manutd.com

„Daily Mail”: Erik ten Hag zaangażował się w życie rezerw Man Utd

Jakub Solosz
Zmień rozmiar tekstu:

Erik ten Hag wymaga od zawodników, aby nie tylko na boisku, ale także w szatni przestrzegali niepodważalnych zasad. Zdaniem „Daily Mail” szkoleniowiec angażuje się i wpływa na funkcjonowanie zespołu rezerw „Czerwonych Diabłów”. Działania te mają na celu wsparcie rozwoju młodych utalentowanych zawodników poprzez ukierunkowanie ich karier.

Erik ten Hag to obecny 52-letni holenderski trener Manchesteru United, swoją pracę z drużyną rozpoczął 1 lipca 2022 roku. Szkoleniowiec znany jest m.in. z wprowadzania żelaznych zasad, których skutek mogliśmy obserwować podczas meczu z Wolverhampton Wanderers. Marcus Rasford rozpoczął spotkanie z ławki, a wszystko za sprawą swojego spóźnienia.

Aktualny menedżer pierwszego zespołu przejął kontrolę nad drużyną rezerw, starając się kontynuować dumną tradycję klubu polegającą na rozwijaniu talentów najwyższej klasy. Holender ma decydujący głos w sprawie przyszłych gwiazd, a to doświadczenie przywiózł z poprzedniego klubu. Jego inicjatywa cieszy kibiców Manchesteru United, pielęgnujących tradycję z 1937 roku.

Doświadczenie nabyte w Ajaxie

Trener nalegał na pewien poziom kontroli nad drużyną do lat 23 podczas negocjacji kontraktowych, które ostatecznie ściągnęły go na Old Trafford. W ten sam sposób działał w Ajaxie Amsterdam, kontrolując drogę graczy od akademii do pierwszej drużyny w byłym klubie.

Ten Hag ściśle współpracuje z menedżerem rezerw „Czerwonych Diabłów” Markiem Dempseyem i trenerem Paulem McShanem. Oznacza to, że ma on decydujący głos w sprawie czasu gry, a nawet pozycji zawodnika.

– W Ajaxie zespół rezerw podlegał menedżerowi. Tylko tak mogłem wpłynąć na napływ młodych, utalentowanych zawodników do pierwszej drużyny. Oczywiście nadal daję trenerom swobodę pracy, ale też daję im wskazówki, mówiąc na przykład: Chcę, żeby ten zawodnik zaczął zdobywać minuty na tej pozycji – powiedział szkot.

– Tak, więc na mnie spoczywa ostateczna odpowiedzialność za to, jak gra druga drużyna i przepływ graczy, który przechodzi z rezerw do pierwszej drużyny.

Wspomniał również o pozytywnym odzewie zarządu Manchesteru United w kwestii możliwości zarządzania rezerwami.

– Rozmawiałem o tym długo z dyrektorem Johnem Murtoughem, zanim przyjechałem do Manchesteru. On wszystko tak przygotował, że mogę tutaj pracować w ten sposób – dodaje.

Radość kibiców

Od października 1937 roku w każdym składzie meczowym Manchester United występował ich wychowanek. Trwająca tradycja cieszy fanów drużyny z „Teatru Marzeń”, którzy podczas trwającego sezonu mogą obserwować zmagania argentyńskiego młodzieńca Alejandro Garnacho. Ten lewy napastnik rozegrał we wszystkich rozgrywkach łącznie 668 minut.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze