inter.it

Historia Christiana Eriksena z Manchesterem United

Rafał Skirliński

Minęło trochę czasu, zanim ścieżka kariery Christiana Eriksena doprowadziła go do Manchesteru United, ale zarówno zawodnik, jak i klub mają za sobą sporo wspólnej historii.

W całej swojej karierze Eriksen częściej mierzył się tylko z jednym klubem niż z “Czerwonymi Diabłami”. Duńska legenda 16 razy stawała naprzeciwko Man United (częściej grał tylko z Chelsea – 17 razy), a historia zaczęła się dekadę temu w Amsterdamie.

Ekipa z Old Trafford sir Aleksa Fergusona zadebiutowała w Lidze Europy w sezonie 2011/12, a ich pierwszym przeciwnikiem w rozgrywkach był Ajax, w którym występował młody Eriksen, który dwa dni wcześniej skończył 20 lat. Pomimo młodego wieku, duński zawodnik był już dobrze zadomowiony w Ajaksie i rozgrywał swój trzeci sezon w seniorskiej drużynie, gdy Manchester United przybył na Amsterdam Arena na mecz drugiej rundy 16 lutego 2012 roku.

“Czerwone Diabły” wciąż odczuwały skutki spadku do Ligi Europy z Ligi Mistrzów po zajęciu trzeciego miejsca w grupie, lecz wygrali mecz z Ajaksem 2:0 w stolicy Holandii dzięki bramkom Ashleya Younga i Chicharito. Eriksen rozegrał 90 minut w tym meczu, a w rewanżowym starciu na Old Trafford rozpoczął mecz od pierwszej minuty. Goście wygrali 2:1, ale mimo to odpadli z rywalizacji.

Duńczyk powtórzył wynik 2:1 podczas kolejnej podróży na Old Trafford dwa lata później, tym razem w barwach Tottenhamu Hotspur, po przeniesieniu się do północnego Londynu w sierpniu 2013 roku. “Koguty” objęły prowadzenie w pierwszej połowie, kiedy Eriksen dośrodkował do Emmanuela Adebayora, a ten zamienił podanie na gola. Duńczyk w drugiej połowie do asysty dorzucił trafienie.

Na szczęście dla Man United, jego następne cztery wizyty na Old Trafford nie były tak owocne. “Czerwone Diabły” wygrały wszystkie cztery spotkania bez straty gola, lecz Eriksen dołożył cegiełkę do zwycięstwa Tottenhamu 3:0 na Old Trafford na początku sezonu 2018/19, asystując przy golu Lucasa Moury. W sumie Eriksen grał 13 razy dla “Spurs” przeciwko ekipie z Manchesteru, wygrywając pięć, remisując jeden, przegrywając siedem i strzelając dwa razy.

Eriksen nie zmierzył się z Manchesterem United podczas swojej przygody w Interze, lecz miał okazję grać w jednym zespole z byłymi “Czerwonymi Diabłami” takimi jak Ashley Young, Romelu Lukaku, Alexis Sanchez i Matteo Darmian.

Po podpisaniu kontraktu z Brentford w styczniu 2022 roku, ponownie wrócił do Manchesteru w barwach rywala w maju tego roku, rozgrywając 90 minut w wygranym przez Man United 3:0 spotkaniu na Old Trafford. To był ich ostatni domowy mecz w sezonie 2021/22 – teraz Eriksen dokona powrotu, ale tym razem w barwach Manchesteru United.