Erik ten Hag zalicza nieudany debiut. Man Utd przegrywa 1:2 z Brighton & Hove Albion

Oliwier Kazuń

Manchester United w pierwszym meczu sezonu 2022/2023 Premier League uległ na Old Trafford 1:2 ekipie Brighton & Hove Albion. Był to mecz, w którym oficjalnie zadebiutowali Christian Eriksen i Lisandro Martinez, a debiut na ławce trenerskiej zaliczył Erik ten Hag.

Już w pierwszym kwadransie zrobiło się gorąco, gdy błędy zawodników „Czerwonych Diabłów” sprokurowały dwie dogodne sytuacje dla zawodników Brighton. Kilka minut później wynik mógł otworzyć Bruno Fernandes, jednak będąc na wprost bramki Sancheza, znacząco przestrzelił, przenosząc piłkę nad poprzeczką.

To, co nie udało się Portugalczykowi, udało się Pascalowi Grossowi – i to dwukrotnie. Najpierw niemiecki napastnik otrzymał podanie od Danny’ego Welbecka i strzałem w prawy dolny róg bramki pokonał Davida de Geę. Chwilę później 31-latek doskonale odnalazł się w polu karnym i dobił piłkę do w zasadzie pustej bramki. Niemiec jeszcze bardziej wyśrubował już znakomity dorobek, gromadząc łącznie w dotychczasowych występach przeciwko Manchesterowi United 6 bramek i 2 asysty.

Dodajmy, że „Czerwone Diabły” zakończyły te 45 minut z jednym celnym strzałem.

Na drugą połowę Manchester United wyszedł bez zmian. W 48 minucie strzał ponad bramką oddał Danny Welbeck. Dwie minuty później było małe zamieszanie pod bramką mew jednakże nic znaczącego się nie wydarzyło. Harry Maguire wraz z Leo Trossardem w 53 minucie zostali ukarani przez sędziego żółtą kartką po czym, chwilę później na boisku za Freda zameldował się Cristiano Ronaldo. Lisandro Martinez kilkanaście chwil później mocnym pchnięciem powalił w polu karnym Welbeck’a jednak bez gwizdka sędziego oraz interwencji VAR’u. W 60 minucie wielką szansę zmarnował Rashford gdy był sam na sam z bramkarzem po otwierającym podaniu Cristiano Ronaldo.

W 65 minucie Rashford zamknął dośrodkowanie Bruno Fernandesa jednak spudłował. W 68 minucie bramkę samobójczą po ogromnym zamieszaniu w polu karnym, i działaniu Diogo Dalota wraz z Harrym Maguirem strzelił MacAllister. Od 70 minuty ekipa ten Haga zaczęła grać dużo lepiej, inicjatywa została przejęta przez „Czerwone Diabły” i pojawiały się sytuację pod bramką Roberta Sancheza. 74 minuta i Luke Shaw otrzymał żółtą kartkę po zagraniu na faul.

W 75 minucie na boisku w ekipie Brightonu pojawili się Lamptey oraz Mwepu za Trossarda i Lallane, po pojawieniu się na boisku wymienionych zawodników nie celny strzał z dystansu oddał Lisandro Martinez. 78 minuta i na boisku za Scott’a McTominay’a pojawia się Donny Van De Beek. Około 80 minuty groźna sytuację uspokoił Lisandro Martinez. Jadon Sancho w 84 minucie próbował coś wykrzesać w polu karnym jednakże próba dryblingu zakończyła się stratą piłki, następnie w 86 minucie Sancho po krótkim dryblingu strzelił po krótkim słupku jednak strzał obronił Robert Sanchez.

W 90 minucie sędzia doliczył 5 minut, nadszedł czas na zmiany, na boisku pojawili się Garnacho, Malacia, oraz Elanga za Shawa, Sancho, i Bruno Fernandesa. 92 druga minuta i faul na Lamptey’u popełnił Tyrell Malacia. Ostatnie dwie minuty meczu to zmiany w ekipie mew gdzie za March’a pojawił się wypożyczony z Chelsea Colwill oraz za Welbeck’a pojawił się Undav, dalsze sekundy meczu to gra Brightonu na czas.