manutd.com

„MEN”: Zidane Iqbal pominięty w meczu z Burnley. Man Utd w końcu musi podjąć decyzję

Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

W dzienniku „Manchester Evening News” 22 grudnia opublikowano krótki artykuł, który nawiązał do ostatniego zwycięstwa Manchesteru United w Pucharze Ligi Angielskiej z Burnley. Wspomniane spotkanie ponownie ominął Zidane Iqbal, którego dalsza przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

Artykuł George’a Smitha dla „Manchester Evening News” – treść oryginalna


Spotkanie w ramach czwartej rundy Pucharu Ligi Angielskiej na Old Trafford miało miejsce już trzy dni po finale Mistrzostw Świata w Katarze. Była to idealna okazja dla zawodnika pokroju Zidane’a Iqbala na zaliczenie tzw. pełnego debiutu w pierwszym zespole Manchesteru United.

Reprezentant Iraku, który reprezentuje barwy tego klubu od 9. urodzin oraz uważany za jeden z najlepszych talentów tego pokolenia klubowej akademii, jest rozpoznawalny oraz szanowany na Old Trafford. Jednak nie otrzymał on jeszcze szansy pomimo obietnic, które zostały złożone przez menedżera Erika ten Haga.

Wszystkie okazje do gry pod batutą holenderskiego szkoleniowca otrzymał on w meczach towarzyskich. Wystąpił on w 5 z 6 meczów towarzyskich Manchesteru United latem oraz pojawił się na boisku w obu starciach rozgrywanych w ramach zimowego okresu przygotowawczego, który odbył się w Hiszpanii podczas Mistrzostw Świata.

Ten Hag przejął zespół latem, a Iqbal za jego kadencji rozegrał 7 towarzyskich spotkań. Jednakże nie wystarczyło to, aby wypracować sobie chociaż minutę w meczu o stawkę w pierwszym zespole. Oczywiście brak jego gry wiążę się bezpośrednio z wagą spotkań oraz formą takich zawodników jak Casemiro, Bruno Fernandes oraz Christian Eriksen. Oprócz pierwszych wyborów Ten Haga jest jeszcze kilku innych pomocników, którzy ograniczają możliwości Iqbalowi.

Środowe starcie z Burnley było idealną okazją, aby Iqbal rozegrał swój pierwszy mecz w barwach „Czerwonych Diabłów” od pierwszych minut. Wcześniej otrzymał on możliwość gry w seniorskim zespole w meczu o stawkę podczas starcia Ligi Mistrzów z Young Boys. Pojawił się on wtedy jako zmiennik w ostatnich minutach regulaminowego czasu.

Ten Hag zaskoczył wszystkich, gdyż zdecydował się wystawić najmocniejszy możliwy zespół od pierwszych minut. Na boisku mogliśmy oglądać m.in. Victora Lindelofa, Christiana Eriksena, Marcusa Rashforda oraz Bruno Fernandesa. Część z tych zawodników dopiero co zakończyła swoją przygodę z Mistrzostwami Świata.

Niespodziewane było również ustawienie Casemiro na środku obrony, który zagrał u boku Lindelofa. Natomiast w środku pola mogliśmy oglądać Scotta McTominaya, Eriksena oraz Fernandesa. Pomimo idealnej okazji do gry młody Iqbal nie znalazł się w kadrze powołanych zawodników na to spotkanie.

W starciach z Cadiz oraz Realem Betis to właśnie on był jednym z czynników, które przyciągały uwagę fanów Manchesteru United. Jego brak w meczu z Burnley był o tyle zaskakujący, gdyż pojechał on na obóz oraz zagrał w meczach towarzyskich. Po ominięciu meczu z zespołem z niższej ligi Iqbal na pewno zastanawia się, kiedy nadejdzie jego czas w klubie.

Czas 19-latka w Manchesterze United jeszcze nadejdzie, lecz teraz dla niego najlepsze byłoby odejście do innego zespołu w ramach wypożyczenia w nadchodzącym oknie transferowym. Iqbal znalazł się w momencie, w którym musi zdecydować, czy chce nadal grać w rozgrywkach U21 w ramach Premier League 2, czy chce przejść test, który zdecyduje o jego przyszłości.

Przejście do jednego z klubów z zaplecza angielskiej ekstraklasy byłoby chyba najlepszym możliwym scenariuszem dla niego, gdyż mógłby nabyć niezwykle ważnego doświadczenia w seniorskiej piłce. Podobnie postąpił inny zawodnik akademii Hannibal, który wypożyczony jest to Birmingham City, gdzie rozkwitł w ostatnich tygodniach.

Boiska Championship stanowią idealne środowisko dla młodych zawodników do szlifowania swoich umiejętności oraz spełnienia marzeń o grze w Premier League. Oczywiście Iqbal zapewne marzy o regularnej grze na Old Trafford, lecz zanim jego czas nadejdzie, musi on udowodnić wszystkim, ile tak naprawdę potrafi.

Wypożyczenie w styczniu na pewno znacząco wpłynie na przyśpieszenie spełniania marzeń młodego pomocnika. Swoje umiejętności zaprezentował już w Tajlandii oraz Australii, gdzie m.in. w meczu z Melbourne Victory zdominował środek pola oraz w świetny sposób rozgrywał piłkę na połowie rywali.

Kwestią jest jeszcze odnalezienie dla niego odpowiedniego miejsca na boisku, co wiąże się z wieloma różnymi umiejętnościami. Odejście Iqbala na wypożyczenie powinno być głównym celem Manchesteru United na zimowe okno transferowe, ponieważ pozwoli mu to na rozwinięcie skrzydeł oraz nabycie doświadczenia w nowym środowisku.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze