętności. Wiemy, że to będą wspaniałe wyzwania, ale tak jak powiedziałem, jesteśmy skupieni na sobie. Nie skupiamy się na tym, z kim gramy w tej chwili, musimy poprawić się taktycznie, fizycznie, mentalnie, we wszystkich aspektach. Skupimy się na sobie. Musimy być pewni, że jesteśmy gotowi.

Wreszcie, jako gracz, co masz nadzieję wynieść z tego tournee przed otwarciem nowego sezonu przeciwko Brighton w sierpniu?

– Mam nadzieję, że będę po tym okresie fizycznie i mentalnie gotowy na pierwszy mecz sezonu. Tego sobie życzy każdy z nas. Oczywiście, cieszę się, że mam możliwość spotkać się z fanami, zobaczyć, ilu ich jest na całym świecie. Jednak najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że jesteśmy gotowi na ten pierwszy mecz w sezonie.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze