manutd.com

Konferencja prasowa Erika ten Haga przed meczem z Realem Sociedad: chcemy zdobywać trofea, więc musimy pokonać każdego rywala na naszej drodze

Kubelton Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Szkoleniowiec pierwszego zespołu Manchesteru United Erik ten Hag na przedmeczowej konferencji prasowej odpowiedział na pytania mediów m.in. w sprawie Cristiano Ronaldo oraz Davida de Gea. Na konferencji menedżerowi towarzyszył pomocnik Casemiro.

Erik nadchodzące spotkanie jest bardzo ważne. Czy zdobycie pierwszego miejsca i uniknięcie rozegrania dwóch kolejnych spotkań w tych rozgrywkach jest dla ciebie kluczowe?

– Tak, jest to bardzo ważne. Jesteśmy w stanie jutro wygrać. Wiemy, że jesteśmy do tego zdolni. Musimy wygrać różnicą dwóch bramek. Na koniec dnia, jeśli chcesz wygrywać trofea, to musisz wygrywać we wszystkich spotkaniach. Musimy pokonać każdego na naszej drodze.

Czy planujesz jakieś zmiany w porównaniu do pierwszego meczu z Realem Sociedad? Poprzednio przegraliście 0:1, więc teraz musicie zdobyć dwie bramki więcej od nich.

– Graliśmy z nimi sześć tygodni temu i teraz mamy w ogóle inne zespoły. Nie wszyscy zawodnicy, którzy grali wtedy, są dzisiaj z nami. Moim zdaniem nasz zespół rozwinął się w ciągu ostatnich kilku spotkań. Robimy postępy i jesteśmy pewni siebie. Wiemy, że nie będzie to łatwe spotkanie. Jednak lubimy wyzwania i wiemy, że musimy wygrać różnicą dwóch bramek. Mamy plan na to. Zrobimy wszystko, aby to nam się udało.

Czy według Ciebie Real Sociedad podejdzie bardziej pasywnie do tego spotkania, ponieważ są w lepszej sytuacji?

– Myślę, że ich trener lubi grać proaktywnie. Ich szkoleniowiec ma filozofię pracy, która mi się podoba. Oni chcą grać i wydaje mi się, że pozostaną przy tym. Musimy odczytać ich zamiary. Jeśli jednak zdecydują się oni na zmiany, to musimy się do nich dostosować. Wiemy, że jesteśmy do tego zdolni.

Erik przed wami spotkania, które wiele mówią o jakości zespołu. Jak daleko planujesz zajść ze swoim zespołem?

– Tak, daleko na, ile się tylko uda. Wydaje mi się, że takie pytania nie padały jesienią. Nie jesteśmy w stanie wygrać wszystkich meczów na tym etapie sezonu. Tak, jak Casemiro powiedział, trzeba podchodzić do spraw z meczu na mecz. Musimy próbować wygrać we wszystkich spotkaniach.

Jeśli nie zakończycie rozgrywek grupowych na pierwszym miejscu, to zagracie w następnej rundzie z którymś z zespołów, które odpadły z Ligi Mistrzów. Czy taki obrót spraw nie podłamie ducha twojego zespołu?

– To oczywiste, że kiedyś musisz zmierzyć się z naprawdę ciężkim rywalem. Jednakże my takie wyzwania właśnie uwielbiamy. Według mnie nie będzie to miało na nas żadnego wpływu. Tak, jak powiedziałem, jeśli chcesz wygrywać trofea, to musisz pokonać każdego na swojej drodze.

Czy według Ciebie Diogo Dalot długo utrzyma dobrą formę? Zimą planujesz rozejrzeć się za nowym prawym defensorem?

– Mam nadzieję, że nadal będzie się rozwijać i nie pozostanie tylko na tym poziomie. Nasze podejście i filozofia są proste: dobrze nie jest wystarczające. Zawsze musimy być lepsi. Cieszymy się z rozwoju oraz formy Diogo. Wiem, że każdym klub z topu potrzebuje rywalizacji, więc w razie potrzeby będziemy zmieniać go Victorem Lindelofem lub Tyrellem Malacią. Jest również Aaron Wan-Bissaka, jak tylko wróci do zdrowia. Mamy zmienników, bo jasne jest, że granie w każdym spotkaniu jest ciężkim wyzwaniem dla organizmu. Jednak fizycznie ma się dobrze. Jestem pewny, że dalej będzie tak pracować i dalej będzie się rozwijać. Właśnie tego od nich wymagam. Jestem pewny, że on tak zrobi.

Chciałbym zapytać teraz o Cristiano Ronaldo. Jak się czuje od momentu powrotu do wyjściowej jedenastki? Czy dodało mu to pewności siebie?

– Po pierwsze, jeśli chcesz dowiedzieć, jak się on czuje, to powinieneś rozmawiać z nim, a nie ze mną. Jest prawdziwym profesjonalistą. Pracuje z grupą i jest ważnym jej członkiem. Jest liderem, co było widać podczas jego pobytu w Hiszpanii. Jest on ogromnym zagrożeniem dla każdej defensywy. Zawsze musisz mieć go na uwadze, ponieważ on wykorzysta nawet najmniejszą przestrzeń.

Czy zawodnik taki jak Casemiro, doświadczony oraz z wieloma trofeami na koncie jest ważny dla planów odbudowy Manchesteru United?

– Mówiłem już o tym kiedyś. Według mnie jest on cementem pomiędzy cegłami zarówno przy, jak i bez piłki. Widać, że rozwija się z meczu na mecz, co również dzieje się z całym zespołem. Cieszymy się z jego postępów. Jednak ciągle musi pracować nad sobą, ponieważ takie mamy zasady. Nasze podejście to: dobrze nie jest wystarczające. Jutro zmierzymy się z kolejnym wyzwaniem. Kolejny test, w którym musimy zaprezentować się lepiej.

W przeszłości Manchester United również sprowadzał doświadczonych graczy, którzy wiele wygrali, lecz nic w barwach tego klubu. Czy w przypadku Casemiro będzie inaczej?

– Podczas naszej pierwszej rozmowy powiedział mi, że potrzebuje on nowych wyzwań, ponieważ w Realu wygrał już wszystko. Był ważnym elementem Realu Madryt, więc nie chcieli go puścić. Miał przeczucie i powiedział mi o tym: muszę iść do innego klubu, do innej ligi, aby coś sobie udowodnić. Coś takiego pokazuje jego głód gry. Lubię takie podejście, a od swojego pierwszego dnia tutaj coś takiego prezentował na treningach i meczach. Moim zdaniem już coś sobie udowodnił. Uwielbiam takie rzeczy. Tak, jak wspomniałem, będzie on coraz ważniejszy dla nas z każdym meczem.

Chciałbym zapytać jeszcze o Davida de Geę. Widać, że poprawił się pod kątem gry na przedpolu oraz gry nogami. Czy jest to coś o co, go poprosiłeś? Czy jego umiejętności gry na linii są ważniejsze od jego gry nogami? Co twoim zdaniem jest najważniejsze?

– Dla mnie u każdego bramkarza najważniejszą kwestią jest czyste konto i bronienie bramki. W dzisiejszej piłce ważne jest, aby umieć grać nogami. Oczywiście w porównaniu do poprzednich sezonów jest to coś nowego dla niego. Jednak od mojego pierwszego dnia tutaj widzę, że David jest w stanie się do tego dostosować. Kiedy David bierze udział przy naszym rozgrywaniu piłki, to dobrze się wpasowuje. Pokazał to w poprzednim spotkaniu, a z każdym kolejnym meczem będzie coraz lepszy. Z drugiej strony najważniejsze dla mnie jest ciągłe rozwijanie się, ciągły progres oraz zachowanie czystych kont.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze