psv.nl

The Athletic: Zimowa sytuacja Man Utd. Cody Gakpo najlepszą opcją do zastąpienia Cristiano Ronaldo

Kubelton Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Dziennikarz portalu The Athletic Laurie Whitwell w redakcji odpowiedzialny jest za przedstawienie wieści związanych z Manchesterem United. Tym razem zdecydował się on w artykule na przedstawienie sytuacji klubu z Old Trafford w styczniowym oknie transferowym.


Artykuł Laurie Whitwella dla The Athletic – treść oryginalna


Manchester United w nawyku nie ma robienia transferów w zimowym oknie transferowym. Związane jest to z poczuciem, że kluby niechętnie oddają swoich najlepszych graczy w połowie sezonu. Jednak tym razem, jest jeszcze presja związana z zastąpieniem Cristiano Ronaldo.

Menedżer Erik ten Hag w rozmowie z dziennikarzami podczas obozu przygotowawczego w Hiszpanii w trakcie przerwy mundialowej ujawnił, że chce wzmocnić formację ofensywną. “Robimy wszystko, co w naszej mocy. Analizujemy każdą możliwość i zrobimy wszystko, aby kogoś tutaj sprowadzić”.

Z tej okazji The Athletic zdecydowało przedstawić możliwości klubu w następnym lub kolejnych miesiącach.

Poprzednie trzy zimowe okienka

2022: brak wydatków

2021: brak wydatków

2020: 47 mln funtów

Ile pieniędzy tak naprawdę może klub zainwestować?

Latem klub przekroczył zakładany budżet w postaci 100 mln funtów, więc zazwyczaj zimowe okno postrzegane byłoby, jako okazja do uszczuplenia szeregów lub utrzymania kadry, niż poważnych wzmocnień. Dodatkowo w ostatnich wynikach finansowych Manchester United wyszczególnił zadłużenie całkowite, które wynosi około 1 mld funtów przy budżecie 24,3 mln funtów znajdującego się w banku (latem 2019 roku mieli oni ponad 300 mln w banku).

Jednakże odejście Cristiano Ronaldo zwiększyło zapotrzebowanie na sprowadzenie środkowego napastnika, a do tego sam Ten Hag również może wpłynąć na decyzję o budżecie na zimowe okno. Oprócz tego agenci piłkarscy bacznie obserwują proces sprzedaży Manchesteru United, gdyż jest to ważne dla losów ich klientów. Wierzy się, że Glazerowie będą skłonni do zadłużenia klubu, aby wywalczyć awans do Ligi Mistrzów przed jego sprzedażą. Awans do najbardziej prestiżowych rozgrywek zwiększyłby wartość produktu, jakim jest Manchester United.

Kto podejmuje decyzje w sprawie transferów?

Głos Ten Haga jest jednym z kluczowych przy analizie celów transferowych. To właśnie on był głównym pomysłodawcą sprowadzenia Antony’ego w letnim oknie transferowym. Współpracuje on z zespołem analityków rekrutacyjnych oraz utrzymuje również dobre relacje z dyrektorem sportowym Johnem Murtoughiem. Trzeba pamiętać jeszcze o głosie veta Joela Glazera. Taki stan rzeczy będzie utrzymywany nawet podczas rozmów o przejęciu Manchesteru United, gdyż biznes jest najważniejszy na Old Trafford.

Joel jest tym najbardziej zaangażowanym Glazerem w życie oraz funkcjonowanie klubu. Jednak często on rozmawia z Richardem Arnoldem, dyrektorem generalnym klubu w sprawie prowadzenie Manchesteru United.

Steven Brown, czyli kierownik działu rekrutacji przypisuje skautów do zadań oraz odpowiada za zbieranie danych. Dominic Jordan, czyli pierwszy klubowy dyrektor ds. nauki o danych skupia się nad statystykami. Tymczasem deputowany Murtougha Andy O’Boyle jest zaangażowany w negocjacje.

Murtough przejmuje pałeczkę, kiedy to negocjacje przechodzą do rozmów z agentami oraz organami wykonawczymi innych klubów. Arnold czasami również się pojawia na takich rozmowach, jeśli w grę wchodzą naprawdę wielkie sumy.

Co jest priorytetem?

Znalezienie napastnika, który idealnie wpisze się w filozofię Ten Haga, było celem klubu, zanim Cristiano Ronaldo odszedł z niego. Anthony Martial może jeszcze wiele osiągnąć, lecz w tym sezonie nabawił się już trzech różnych urazów. Na środku może zagrać Marcus Rashford, lecz jest on najefektywniejszy po lewej stronie ataku. Pod znakiem zapytania pozostaje Jadon Sancho, który zmaga się z problemami mentalnymi oraz formą. Młody Alejandro Garnacho nie jest jeszcze gotowy. Antony oraz Anthony Elanga są typowo opcjami na skrzydło.

Jest kwestia rywala dla Diogo Dalota, który zagrał od pierwszych minut w 20 z 21 spotkań Manchesteru United w tym sezonie. Jak na razie, opuścił on tylko spotkanie pucharowe z Burnley w zeszłą środę. Aaron Wan-Bissaka zagrał w starciu z Burnley, a oprócz tego przez pierwszą połowę sezonu na boisku przebywał tylko przez 4 minuty. Jednak udało mu się w starciu pucharowym zanotować pierwszą asystę od prawie 18 miesięcy.

Ten Hag: – Oczywiste jest, że Aaron Wan-Bissaka ma przyszłość. Miał dobre lata w Manchesterze United, lecz od początku tego sezonu miał kilka urazów oraz kilkukrotnie był chory. Teraz przechodzi restart, jest ponownie gotowy do gry i może trenować z zespołem.

Prawa strona formacji obronnej była czymś, co Ten Hag próbował wzmocnić w ostatnich dniach letniego okna transferowego. Klub rozmawiał z Sergino Destem, który ostatecznie trafił na wypożyczenie do AC Milanu z Barcelony.

Kto jest potencjalnym celem transferowym?

Ponownie wracamy do tematu Cody’ego Gakpo. Przedstawiciele Manchesteru United latem doszli do porozumienia z jego obozem w sprawie warunków kontraktu, a sam gracz był gotowy do przeprowadzki. Jedyną rzeczą, która zablokowała jego przenosiny była postawa Ajaxu i postawienie zaporowej ceny za Antony’ego. Od tego momentu Gakpo rozwinął się i zaliczył bardzo dobry występ na Mistrzostwach Świata w Katarze. Pracownicy działu rekrutacji mają być zgodni, że Ten Hag nadal jest zdecydowany na ten transfer.

Gakpo najlepiej prezentuje się na lewej stronie ataku, lecz w Katarze w barwach “Oranje” zagrał jako ofensywny pomocnik. Oznacza to, że jest on zawodnikiem o profilu Sancho, który potrafi dostosować się do nowej pozycji.

Kwestią kluczową tym razem będzie cena. PSV latem oczekiwało około 50 mln euro, co wiążę się z jego kontraktem, który wygasa dopiero w 2026 roku. PSV walczy również o tytuł w lidze holenderskiej i to jeszcze po raz pierwszy od pięciu lat, gdzie Gakpo ma być kluczowym czynnikiem w dążeniu do osiągniecia celu. Jednak ostatnie doniesienia sugerują, że klub zmuszony będzie do sprzedaży w zimowym oknie transferowym, co daje jakieś pole manewru.

Erik ten Hag obsługiwany jest przez tę samą agencję co Cody Gakpo. The Athletic dowiedziało się również, że Murtough ostatnio spotkał się z dyrektorem generalnym agencji SEG, Keesem Vosem. Jednak trzeba pamiętać, że Vos regularnie bywa na Old Trafford i często spotyka się z przedstawicielami klubu.

Aktualny trener PSV oraz legenda Manchesteru United Ruud van Nistelrooy w rozmowie z mediami przestawił swoje zdanie o tym ruchu. “Jeśli miałbym głos decyzyjny, to wolałbym, żeby odszedł od nas latem, lecz może to być teraz zimą. Musisz się liczyć, że kiedyś nadejdzie moment, kiedy nie można powiedzieć nie”.

Obojętnie ile wydano w letnim oknie transferowym, Ten Hag musi zasiąść do rozmów z Murtoughiem oraz Joelem Glazerem, aby ustalić, czy jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście na rynku istnieje opcja tańszego i bardziej doświadczonego zawodnika.

Tym zawodnikiem jest Eric Maxim Choupo-Moting, którego kontrakt z Bayernem Monachium wygasa latem. Napastnik w marcu świętować będzie 34. urodziny i na pewno jest to opcja warta rozważania. Oprócz tego jest jeszcze gracz, który kiedyś grał na Old Trafford. Memphis Depay szykuje się do odejścia z Barcelony. 29-latek miał nawet zostać zaoferowany Manchesterowi United.

W sprawie prawej obrony Manchester United miał obserwować wychowanka Manchesteru City Jeremiego Frimponga, który gra dla Bayeru Leverkusen. Jednak na chwilę obecną w grę najpewniej wchodzi tylko wypożyczenie, jeśli mówimy o wzmocnieniu tej części zespołu.

Kto może odejść?

Już latem Manchester United był gotowy wysłuchać ofert za Aarona Wan-Bissakę i w tym oknie będzie podobnie. Poprzedni klub zawodnika Crystal Palace skontaktowało się z Old Trafford w sprawie jego transferu, lecz oferta ta nie była nawet bliska zainwestowanym w niego 50 mln funtów.

Istnieje szansa, że Murtough spróbuje przekonać Ten Haga, aby ten dał jeszcze jedną szansę Wan-Bissace, aby ten spróbował wrócić do swojej dawnej formy. Jednak jego jedynym występem w tym sezonie Premier League były 4 minuty w meczu z Liverpoolem. Teraz zagrał on w obu towarzyskich spotkaniach oraz zastąpił kontuzjowanego Dalota w starciu z Burnley. Nieobecność Dalota nie powinna być długa, a sam Wan-Bissaka może udać się na wypożyczenie do innego zespołu.

“Czerwone Diabły” prowadzą również rozmowy ws. Brandona Williamsa, który wrócił do gry po długiej kontuzji. Anglik zagrał w obu towarzyski starciach, lecz od zakończenia wypożyczenia do Norwich City nie otrzymał nawet minuty na boisku w meczu o stawkę. Na chwilę obecną transfer definitywny wydaje się najlepszym wyborem.

Jest jeszcze Axel Tuanzebe, który jest dostępny, a w zeszłym sezonie wypożyczony był do Aston Villi oraz Napoli. Aktualnie wychowanek klubowej akademii wraca do zdrowia po ciężkiej kontuzji. Tom Heaton również może poszukać opcji do regularnej gry po sprowadzeniu Martina Dubravki.

Czy jakaś gwiazda mundialu wpasowałaby się w Manchester United?

Temat Gakpo chyba już wyczerpaliśmy, lecz jest jeszcze Goncalo Ramos.

Zastąpił on Cristiano Ronaldo w wyjściowym zespole Portugalii w fazie pucharowej i zdobył hat-tricka. Pokazuje to, że pomimo młodego wieku jest już gotowy mentalnie na takie wyzwanie.

Aktualny sezon również jest udany dla 21-latka, który zastąpił w pierwszym zespole Darwina Nuneza.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze