manutd.com

The Athletic: Co oznaczają najwyższe w historii straty finansowe Manchesteru United?

Gracjan Stolarczyk
Zmień rozmiar tekstu:

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzał raport finansowy Manchesteru United obejmujący transfery, wynagrodzenia i inne wydatki klubu w ciągu ostatniego roku. Nie trzeba było długo czekać na reakcję i dyskusję pośród kibiców, zważywszy na to, jak spektakularne straty finansowe notuje klub ostatnimi czasy. Tę sytuację bardziej szczegółowo opisuje Dan Sheldon wraz z Omarem Garrickiem na łamach serwisu The Athletic.

Artykuł The Athletic – treść oryginalna

Manchester United odnotował stratę netto w wysokości 115,5 miliona funtów (130 milionów dolarów), dług netto wzrósł o 95,4 miliona funtów do 514,9 miliona funtów łącznie, wypłacił 33,6 miliona funtów rodzinie Glazerów, a teraz może również pochwalić się największymi pensjami dla piłkarzy w Premier League, będąc przy tym zespołem, który zajął w ostatnim sezonie szóste miejsce w tabeli. Wszystko to zostało ujawnione, gdy klub opublikował swoje wyniki finansowe za rok kończący się w czerwcu 2022 r., zanim dyrektor generalny Richard Arnold i John Murtough – dyrektor sportowy, dołączyli do innych członków personelu w rozmowie o finansach w czwartek po południu.

W tym letnim oknie transferowym United pozyskało sześciu graczy do pierwszej drużyny, o łącznej wartości 229 milionów funtów – to największa kwota wydana w jednym oknie w historii tego klubu. Dane te nie są uwzględniane w najnowszych wynikach fiskalnych. Ten nakład sprawił, że John Murtough powiedział inwestorom, że klub „nie przewiduje takiego samego poziomu aktywności w przyszłych oknach”. Innymi słowy, jest prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości możliwości finansowe zostaną ograniczone.

Erik ten Hag otrzymał w zasadzie dwa letnie budżety za jednym zamachem, aby wprowadzić dodatkowe elementy, których potrzebował, aby doprowadzić United z powrotem do Ligi Mistrzów.
Na razie jednak warto zastanowić się nad tym, co mówią nam wyniki fiskalne United za rok kończący się w czerwcu 2022 roku…

Co mówią liczby?

Mimo iż ogólne przychody United wzrosły o 18 procent do 583,2 mln funtów (494,1 mln funtów 2021), głównie dzięki fanom powracającym na Old Trafford na cały sezon 2021-22, nadal tracili ponad 2 mln funtów tygodniowo.
Klub informuje, że strata netto w wysokości 115,5 miliona funtów – największa w historii klubu – jest po części spowodowana spadkiem wartości funta brytyjskiego w stosunku do dolara amerykańskiego.
Inną konsekwencją słabości brytyjskiej waluty były spłaty odsetek od zadłużenia, które kosztowały 62,2 miliona funtów. „Funt spadł, a Manchester United pożyczył w dolarach, co oznacza, że ​​ich długi wzrosły” – mówi w The Athletic ekspert ds. finansów piłkarskich Kieran Maguire. „To był trudny rok”.

Rachunki „Czerwonych Diabłów” ujawniły, że rodzina Glazerów otrzymała 33,6 miliona funtów dywidend w ciągu roku ostatniego finansowego, co znacznie przekracza dotychczasowe 22 miliony funtów. Powodem zwiększonej dywidendy, jak twierdzą, jest to, że właściciele klubu odroczyli wypłatę podczas pandemii Covid-19.
Zwrócili również uwagę na to, że pandemia miała negatywny wpływ na ich dług netto, ponieważ mieli 100 milionów funtów z kredytu odnawialnego, aby zrekompensować 200 milionów funtów, które stracili podczas pandemii.

Ich fundusz płac wzrósł do 384,2 mln funtów, o 61,1 mln funtów więcej niż w poprzednim roku, czyli więcej niż jakakolwiek inna drużyna Premier League. Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho i Raphael Varane podpisali kontrakty zeszłego lata. Innym przyciągającym wzrok aspektem kont klubu jest to, że w ubiegłym roku finansowym wydali 24,7 miliona funtów na rekompensaty byłych menedżerów Ole Gunnara Solskjaera i Ralfa Rangnicka. Część tej liczby można również przypisać restrukturyzacji, która miała miejsce za kulisami.

„Na nasze wyniki negatywnie wpłynął brak letniej trasy przedsezonowej w lipcu 2021 r. i zwiększone koszty utrzymania oraz wpływ osłabienia funta szterlinga na nasze bezgotówkowe koszty finansowe” – wyjaśnił Cliff Baty, dyrektor finansowy United. Wyniki finansowe United za rok kończący się w czerwcu 2022 r. ujawniły, że – na dzień 31 marca – maksymalna dodatkowa kwota do zapłaty za transfery to 122,2 miliona funtów. Ta liczba jest uzależniona od spełnienia wszystkich bonusów zawartych w umowach. Jeśli chodzi o pieniądze napływające w ten sam sposób z innych klubów za sprzedanych zawodników, nie spodziewali się niczego otrzymać.

Co zostało powiedziane w rozmowie na temat raportu finansowego?

W swoich uwagach dla inwestorów Richard Arnold nakreślił, na czym skupia się jako dyrektor generalny United: „Wszyscy w klubie mają jasną strategię zapewnienia trwałego sukcesu na boisku”, po czym dodał, że zespół „nie spełnił naszych oczekiwań”, zajmując szóste miejsce w zeszłym sezonie.
Jest to wyraźny kontrast w stosunku do niesławnych komentarzy Eda Woodwarda, poprzednika Arnolda, w 2018 roku: „Występy sportowe zespołu nie mają tak naprawdę znaczącego wpływu na to, co możemy zrobić po komercyjnej stronie biznesu” – powiedział Woodward.

Aby poprawić swoje wyniki na boisku, Murtough podkreślił znaczenie zatrudnienia Ten Hag i przyznał Holendrowi, że już wywarł pozytywny wpływ. „Wciąż długa droga do przebycia, ale już widzieliśmy, w ciągu pierwszych czterech miesięcy jego pracy, zwiększoną jedność, skupienie i motywację, które dobrze wróżą na przyszłość” – powiedział Murtough. „Będziemy nadal wspierać Erika w zapewnianiu, że ma graczy o odpowiedniej jakości i charakterach, aby osiągnąć sukces, przy jednoczesnym zapewnieniu, że inwestycje pozostaną zgodne z naszym zobowiązaniem do stabilności finansowej”. To właśnie w rozmowie o raporcie finansowym Murtough powiedział, że letnie okno transferowe było jednorazowe pod względem inwestycji. W całym roku fiskalnym kończącym się w czerwcu 2023 r. United spodziewa się, że łączne przychody wyniosą od 580 do 600 milionów funtów.

„Powrót do Ligi Mistrzów i, co najważniejsze, silny wzrost przychodów, zaprowadziłby nas z powrotem na właściwe tory i mamy tego pełną świadomość” – mówił Cliff Baty. „Ten klub musi być w Lidze Mistrzów”.
Pod koniec rozmowy Arnold przekazał aktualne informacje na temat renowacji Old Trafford, mówiąc, że był to „projekt wieloletni” i że „będzie dalej zbierać informacje i opinie od naszych fanów i innych interesariuszy przed podjęciem jakichkolwiek decyzji ”.

Pomimo braku sukcesów na boisku w ciągu ostatniego roku finansowego, United wciąż było w stanie ogłosić, że na liście oczekujących na bilety sezonowe znajduje się 135 000 osób, 350 000 fanów oglądało ich podczas przedsezonowej trasy po Tajlandii i Australii i mieli rekordową sprzedaż w pierwszym tygodniu swoich nowych koszulek domowych i wyjazdowych. Ich sektor gościnny i loże dla kadry kierowniczej również wyprzedały się w rekordowym czasie i przy rekordowych poziomach przychodów, a ich płatny program członkowski uzyskał więcej zapisów niż kiedykolwiek wcześniej, przekraczając 275 000 globalnych członków.

Phil Lynch, dyrektor generalny United ds. produktów i doświadczeń cyfrowych, ujawnił, że klub osiągnął 2,8 miliarda interakcji cyfrowych, co stanowi 72-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku podatkowego i sprawia, że United jest „najbardziej zaangażowanym klubem lub drużyną sportową w mediach społecznościowych na całym świecie”. „To więcej interakcji społecznych niż w przypadku każdej drużyny połączonej w którejkolwiek z czterech głównych lig sportowych w USA i więcej interakcji niż w przypadku innych głównych bytów sportowych, w tym Indian Premier League, Formuły 1 i UFC” – wyjaśnił Lynch. „Pobiliśmy również rekord klubu medialnie, z ponad 8,5 miliardem wyświetleń wideo, najwięcej dla każdej drużyny sportowej na świecie”. Lynch ogłosił również, że United „bada szereg potencjalnych ofert dla fanów obsługujących blockchain, w tym cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie wśród innych produktów cyfrowych”.  Dzieje się tak po tym, jak w lutym uzgodnili trzyletnią umowę o wartości 60 milionów funtów z firmą blockchain Tezos.

Co to wszystko znaczy?

Jak każda inna firma, United wciąż odczuwa skutki pandemii i musi teraz zmagać się z rosnącymi kosztami inflacji i spadkiem wartości funta brytyjskiego w stosunku do dolara amerykańskiego.

Kibice nie będą zadowoleni, że rodzina Glazerów wypłaciła sobie 33,6 miliona funtów za przywilej posiadania United, podczas gdy klub odnotował najwyższą w historii stratę netto.

Zdolność United do wydawania dużych pieniędzy na pensje pomimo braku sukcesów na boisku i braku kwalifikacji do Ligi Mistrzów podkreśla, że ich siła finansowa pozostaje imponująca.

„Myślę, że konsensus byłby taki, że klub wydaje pieniądze, ale nie wydaje ich mądrze, ponieważ wydaje się, że kontrola kosztów jest słaba” – dodał Maguire. „W ujęciu ilościowym inwestują w budżet sportowy i budżet rekrutacyjny. Pod względem jakościowym, co nie jest moją dziedziną, nie wydają pieniędzy we właściwych obszarach na właściwy personel i przez to tracą”.

Zatrudnienie Ten Haga i rekordowe letnie wydatki na wzmocnienie składu, w nadziei zarządu, sprawią, że zajmą miejsce w pierwszej czwórce i powrócą do Ligi Mistrzów. Zwiększone transakcje nadawcze powinny również spowodować wzrost ich przychodów w kolejnym roku podatkowym. Jednak wraz ze wzrostem ogólnego zadłużenia i wzrostem kosztów obsługi odsetek od 514,9 mln funtów, liczby mogą nadal być niemiłe dla oka.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze