manutd.com

Konferencja prasowa Erika ten Haga przed sparingiem z Melbourne Victory: chcemy wydobyć potencjał z klubowej młodzieży

, Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Przed drugim sparingiem Manchesteru United zorganizowano konferencję prasową menedżera pierwszego zespołu. Erik ten Hag nie ukrywał, że zadowolony jest z możliwości zmierzenia się z “egzotycznym” rywalem. Szkoleniowiec zapowiedział dalsze rozwijanie klubowej młodzieży.

Jakie masz podejście do meczów rozgrywanych w trakcie okresu przygotowawczego?

– Jest to tylko presezon, lecz w piłce zawsze chcesz wygrywać, czyli wygrywanie jest ważne. Oczywiście w okresie przygotowawczym chcesz rozwijać zespół, więc jest to bardzo ważny cel w każdym meczu.

Kiedy osiągnięcie pełną sprawność?

– Nasz skład? Trenujemy aktualnie przy pełnym obciążeniu. Mamy bardzo silny skład, więc fani będą zadowoleni.

Co możesz wynieść z meczu z Melbourne Victory?

– Cieszymy się, że możemy zagrać w tym meczu, ponieważ jest to inny rywal. Zawsze dobrze jest się zmierzyć z innym rywalem, inną kulturą oraz innym podejściem. Wiemy, czego można się spodziewać po Liverpoolu, Crystal Palace oraz Aston Villi. Jednak Melbourne Victory jest inne. Moim zdaniem jest to silny zespół, który zajął drugie miejsce w swojej lidze w poprzednim sezonie. Mają na pewno silny skład oraz szkoleniowca, który miał styczność z piłką na najwyższym szczeblu. Nie możemy się już doczekać tego starcia. Będzie to bardzo dobry test.

Masz jakieś nowe wieści w sprawie Harry’ego Maguire’a?

– Tak, jurto będzie dostępny. Zobaczymy jeszcze, lecz wydaje mi się, że będzie w stanie rozegrać całą połowę.

Przed meczem z Liverpoolem widzieliśmy, że skupiałeś się na taktyce. Jaką taktykę zamierzasz wprowadzić w tym sezonie? Czy gracze dobrze reagują na twoje rady?

– W każdym obszarze gry wymagam produktywności. To jest najważniejszą kwestią. Piłkarze muszą wykazywać inicjatywę z oraz bez piłki, w ataku oraz obronie.

Jurgen Klopp stwierdził, że jego zespół miał problemy z twoim systemem gry. Czy możesz coś nam o tym powiedzieć?

– Nie mogę powiedzieć, że cały czas kryjemy indywidualnie. Jednak w niektórych momentach meczu tak robiliśmy. Chcemy pressingiem odbierać piłkę, chcemy cały czas grać pressingiem oraz proaktywnie. Czasami jesteśmy w stanie robić to na wysokiej intensywności, lecz są momenty, kiedy nie jest to możliwe. Musimy czytać grę jako zespół, jeśli będzie potrzeba, to musimy zmniejszyć intensywność. Jednak chcemy grać pressingiem i to jest naszym celem.

Zidane Iqbal zaimponował wszystkim w meczu z Liverpoolem. Co sądzisz o jego postawie oraz innych członków klubowej akademii?

– Powiedziałem to już wcześniej. Manchester United ma wielki potencjał. Ma bardzo dobrych i doświadczonych zawodników, lecz również jest tutaj liczna utalentowana młodzież. Chcemy wydobyć z nich ten potencjał, więc musimy ciężko pracować. Manchester United jest znany z tego. Jest z nami Marcus Rashford, który jest symbolem akademii i na pewno będą kolejne takie talenty.

Czy miałeś już okazję, aby przyjrzeć się Melbourne Victory w akcji? Jeśli tak, jakie było pierwsze wrażenie?

– Nie widzieliśmy za wiele. Przyjechaliśmy tutaj i od razu udaliśmy się do hotelu. Lot z Tajlandii był długi, lecz widzieliśmy fantastyczne miasto oraz posmakowaliśmy innej kultury sportu.

W jakiej roli widzisz Donny’ego van de Beeka? Będzie grać jako jeden z dwóch cofniętych pomocników, czy jako ten wysunięty?

– Może zagrać na obu pozycjach. Wiem to, ponieważ współpracowaliśmy w przeszłości. Jednak najlepiej spisuje się na skraju pola karnego rywali. Gra tuż za plecami napastnika. Bardzo dobrze się spisuje w tej roli.

Jadon Sancho czuł się swobodnie z piłką przy nodze w meczu z Liverpoolem oraz grał na prawej stronie boiska. Czy właśnie tak chcesz go rozwijać?

– Cieszę się, że mogłem to zobaczyć. Wydaje mi się, że mamy wiele dobrych wyborów na lewej stronie. Moim zdaniem widoczne to było w meczu z Liverpoolem. Podobnie było w kwestii prawej strony ataku. Dobrze, że było to widoczne, ponieważ chcemy mieć balans w zespole. Jeśli grasz tylko jedną stroną boiska, to bardzo łatwo jest przewidzieć twoje posunięcia. Chcemy rozwijać zespół na obu flankach, lecz również w środku oraz pozostałych obszarach.

Czy dobry występ Erica Bailly’ego utrudnił ci selekcję składu przed kolejnym meczem?

– Nie. Cieszę się, gdyż potrzebujemy całego składu w nadchodzącym sezonie oraz meczach. W środku kampanii rozegrane będą Mistrzostwa Świata, więc potrzebujemy wszystkich, ponieważ będzie wiele spotkań do tego momentu. Zawodnicy muszą wymuszać na sobie nawzajem chęć do wejścia na kolejny poziom.

Fani w Australii zapewne chcieliby zobaczyć w nadchodzących meczach Cristiano Ronaldo. Czy coś się zmieniło w tej sprawie?

– Wydaliśmy już oświadczenie w tej sprawie i nic się nie zmieniło.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze