The Athletic: dlaczego Casemiro został odesłany z boiska i jakie będą tego konsekwencje?

Paweł Waluś

Drugi już raz Casemiro eliminuje się z kolejnych spotkań przez kartkę otrzymaną w spotkaniu z Crystal Palace. Tym razem było to bezpośrednia czerwona kartka po incydencie z udziałem Willa Hughesa. Czy jednak na pewno Brazylijczyk słusznie został odesłany i czy ktoś inny także nie powinien wcześniej opuścić murawy? Sytuację analizuje Carl Anka z The Athletic.

Carl Anka dla The Athletic

Żółta kartka dla Casemiro i rzut wolny w ostatnich minutach sprawiły, że Crystal Palace zafundował zimny prysznic Manchesterowi United ledwie dwa tygodnie temu.

W wywiadach pomeczowych po remisie 1:1 na Selhurst Park, Erik ten Hag narzekał na marnowanie okazji bramkowych, a także na nieodpowiednie zarządzanie siłami oraz skupieniem. To wszystko doprowadziło do braku zabicia meczu i w efekcie niepotrzebnego remisu.

Siedemnaście dni później Manchester United wyglądał o wiele lepiej, kiedy oba zespoły zmierzyły się ponownie, na Old Trafford (to spotkanie powinno się odbyć we wrześniu, ale zostało przełożone ze względu na śmierć Królowej). Zdobyli jedną z najpiękniejszych drużynowych bramek i ostatecznie wygrali 2:1.

Ponownie jednak zobaczyliśmy kartkę dla Casemiro w późnym etapie meczu (tym razem czerwoną) i ponownie po spotkaniu zastanawiamy się jak Ten Hag poukłada swoją linię pomocy.

Coś, co wyglądało jak pewne zwycięstwo 2:0 w 62. minucie, zmieniło się w nerwową szarpaninę i wywalczone zwycięstwo z jedną bramką przewagi, osiągnięte w osłabieniu.

Oto co się wydarzyło i dlaczego sędzia Andre Marriner odesłał Casemiro…

Początkowy Incydent: Antony i Jeffrey Schlupp

Wszystko zaczęło się w 66. minucie, kiedy Aaron Wan-Bissaka rozpoczął grę wyrzutem z autu blisko pola karnego Palace. Piłka trafiła do Antony’ego, ale skrzydłowy nie mógł odwrócić się w kierunku bramki rywali. Najpierw zatrzymał go Tyrick Mitchell…

The Athletic

… a potem Jeffrey Shlupp, który wypycha Brazylijczyka poza boisko. Siła odepchnięcia Schluppa sprawia, że Antony spada z lekkiego stadionowego podwyższenia i upada pod bandami reklamowymi.

Przez chwilę kibice obserwujący wszystko na Old Trafford mają wrażenie, że skrzydłowy bardzo cierpi. Schlupp podchodzi jednak do Antony’ego i coś do niego mówi.

W tym momencie dochodzi do walki. Casemiro oraz Wan-Bissaka są najbliżej Schluppa, a Fred oraz Raphael Varane szybko biegną w tym kierunku.

Pojawia się także Will Hughes.

Zamieszanie z Casemiro

Sześć sekund mija pomiędzy tym, jak piłkarze United biegną, aby skonfrontować się ze Schluppem, do zbliżenia na starcie pomiędzy oboma zespołami. Ujęcie nagrane przez jednego z kibiców z Trybuny Sir Aleksa Ferugona ukazuje nam dokładnie co się wtedy wydarzyło. Rozbijmy to jednak w całości.

Antony szarżuje do Schluppa, ścierają się. Potem kilku zawodników dołącza do przepychanki, Hughes okrąża sędziego asystenta i trafia na Casemiro.

Kiedy zegar wskazuje 65:35, wygląda to tak…

Sekundy później ujęcie z innego kąta ukazuje na część incydentu, który doprowadza do odesłania Casemiro. Pokazuje także sytuację, która prawdopodobnie powinna zaowocować wcześniejszym prysznicem dla Jordana Ayew z Palace.

Casemiro trzyma obie dłonie na szyi Hughesa.

Sekundę później Casemiro puszcza przeciwnika, aby wygłosić reprymendę.

Hughes przełamuje chwyt…

…i odwraca się w kierunku Antony’ego.

W tym samym czasie Fred oraz Ayew kontynuują swoje starcie, które próbuje przerwać Varane.

Bruno Fernandes odpycha Antony’ego od największego zamieszania, ale Ayew cały czas jest w zwarciu z Fredem.

Wtedy też dochodzi do najmocniejszego starcia pomiędzy Ayew i Fredem, które stara się przerwać kilku innych piłkarzy.

Kiedy wreszcie wszyscy są rozdzieleni i gra została przerwana, Marriner idzie wręczyć kartkę Schluppowi oraz Antony’emu. Później kibice na Old Trafford zauważają, że następuje sprawdzenie VAR-u, co prowadzi do momentu, kiedy sędzia idzie obejrzeć coś na monitorze.

W trakcie konsultacji, Marriner otrzymuje ujęcie w slow-motion powyższych wydarzeń, a także serię ujęć, w tym moment, kiedy Casemiro trzyma Hughesa.

Casemiro otrzymuje czerwoną kartkę za swoje działanie, które zostaje uznane za brutalne zachowanie.

Spójrzmy na Zasady Gry IFAB’s 2022-23:

– Brutalne zachowanie jest wtedy, kiedy zawodnik chce użyć nadmiernej siły lub jest brutalny w stosunku do przeciwnika, kiedy nie walczy o piłkę lub w stosunku do kolegi z drużyny, kogoś z kadry, sędziów, obserwatorów lub jakiejkolwiek innej osoby, niezależnie od tego czy doszło do kontaktu.

– Na dodatek, piłkarz, który nie walczy o piłkę i celowo atakuje przeciwnika lub jakąkolwiek inną osobę w głowę lub twarz swoimi rękoma, winny jest brutalnego zachowania, chyba że użyta siła była znikoma.

Czerwona kartka do rzadkość dla Brazylijczyka. Wystarczy wspomnieć, że wcześniej nie otrzymał on bezpośredniej czerwonej kartki w meczu ligowym przez prawie dekadę gry w Realu Madryt.

Co wydarzyło się pomiędzy czerwoną kartką i ostatnim gwizdkiem?

Zejście Casemiro z boiska w 70. minucie doprowadziło do nerwowych etapów, kiedy podopieczni Patricka Vieiry byli bliscy strzelenia gola po główce Marca Guehi’ego (David de Gea popisał się wspaniałą paradą), aż w końcu piłkę do siatki wepchnął Schlupp w 72. minucie.

Ten Hag czekał do 81. minuty, aby dokonać zmian, kiedy to zastąpił Antony’ego świeżo wypożyczonym Marcelem Sabitzerem, który miał załatać dziurę w środku pola razem z Fredem. Austriak zaliczył solidny debiut, biorąc pod uwagę chaotyczne okoliczności. Fred wyglądał lepiej w jego obecności.

W 87. minucie Ten Hag dokonał dwóch kolejnych zmian, zastępując Alejandro Garnacho (który sam został wprowadzony wcześniej z ławki) i Wan Bissakę. W ich miejsce pojawili się Harry Maguire oraz Victor Lindelof.

To była nerwowa końcówka spotkania, zwłaszcza, że doliczonych zostało siedem minut. United ostatecznie zapewnił sobie trzy punkty. To było ich 13. zwycięstwo z rzędu na własnym stadionie.

Co powiedziano po meczu?

De Gea był pierwszym zawodnikiem Manchesteru United, który zareagował na chaos z drugiej połowy. Postanowił on wrzucić filmik ze swoim byłym menedżerem z Manchesteru United, Jose Mourinho:

Kiedy Ten Hag został zapytany o czerwoną kartkę dla Casemiro, zaśmiał się krótko, zanim odpowiedział.

– Zagraliśmy dobry mecz. Zagraliśmy świetnie, na naprawdę wysokim poziomie przez pierwsze 70 minut, do momentu incydentu. Wtedy zobaczyliśmy, że ten zespół broni swoich.

– Takie momenty są naprawdę skomplikowane, ale widziałem dwa walczące ze sobą zespoły, dwa zespoły przekraczające linię oraz jednego piłkarza, który został wytypowany i odesłany z boiska. Według mnie to nie jest w porządku. Zawodnik Crystal Palace podjął duże ryzyko przy faulu na Antonym, mógł mu sprawić naprawdę przykrą kontuzję, wypychając go poza boisko. Wtedy wszyscy zareagowali, zarówno piłkarze Crystal Palace, jak i Manchesteru United.

Wtedy menedżer „Czerwonych Diabłów” został zapytany o swoje przemyślenia na temat starcia Ayew z Fredem.

– To był jeden z zawodników, który zachował się nawet gorzej niż Casemiro. W przypadku Casemiro, jeśli zatrzyma się ujęcie, to przekracza on linię. Jednak VAR musi być spójny. W zeszłym tygodniu straciliśmy Christiana Eriksena po brzydkim faulu (w FA Cup przeciwko Reading), nie było interwencji VAR-u. W poprzednim spotkaniu z Crystal Palace, (Jean-Philippe) Mateta uderzył łokciem (Lisandro) Martineza, przez co ten musiał biegać z obandażowaną głową. VAR nie interweniował.

Vieira nie skomentował incydentu. Powiedział, że był po drugiej stronie boiska i nie widział co się wydarzyło.

Co stanie się teraz?

Ten Hag nie wyglądał na przekonanego, kiedy zapytano go czy Manchester United będzie się odwoływał w sprawie czerwonej kartki dla Casemiro.

Trzymeczowe wykluczenie wypada na dwa spotkania z Leeds, a także starcie z Leicester City, wszystkie w Premier League. Będzie jednak dostępny na mecz w Lidze Europy przeciwko Barcelonie na Camp Nou. Wtedy jednak nie zobaczymy Lisandro Martineza, który jest zawieszony. Kartka dla Brazylijczyka nie wlicza się w rozgrywki UEFA.