manutd.com

Konferencja prasowa Erika ten Haga przed meczem z Realem Sociedad: chcemy wygrywać we wszystkich rozgrywkach

Kubelton Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Manchester United wkrótce zainauguruje tegoroczną edycję Ligi Europy starciem z hiszpańskim Realem Sociedad. Szkoleniowiec “Czerwonych Diabłów” na przedmeczowej konferencji prasowej opowiedział o formie Marcusa Rashforda oraz powrocie Cristiano Ronaldo do wyjściowej jedenastki.

W sprawie sytuacji kadrowej. Czy Anthony Martial nadal jest niedostępny?

– Tak, nadal jest niedostępny. Robi pewne postępy, lecz nie jest jeszcze gotowy na powrót do grupy treningowej lub kadry meczowej.

W ostatnich dniach Eric Bailly stwierdził, że Manchester United faworyzuje angielskich zawodników. Czy twoim zdaniem w poprzednim sezonie taka praktyka miała miejsce?

– Nie mogę tego skomentować. Nie mam nic do dodania, ponieważ mówimy o poprzednim sezonie. Nie prowadziłem wtedy zespołu, więc nie wiem, jak naprawdę to wyglądało.

Czy narodowość kiedykolwiek była ważna dla ciebie podczas selekcji składu?

– Nie.

Czy twoim zdaniem są to rozgrywki, które umożliwią ci rotacje w zespole podczas napiętego terminarza?

– Musimy wygrać w każdym możliwym meczu, chcemy wygrać każde możliwe rozgrywki, więc musimy do wszystkiego podchodzić na poważnie. Nie mamy tylko jedenastki, mamy cały zespół. Jednakże musimy zawsze wygrywać. Właśnie takiej mentalności potrzebuje Manchester United.

W kadrze masz wielu zawodników, którzy najpewniej chcieliby grać w wyjściowym zespole. Czy zamierzasz zadowalać wszystkich podopiecznych?

– Możliwe, że nie uda mi się ich wszystkich uszczęśliwić, lecz każdy otrzyma tyle minut na boisku proporcjonalnie do swojej pracy. Jednak co ja mogę innego powiedzieć, potrzebujemy każdego zawodnika, ponieważ mamy wiele spotkań przed sobą. Mamy przed sobą wiele wyzwań, a przed nami są jeszcze mecze kadr narodowych, w tym Mistrzostwa Świata. Musimy również pamiętać o pucharach krajowych. Oprócz tego mamy jeszcze Ligę Europy oraz Premier League.

W Premier League nie ma łatwo. Jak skomentujesz zwolnienie Thomasa Tuchela z Chelsea?

– Oczywiście, przykro mi, że go zwolnili. Jednak nie ma o czym mówić, gdyż jest to Chelsea, a nie Manchester United.

Czy zaskoczyła cię ta decyzja?

– Tak, ponieważ jest to początek sezonu.

W weekend postawiłeś w środku pola na Scotta McTominaya. Czy to prawda, że twojej szatni, jeśli dobrze się prezentujesz, to zostajesz w zespole, a wycena danego zawodnika nie ma znaczenia?

– Mogliście już to zauważyć. W przypadku, kiedy radzisz sobie naprawdę dobrze, kiedy twoi gracze sprawują się dobrze, to myślisz, że potrzebowałbyś wystawić od pierwszego gwizdka większą ilość graczy. Zespół się rozwija, staje się coraz lepszy. Jednak gracze, którzy nie grają wiedzą, że jeśli nadarzy się odpowiednia okazja, to mogą wykorzystać ją na własną korzyść. Może nawet zaprezentują się lepiej niż inni. Tego nikt nie wie. Wiem, że trzeba mieć więcej niż 11 piłkarzy, aby odnieść sukces. Wiem, że dobra ławka oraz wpuszczanie graczy w odpowiednim momencie wpływają na osiąganie celów. Właśnie czegoś takiego oczekuję. Znam piłkarzy z naszej ławki i na pewno otrzymają szansę w pierwszej jedenastce.

Marcus Rashford prezentuje się naprawdę dobrze w tym sezonie. Co twoim zdaniem na to wpłynęło? Czy odbyłeś z nim jakąś specjalną rozmowę?

– Powtórzę, nie jest mi łatwo mówić o przeszłości. Jednak z tego, co zauważyłem, to Marcus Rashford jest szczęśliwy. Moim zdaniem są pewne aspekty w jego grze, które jesteśmy w stanie poprawić. Pracowaliśmy naprawdę ciężko przez ostatnie 2,5 miesiąca w innych aspektach jego gry. Lubi to i chce przenieść to na boisko, co pewnie widzieliście podczas meczu. Wszystko zaczyna się od zadowolenia. Przychodzi tutaj każdego dnia i cieszy się z tego. Wprowadza bardzo pozytywną atmosferę. Jeśli połączysz jego styl gry, zadowolenie, chęć przenoszenia rzeczy na boisko oraz ciągłego rozwoju, to otrzymasz wkład, który możesz wnieść do zespołu lub wpłynąć na formę, wynik oraz rozwój.

Czy Cristiano Ronaldo jest gotowy, aby rozpocząć mecz w pierwszej jedenastce?

– Zagrał w pierwszej jedenastce w meczu z Brentfordem.

Od tego spotkanie nie otrzymał szansy na grę od pierwszych minut.

– Tak nie grał od tamtego spotkania, lecz teraz jest gotowy, aby wyjść w pierwszej jedenastce.

Czy twoim zdaniem możliwe jest, aby był głównym napastnikiem w tym sezonie?

– Oczywiście.

Z końcem sezonu wygasa kontrakt Marcusa Rashforda. Czy zamierzasz zatrzymać go na dłużej na Old Trafford?

– Tak.

Czy trwają już rozmowy w tej sprawie?

– Według mnie ma nadal ważny kontrakt. Moim zdaniem Manchester United ma całą sytuację pod kontrolą.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze