Boski Haaland. Manchester City wygrał 6:3 z Manchesterem United

Tomasz Makiej

Manchester United przegrał w derbach Manchesteru z Manchesterem City aż 3:6. Hat-trickami w tym spotkaniu popisali się Erling Haaland oraz Phil Foden. Bramki dla “Czerwonych Diabłów” zdobyli Antony oraz Anthony Martial.

Fani Manchesteru United już po pierwszych sekundach spotkania mogliby być zawiedzeni postawą swoich ulubieńców. Prawy defensor Diogo Dalot nieprzepisowo zatrzymał jednego z rywali, co poskutkowało otrzymaniem żółtego kartonika.

Podopieczni Erika ten Haga nie weszli dobrze w derbowe spotkanie, gdyż w pierwszych minutach stracili już bramkę. Po długiej wymianie podań dośrodkowanie z lewej strony boiska wykorzystał Phil Foden. Młody reprezentanta Anglii uciekł obrońcy oraz zaskoczył przygotowanego Davida de Geę.

Pomimo prowadzenia gracze Manchesteru City nie odpuszczali swoim lokalnym rywalom i próbowali jak najszybciej zabezpieczyć swojej prowadzenie. W międzyczasie “Czerwone Diabły” z całych sił starały się odrobić straty względem rywali, lecz dobra postawa w defensywie “Obywateli” uniemożliwiała podejście z piłką pod ich pole karne.

W 18. minucie starcia Manchester City był bardzo blisko podwyższenia prowadzenia. Lisandro Martinez sfaulował pod własnym polem karnym jednego z rywali. W rezultacie “Obywatele” otrzymali rzut wolny z bardzo bliskiej odległości. Stały fragment gry wykorzystać spróbował Ikai Gundogan. Piłka po uderzeniu pomocnika trafiła w słupek i wyszła poza plac gry. Warto nadmienić, że David de Gea nie zareagował najlepiej na uderzenie rywala, ponieważ nie rzucił się w stronę lecącej futbolówki.

5 minut później defensor Tyrell Malacia ze względu na swoją ostrą grę został upomniany przez sędziego żółtą kartką. Oznacza to, że obaj boczni defensorzy “Czerwonych Diabłów” zostali ukarani kartonikiem, co komplikuje sytuację na boisku.

Kwadrans przed zakończeniem pierwszej połowy doszło do prawdziwej kanonady uderzeń ze strony graczy Manchesteru City. Ostatecznie udało się ją zatrzymać, lecz w międzyczasie ucierpiał Raphael Varane, który nie podnosił się przez chwilę z murawy. Francuz opuścił na chwilę boiska, a Manchester City otrzymał rzut rożny.

Stały fragment gry okazał się zabójczy, gdyż Erling Haaland wykorzystał swoje warunki fizyczne i umieścił piłkę głową w siatce. Początkowo wydawać się mogło, że Tyrell Malacia ubiegł Norwega i wybił piłkę w ostatniej chwili z linii bramkowej. Jednakże po kilku sekundach potwierdzono zdobycie gola.

“Obywatele” nie odpuszczali i kilkadziesiąt sekund później przeprowadzili zabójczy kontratak, który wykorzystał Erling Haaland. Norweg na wślizgu dotarł do podania swojego kolegi i skierował futbolówkę do siatki De Gea.

Problemy na boisku oraz uraz Varane’a wymusił na Eriku ten Hagu zmianę jeszcze w pierwszej połowie. Boisko opuścił wspomniany francuski defensor, a w jego miejsce pojawił się Victor Lindelof. Oprócz tego boisko z urazem opuścił Kyle Walker, a zastąpił go Gomes.

Kilkanaście sekund przed zakończeniem połowy Manchester United traci kolejną bramkę. Tym razem Erling Haaland w roli asystującego zawodnika, który wykonał ostatnie podanie przy drugim trafieniu Phila Fodena. Młody Anglik wyprzedził Malacię i pewnie skierował piłkę do pustej bramki.

Erik ten Hag przeprowadził drugą zmianę w swojej drużynie. Tym razem boisko opuścił Tyrell Malacia. Miejsce młodego Holendra na boisku zajął Luke Shaw.

W 55. minucie Manchesterowi United udało się zdobyć gola honorowego w tym spotkaniu. Brazylijski skrzydłowy Antony zdecydował się uderzyć z okolicy 20-metra od bramki. Zawodnik podkręcił piłkę, która minęła w powietrzu bramkarza “Obywateli” i wpadła do siatki.

Chwilę później w szeregach Manchesteru United dokonano kolejnych zmian personalnych. Ten Hag uznał, że tym razem boisko opuszczą Scott McTominay oraz Marcus Rashford. W ich miejsce pojawili się Casemiro oraz Martial.

W 64. minucie Erling Haaland ponownie pokazał rywalom ich miejsce na boisku. Norweg ponownie wymanewrował obrońców Manchesteru United i pewnie uderzył na bramkę z bliskiej odległości. Jest to trzecie trafienie tego zawodnika w tym meczu.

Kilka minut później Erik ten Hag przeprowadza ostatnią zmianę w swoim zespole. Boisko opuszcza Jadon Sancho, a zastępuje go Fred.

Piłkarze Manchesteru City ponownie w 72. minucie spotkania udowodnili swoją dominację w tym spotkaniu. Phil Foden wykorzystał rykoszet pod polem karnym Manchesteru United i od razu uderzył na bramkę. Phil Foden jest drugim zawodnikiem, któremu udało się zdobyć hat-tricka w tym spotkaniu.

10 minut przed końcem regulaminowego czasu gry Bruno Fernandes otrzymał żółty kartonik za niesportowe zachowanie. Portugalczyk nie przepisowo zatrzymał rywala. Kapitan Manchesteru United nie zgadzał się z decyzją arbitra głównego, więc jego frustracja została nagrodzona kartonikiem.

W końcówce spotkania podopieczni Erika ten Haga zdobyli kolejnego gola w tym spotkaniu. Po uderzeniu Freda na bramkę piłka wróciła na plac gry. Anthony Martial ubiegł obrońców “Obywateli” w powietrzu i bez większych problemów skierował piłkę do pustej bramki.

W 90. minucie Anthony Martial wywalczył rzut karny dla Manchesteru United. Francuski napastnik otrzymał możliwość wykonania stałego fragmentu gry, którego pewnie zamienił na bramkę.

Manchester City – Manchester United 6:3

Phil Foden 8′, 44′ i 72′, Haaland 33′, 37′ i 64′ – Antony 55′, Martial 82′ i 90′

Manchester United (4-3-3): David de Gea – Diogo Dalot, Raphael Varane (40′ Lindelof), Lisandro Martinez, Tyrell Malacia (45′ Shaw) – Christian Eriksen, Scott McTominay (58′ Casemiro), Bruno Fernandes – Antony, Marcus Rashford (58′ Anthony Martial), Jadon Sancho (70′ Fred)